ЖРК Вардар во финале за историја


Ракометарките на Вардар остварија историски успех, победувајќи го со 38 : 33 ланскиот шампион, ЦСМ Букурешт и се пласираше во финалето во кое силите ќе ги одмери со унгарски Ѓер. Екипата на Вардар го отвори одлично натпреварот против ЦСМ Букурешт и направи висока разлика уште во првите 15 минути. Романките губеа топки и не можеа да ги поврзат акциите што предизвика видлива нервоза на тренерската клупа. Пенезиќ постигна пет гола за десетина минути. Во 23. минута вардарки првпат имаа разлика од 10 голови (8-18), а на полувреме се замина со резултат од 21- 13 што овозможи со рутинска игра во второто полувреме ЖРК Вардар во четвртиот обид да стигне до посакуваното прво европско финале.
| | веќе видена | слични

Црногороцеот Вуко Борозан и ракометниот клуб Вардар постигнаа договор за продолжување на соработката за дополнителни четири години. 23-годишниот ракометар во „црвено црниот“ табор најмалку ќе остане до 2021 година кога му истекува новиот договор. Репрезентативецот на Црна Гора сезонава активно учествува во успесите на Вардар во регионалната СЕХА лига, македонското првенство, Купот на Македонија и Лигата на Шампиони. - Задоволни сме што во своите редови ќе го имаме и во иднина Борозан и неговите силни и прецизни шутеви. Тој одлично се снајде во клубот досега и очекуваме и во иднина да прикажува доби игри и заедно да се радуваме на нови успеси. - изјави извршниот директор на Вардар, Давор Стојаноски. Борозан во кариерата има настапувано во Ловќен, Карловац, македонскиот Металург и германскиот состав, Либек.
| | веќе видена | слични
6 копии

Црногорскиот репрезентативец Вуко Борозан и во следните сезони ќе биде дел од екипата на Вардар. Левиот бек и повеќекратниот македонски првак договорија нова соработка, и тоа за следните четири сезони, информира денес македонскиот ракометен шампион. Според новиот договор Борозан треба да остане во Вардар најмалку до 2021 година. 23-годишниот Борозан дојде лани во Вардар, и во текот на сезонава се наметна како еден од подобрите играчи, постигнувајќи 41 гол во Лигата на шампионите. Во СЕХА Газпром лигата постигна 48 гола на 16 натпревари. Беше избран и во најдобрата седморка на Ф4 турнирот на СЕХА лигата во Брест. Со Вардар го освои својот прв трофеј во СЕХА лигата и првпат во кариерата ќе игра на Ф4 турнирот во Келн. - Задоволни сме што во своите редови ќе го имаме и во иднина Вуко Борозан, и неговите силни и прецизни удари од далечина. Тој одлично се снајде во клубот досега и очекуваме и во иднина да прикажува доби игри, и заедно да се радуваме на нови успеси, изјави Давор Стојаноски, извршниот директор на ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Вуко Борозан и ракометниот клуб Вардар постигнаа договор за продолжување на соработката. Црногорецот со Вардар потпиша нов четиригодишен договор. Левиот бек Вуко Борозан (23), ќе го носи дресот на Вардар најмалку до 2021 година откако со клупското раководство постигна договор за продолжение на соработката. Црногорецот сезонава со Вардар ја освои СЕХА лигата, а со клубот ќе учествува и на завршниот турнир во Лигата на шампионите. Борозан во кариерата има настапувано во Ловќен, Карловац, Металург и Либек.
| | веќе видена | слични
2 копии

Вуко Борозан, човекот кој успеа да се наметне како еден од најдобрите играчи со постигнати 41 гол во Лигата на шампионите и 48 голови во СЕХА лигата, потпиша нов договор со Вардар и ја потврди верноста кон клубот за наредните четири години до 2021 година. Давор Стојановски, извршниот директор на Вардар изјави дека е задоволен што Борозан останува во РК Вардар. - Ние сме задоволни што Борозан останува во Вардар. Тој успеа да се наметне во тимот и со него во иднина, се надеваме заедно ќе се радуваме и ќе ги славиме победничките успеси, – изјави Стојановски. 23-годишниот Борозан пристигна во редовите на Вардар минатото лето и успеа во првата натпреварувачка сезона да стигне до еден трофеј, а вардарците се на добар пат да освојат уште два.
| | веќе видена | слични
3 копии

Црногорскиот ракометен репрезентативец Вуко Борозан и во следните четири години ќе го носи дресот на македонскиот шампион Вардар. Според новиот договор Борозан треба да остане во Вардар најмалку до 2021 година. Борозан (23) дојде лани во Вардар, и во текот на сезонава се наметна како еден од подобрите играчи, постигнувајќи 41 гол во лигата на шампионите. Во СЕХА Газпром лигата постигна 48 гола на 16 натпревари. Беше избран и во најдобрата седморка на Ф4 турниорот на СЕХА лигата во Брест. Со Вардар го освои првиот трофеј во СЕХА и првпат во кариерата ќе игра на Ф4 турнирот во Келн. -Задоволни сме што во своите редови ќе го имаме и во иднина Вуко Борозан, и неговите силни и прецизни шутеви. Тој одлично се снајде во клубот досега и очекуваме и во иднина да прикажува доби игри, и заедно да се радуваме на нови успеси, изјави Давор Стојаноски, извршниот директор на Вардар. Во кариерата Борозан има играно за екипите на Ловќен, Карловац, Металург и Либек.
| | веќе видена | слични

Македонскиот машки ракометен шампион Вардар го задржува тимот со кој го постигна најголемиот клупски успех, пласманот на Ф4 турнирот во лигата на шампионите. Црногоскиот репрезентативец Вуко Борозан потпиша нов четиригодишен договор со "вардарци", потврдија од клубот. Според новиот договор Борозан треба да остане во Вардар до 2021 година. Црногорецот кој има 23 години дојде минатата година во Вардар, и оваа сезона постигна 41 гол во лигата на шампионите. Во СЕХА Газпром лигата беше стрелец на 48 гола од 16 натпревари. Беше избран и во најдобрата седморка на Ф4 турниорот на СЕХА лигата во Брест. Со Вардар го освои својот прв трофеј во СЕХА лигата и првпат во кариерата ќе игра на Ф4 турнирот во Келн. „Задоволни сме што во своите редови ќе го имаме и во иднина Вуко Борозан, и неговите силни и прецизни шутеви. Тој одлично се снајде во клубот досега и очекуваме и во иднина да прикажува доби игри, и заедно да се радуваме на нови успеси, изјави Давор Стојаноски, Извршниот директор на Вардар.
| | веќе видена | слични

Според новиот договор Борозан треба да остане во Вардар најмалку до 2021 година. 23-годишниот Борозан дојде лани во Вардар, и во текот на сезонава се наметна како еден од подобрите играчи, постигнувајќи 41 гол во Лигата на шампионите. Во СЕХА Газпром лигата постигна 48 гола на 16 натпревари. Беше избран и во најдобрата седморка на Ф4 турниорот на СЕХА лигата во Брест. Со Вардар го освои својот прв трофеј во СЕХА лигата и првпат во кариерата ќе игра на Ф4 турнирот во Келн. – Задоволни сме што во своите редови ќе го имаме и во иднина Вуко Борозан, и неговите силни и прецизни удари од далечина. Тој одлично се снајде во клубот досега и очекуваме и во иднина да прикажува доби игри, и заедно да се радуваме на нови успеси, изјави Давор Стојаноски, извршниот директор на Вардар. Вардар е пред одбрана на шампионската титула и во Македонија, откако победи убедливо со 38:25 (20:13) на последниот меч со Металург. На овој натпревар Борозан постигна шест гола и беше меѓу тројцата најпрецизни ракометари во тимот и на ...
| | веќе видена | слични

Црногорскиот ракометар, Вуко Борозан останува уште долго во Скопје откако потпиша нов четиригодишен договор со Вардар. 23-годишниот раокметар минатата година дојде во Вардар и успеа да се наметне како еден од клучните ракометари во тимот постигнувајќи 41 гол во Лигата на шампионите и 48 во СЕХА лигата.Борозан на кој главна одлика му е „топовскиот“ шут, потпиша нов договор со Вардар со траење до 2021 година.„Задоволни сме што во своите редови ќе го имаме и во иднина Вуко Борозан, и неговите силни и прецизни шутеви. Тој одлично се снајде во клубот досега и очекуваме и во иднина да прикажува доби игри, и заедно да се радуваме на нови успеси“ - изјави Давор Стојаноски, извршниот директор на Вардар.
| | веќе видена | слични

Црногорскиот репрезентативец Вуко Борозан (23) ја продожува соработката со Вардар на подолг рок. Со македонскиот шампион потпиша нов четиригодишен договор, според кој Борозан ќе го носи дресот на Вардар најмалку до 2021 година. Црногорскиот бек во Вардар дојде минатото лето од германскиот Либек и се наметна како еден од подобрите играчи во најуспешната сезона на „црвено-црните“, постигнувајќи 41 гол во Лигата на шампионите. Во 16 натпревари од регионалната СЕХА лига постигна 48 гола. Борозан беше избран и во најдобрата седморка на Ф4 турнирот во СЕХА лигата во Брест. Со Вардар ја освои својата прва титула во СЕХА лигата и прв пат во кариерата ќе игра на Ф4 турнирот во ЛШ. Во својата кариера, пред да дојде во Вардар, Вуко Борозан настапуваше за Ловќен, Карловац, Металург и за Либек.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Зградата во трговскиот центар Скопјанка во која вчера повеќе од 6 часа беа евакуирани станарите поради неподнослив мирис кој предизвикувал кашлање и печење на ...
сите 78 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска оствари средба со граѓаните и членовите на општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Свети Николе.Мицкоски пред ...
сите 202 | | | веќе видена

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Јохан Тарчуловски кој моментално е во домашен притвор, излезе со свој став околу референдумското прашање. Тој на својот ...
сите 51 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 10 | | | веќе видена

„Петре Шилегов наместо да гради во Скопје, гради во Маврово, но за свои приватни потреби. Додека во Скопје една година нема направено ниту еден проект, ...
сите 32 | | | веќе видена

„На само 10 дена од одржувањето на референдумот околу преименувањето на Република Македонија како и промената на македонскиот национален идентитет, Владата ...
сите 122 | | | веќе видена

Професорот Трајко Славески во гостувањето на ТВ 21 вечерва истакна дека и тој го дели мислењето со останатите дека договорот од Преспа е штетен. Тој вели дека ...
сите 81 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЖРК Вардар во финале за историја

Од:
До кого (е-маил):
Порака: