Кривична пријава за професор од Гостиват

Гостивар - Центарот за сузбивање на организиран и сериозен криминал реализиран при МВР против лицето С.А.(61) професор во Средно економско училиште од Гостивар до надлежното ОЈО поднесе кривична пријава поради постоење основано сомнение дека го сторил кривичното дело – “примање поткуп“. Пријавениот во својство на службено лице, вработен како професор по предметот Економија во СЕУ “Гостивар“, заради стекнување со противправна имотна корист, побарал и примил парични средства во износ од 300 евра, за да поправи негативна оценка по предметот којшто го предавал. Имено, во почетокот на месецов меѓу оштетениот, родител на ученик во споменатото училиште, и пријавениот С.А. биле остварени повеќе средби, на кои оштетениот побарал од пријавениот да му ја поправи негативната оцена на неговиот син по предметот „Економија“. Притоа пријавениот ја искористил ситуацијата и на оштетениот му побарал парични средства во износ од 300 евра за оценката на неговиот син да биде поправена. По ова од страна на оштетениот случајот е ...
| | веќе видена | слични

Професор зел 300 евра мито за да поправи единица С.А.(61), професор во Средното економско училиште во Гостивар, завчера бил уапсен со 300 евра мито што ги побарал и примил од родител на ученик за да му ја поправи единицата. Против него, како што информираа од полиција, е поднесена и кривична пријава под сомнение за кривично дело примање поткуп. Осомничениот С.А. како професор по предметот економија, на почетокот на месецов, повеќепати се сретнал со родител на ученик на кого му напишал слаба оценка. Тој си зел обврска да му ја поправи оценката за 300 евра. Родителот, за да му помогне на детето, се согласил да ја плати оценката. Се договориле повторно да се сретнат во вторникот во домот на ученикот, каде што професорот требало да си ги добие парите. Но пред да дојде професорот во нивниот дом, родителот ја информирал полицијата, при што му биле дадени технички обработени банкноти кои потоа тој му ги предал на професорот. Веднаш по ова, упаднала и полицијата која го уапсила професорот сосе 300 евра мито. ...
| | веќе видена | слични

Полицијата против С.А. (61), професор во Средното економско училиште од Гостивар, поднесе кривична пријава поради постоење основано сомнение дека сторил кривично дело примање поткуп Како што соопшти МВР, пријавениот во својство на службено лице, вработен како професор по предметот економија во СЕУ „Гостивар“, заради стекнување со противправна имотна корист побарал и примил парични средства во износ од 300 евра, за да поправи негативна оценка по предметот што го предавал. Во почетокот на месецов меѓу оштетениот, родител на ученик во споменатото училиште, и пријавениот С.А. биле остварени повеќе средби, на кои оштетениот побарал од пријавениот да му ја поправи негативната оценка на неговиот син по предметот економија. Притоа пријавениот ја искористил ситуацијата и на оштетениот му побарал парични средства во износ од 300 евра за да биде поправена оценката на неговиот син.Врз основа на издадена наредба од надлежен истражен судија е извршен личен претрес над С.А. кај кого се пронајдени паричните средства во ...
| | веќе видена | слични

Шеесет и едногодишен професор пред пензија, од средното економско училиште во Гостивар, примил 300 евра поткуп, со цел да ја поправи слабата оценка на еден негов ученик по предметот што го предавал. На почетокот на овој месец, С.А. се сретнал со родителот, кој од професорот побарал да му ја поправи оценката по предметот економија на неговиот син. За таа „услуга“ професорот побарал 300 евра од родителот. Веднаш по условот добиен од учителот, родителот случајот го пријавил во полиција. Следниот ден, во соработка со полицијата, родителот повторно се сретнал со професорот во неговиот дом, каде што се случила размената на парите. Подоцна полицијата ги пронашла парите кај професорот.
| | веќе видена | слични

Останато

Партиите кои поднесоа кандидатури за предвремени избори за градоначалници на Охрид, Ново Село и Дебар, денеска во ДИК со жрепка ги добија редните броеви под ...
сите 155 | | | веќе видена

Павле Давков, син на професорката Гордана Силјановска Давкова, актуелен кандидат за претседател од ВМРО ДПМНЕ, бил избран во два мандати во Управниот одбор на ...
сите 158 | | | веќе видена

Француските власти го истражуваат случајот околу постарата жена, учесник на протестот на „Жолтите елеци“ која заработи повреди во налетот на полициските сили ...
сите 87 | | | веќе видена

Белград е еден од гарантите на Дејтонскиот договор врз основа на која функционира Република Српска, и нема дозволи постоењето на оваа структура да биде ...
сите 170 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Кривична пријава за професор од Гостиват

Од:
До кого (е-маил):
Порака: