Момчиња од Велес прободени со нож

На 08.07.2011 година во 02,00 часот во СВР-Велес, лекар од МЦ-Велес пријавил дека кај нив се донесени две лица со убодни рани. УПС од СВР-Велес од извршените разговори утврдиле дека настанот се случил во дворот од ОУ „Васил Главинов“, во кој 7-8 НН лица физички ги нападнале В.П.(1989), Д.З.(1988) и Љ.Ј.(1984), сите од Велес. При нападот В.П. се здобил со тешка телесна повреда, убодна рана од остар предмет во пределот на грбот, Д.З. со убодна рана во пределот на грбот и скршена клучна коска, додека Љ.Ј. се здобил со телесни повреди. СВР-Велес превзема мерки за пронаоѓање на лицата.
| | веќе видена | слични

Повредени три момчиња оти се смееле Тројца млади велешани биле повредени во тепачка која се случила вчера раноутро, околу 2 часот, во дворот на основното училиште "Васил Главинов". Според информациите на полицијата, В.П. (21) се здобил со убодна рана во пределот на грбот, а неговиот пријател Д.З. (22), освен убодна рана во пределот на грбот, има и скршеница на клучната коска. Третиот натепан Љ.Ј. (27) се извлекол со полесни телесни повреди. Тројцата повредени веднаш биле пренесени во Велешката болница. Д-р Влатко Вишинов, началник на хируршкото одделение, изјави дека, по укажаната лекарска помош, повредените се пуштени на домашно лекување. Случајот бил пријавен во полицијата. Вчера околу пладне, полицијата откри дека привела тројца осомничени на разговор во станицата во Велес. Според првичните информации, во тепачката учествувале петмина насилници, од кои двајца биле малолетници Во полиција, повредените велешани изјавиле дека не ги познавале луѓето што ги тепале. В.П, Д.З. и Љ.Ј. рекле дека седеле на ...
| | веќе видена | слични

Две момчиња добиле убодни рани од нож, а едно е повредено во нападот од непозната група што се случил ноќта меѓу четвртокот и петокот во основното училиште „Васил Главинов“ Ранетите се задржани на лекување вовелешката болница, а против оние што го сториле тоа се преземаат мерки за нивно откривање. Инцидентот се случил во 2 часот по полноќ кога група од седум осум лица физички ги нападнале В.П.(22), Д.З.(23) и Љ.Ј.(27). При нападот В.П. и Д.З се здобиле со убодни рани, на Д. З. му била скршена и клучната коска, а пак Љ.Ј. минал само со полесни повреди.
| | веќе видена | слични

Вчера во 2 часот лекар од Медицинскиот центар во Велес пријавил во полиција дека кај нив биле донесени две лица со убодни рани. Од извршените разговори со повредените, велешката полиција утврдила дека настанот се случил во дворот на ОУ „Васил Главинов“ каде што група од повеќемина непознати лица физички ги нападнале: В.П.(22), Д.З.(23) и Љ.Ј.(27), тројцата од Велес. Во нападот В.П. се здобил со тешка повреда, односно со убодна рана од остар предмет во грбот, а Д.З. со убодна рана во пределот на грбот и скршена клучна коска, додека кај Љ.Ј. биле констатирани само телесни повреди. (Ц.Х.)
| | веќе видена | слични

Вчера рано утро во 2 часот две групи малолетни лица воделе вистинска војна во дворот на основното училиште Васил Главинов" во Велес..Според полицијата една група од 7-8 малолетници нападнала помалата група малолентици со ножеви и шрафцигери. Тепачката завршила со тројца тешко повредени малолентици. Малолетникот В.П. се здобил со тешка телесна повреда, убодна рана од остар предмет во пределот на грбот, Д.З. со убодна рана во пределот на грбот и скршена клучна коска, додека Љ.Ј. се здобил со телесни повреди. Тепачката и силните викотници ги вознемириле жителите кои живеат во близина на училиштето Васил Главинов". Некои од нив брзо излегле и интервенирале. По тепачката поголемата група избегала, а повредените веднаш биле пренесени во хируршкото одделение на велешката болница, каде што им е укажана лекарска помош. Дежурниот хирур случајот го пријавил во СВР Велес. Според д-р Влатко Вишинов, началник на хируршкото одделение, на повредените веднаш им е дадена лекарска помош. Повредените малолетници се надвор од ...
| | веќе видена | слични

Три момчиња на возраст од 22 до 27 години се потешко повредени во тепачка што синоќа се случи во дворот на училиштето „Васил Главинов“ во Велес. Две од нив се задржани на лекување во велешката болница со убодни рани од нож во грбот. Кај едното момче, ножот завршил во клучната коска која спречила да дојде до повреда на виталните органи. Лекарите сметаат дека тие не се во животна опасност, но за секој случај ја нагледуваат нивната здравствена состојба. Третото момче било удирано со тупаници и нема посериозни повреди, па е пуштено на домашно лекување. Според првичните искази, момчињата седеле на клупите во школото и гласно разговарале, кога без никаква причина од грб биле нападнати од група од 7 - 8 лица. Тие се посомневале дека разговорот и смеењето било на нивна сметка. Полицијата трага по напаѓачите.
| | веќе видена | слични

Две лица со убодни рани по телот биле донесени ноќеска околу 2 часот во Општата болница во Велес. По извршените разговори, во СВР Велес утврдиле дека настанот се случил во дворот од ОУ „Васил Главинов“, во кој 7-8 непознати лица физички ги нападнале В.П.(1989), Д.З.(1988) и Љ.Ј.(1984), сите од Велес. При нападот В.П. се здобил со тешка телесна повреда, убодна рана од остар предмет во пределот на грбот, Д.З. со убодна рана во пределот на грбот и скршена клучна коска, додека Љ.Ј. се здобил со телесни повреди. СВР-Велес презема мерки за пронаоѓање на лицата. (Крај)
| | веќе видена | слични

Хроника Две момчиња биле избодени со остар предмет во тепачка која, како што соопшти МВР, се случила синоќа во дворот на основното училиште „Васил Главинов,, во Велес. Се прецизира дека група од седум, осум засега непознати лица нападнале три момчиња на возраст од 22 до 27 години. Двајца завршиле со убодни рани во грбот направени со остар предмет, а на едниот му била скршена и клучната коска. Третото момче се здобило со полесни телесни повреди. Двајцата тешко повредени синоќа биле пренесени во медицинскиот центар во Велес. Полицијата трага по напаѓачите.
| | веќе видена | слични

Ноќеска во 2 часот по полноќ две момчиња со убодни рани биле пренесени во болница во Велес. Се работи за 22 годишниот В.П. кој имал убодна рана во грбот која од лекарите е проценета како тешка телесна повреда и 23 годишниот Д.З. кој имал убодна рана во грбот и скршена клучна коска. Бил претепан и 27 годишниот Љ.Ј. Велешката полиција утврдила дека тројцата биле нападнати од група од 7 или 8 лица во дворот на ОУ „Васил Главинов“. Напаѓачите се во бегство, а полицијата трага по нив./www.kanal5.com.mk
| | веќе видена | слични
2 копии

Две момчиња се избоден со нож, а трето момче е полесно повредено во тепачка што се случила синоќа во дворот на основното училиште „Васил Главинов“ во Велес, соопштуваат од МВР. Според нивните информации, група од седум, осум засега непознати лица физички нападнале три момчиња од Велес на возраст од 22 до 27 години. Двајца завршиле со убодни рани во грбот направени со остар предмет, а на едниот му била скршена и клучната коска. Третото момче се здобило со полесни телесни повреди. Двајцата тешко повредени синоќа околу 2 часот биле пренесени во медицинскиот центар во Велес. Полицијата трага по напаѓачите. Врати се назад
| | веќе видена | слични

Останато

Американските пилоти имале час до два за едукација за летање со новиот боинг 737 мах 8 , кој во последната половина година учествуваше во две авионски несреќи. ...
сите 181 | | | веќе видена

Според партиското соопштение, Мицкоски на средбата со соговорниците ја истакна лошата состојба во која се наоѓа Република Македонија и граѓаните, поради лошие ...
сите 243 | | | веќе видена

Началникот на полицијата во Нов Зеланд, Мајк Буш изјави денеска дека напаѓачот од Красјтчрч имал намера да изврши уште еден напад. Според полицијата, Тарант ...
сите 178 | | | веќе видена

Како што најавија од опозицискиот Сојуз за Србија (СзС) денеска пред зградата на општина Гроцка, во близина на Белград, се одржа протест со цел разрешување од ...
сите 212 | | | веќе видена

-После подолг временски период, Македонија се врати на вистинската патека на европеизација и демократизација, знаете дека долги години бевме заробена држава, ...
сите 102 | | | веќе видена

Советот за стабилизација и асоцијација денеска во Брисел на петнаесеттиот состанок помеѓу Република Северна Македонија и Европската Унија ги поздрави ...
сите 110 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Момчиња од Велес прободени со нож

Од:
До кого (е-маил):
Порака: