Вештакот за случај Фаланга се сомнева во оригиналноста на менадата

Во Основниот суд 1 во Скопје денеска продолжи судскиот процес “Фаланга” во кој на голема група обвинети им се суди за нелегално копање и продавање на антички вредни предмети. На денешното рочиште сведочеше вештак од управата за заштита на културното наследство кој имал можност да ги анализира дел од запленетите предмети во акцијата. Анализата била само со гледање без употреба на никакви хемиски средсва или други методи. Во извештајот кој го потпишал е наведено дека предметите меѓу кои и менадата се оригинали. Но, вистинска бура во судницата предизвика неговиот исказ дека записникот го потпишал но не знаел што пишувало во него. Потоа вештакот кажа: ”Се сомневам дека менадата е оригинал. Таа е повисока од оригиналната”. По овој исказ судијата го опомена неколку пати вештакот дека ако излаже може да биде кривично гонет. Но, сепак сведокот продолжи да тврди дека бил ставен во комисија за увид без негово знаење. Мислел дека на колега само му помага во работата. Потоа вештакот појаснуваше како всушност ...
| | веќе видена | слични

Менадата е копија, но не кажав зашто никој не ме праша Во Основниот суд Скопје 1, во продолжение на доказната постапка за случајот "Фаланга" во кој дваесет и тројца обвинети одговараат за уништување и присвојување на материјални добра и природни реткости, беа сослушани потписниците на стручната експертиза за одземените предмети, врз која се темели обвинението за овој предмет. Судскиот совет на вчерашното рочиште одлучи трите икони кои се одземени, а во текот на постапката било утврдено дека не се културно наследство, да му се вратат на сопственикот и им понуди можност на обвинетите за укинување на мерката притвор со хипотекарна гаранција. Судот го сослуша вештото лице Виктор Милчиќ, чиј потпис стои на списите од стручната идентификација. Сведокот тврдеше дека тимот кој го подготвил и го потпишал предлог-мислењето за одземените археолошки предмети бил свикан набрзина за да ги разгледа и за да ја процени нивната оригиналност за помалку од еден час. "Ги потпишав документите во кои се тврди дека предметите се ...
| | веќе видена | слични

Останато

Состојбата во регионот, светскиот економски форум во Давос и проблемите со кои се соочува британската премиерка Тереза Меј со ситуацијата со Брегзит. На овие ...
сите 317 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 143 | | | веќе видена

Во Русија Богојавление често се одбележува со капење на ниски јануарски температури. Тоа го направиле и овие убавици и со тоа се пофалиле на Инстаграм Минатиот ...
сите 212 | | | веќе видена

Соопштение на ВМРО-ДПМНЕ: Претседателот Христијан Мицкоски заедно со Потпретседателот Александар Николоски и меѓународниот секретар Тимчо Муцунски се сретна со ...
сите 165 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Вештакот за случај Фаланга се сомнева во оригиналноста на менадата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: