Пиво се пие се помалку

Луѓето се помаку пијат алкохол. Ова го покажува новиот извештај, за следење на потрошувачката на глобално ниво, соопшти "ВВС". Продажбата на пиво продолжи да се намалуваат и лани, а оваа година продажбата на јаболковина исто забележува пад. Глобалниот пазар на сите алкохолни пијалоци се намалил со 1,3 отсто во 2016-та година и тоа поради падот со 1.8 отсто на продажбата на пиво. Ова го покажуваат податоците на "International Wine and Spirits Record" (IWSR), според кои продажбата на јаболковина се намали за 1,5 проценти по седум последователни години на раст. Целосниот пад на продажбата на алкохол во светски рамки е многу поголем од просекот на намалување од 0,3 отсто во претходните пет години. Извештајот на "IWSR" за 2016-та година покажа дека глобалната продажба на вино останала релативно непроменета - пад со 0,1 проценти, а потрошувачката на алкохолни пијалаци се зголемила за 0,3 отсто. Оживувањето на џинот продолжува, а продажбата на култниот британски пијалок се зголемила за 3,7 отсто во светски план. ...
| | веќе видена | слични

Малопродажните цени на цигарите од 1 јули ќе бидат повисоки до 30 центи, а од јануари следната година за дополнителни 50 центи, додека ново зголемување од 50 центи е најавено од јануари 2019 година, поради дополнителното зголемување на акцизите и данокот. Поскапувањето на цигарите во Црна Гора се должи на новата фискална стратегија на Владата, која треба да се реализира до 2020 година. Од зголемувањето на акцизите на цигарите и разликите во ДДВ државата очекува прилив од 41 милион евра во наредните три години. Овие поскапувања се во функција на усогласување на акцизите со оние во Европската Унија. Повисоките цени на цигарите ќе влијаат на порастот на сивата економија, затоа што просечната цена на едно пакување цигари од сегашните две евра ќе достигне до 2,80 евра, и ќе биде двапати повисока во однос на сегашната цена на цигарите на црниот пазар. Соговорниците на „Вијести“ велат дека вртоглавиот пораст на давачките негативно ќе се одрази и на државните приходи по основа на акцизи на цигарите, поради постоење ...
| | веќе видена | слични

Редовната физичка активност со умерен интензитет, како што се пешачењето, возењето велосипед или спортувањето, има значајно влијание врз здравјето на луѓето. Редовната физичка активност влијае на подобрувањето на мускулите и на кардиореспираторното здравје, ги подобрува коските и функционалното здравје, го намалува ризикот од хипертензија, коронарни срцеви заболувања, мозочен удар, дијабетес, разни видови рак, депресија, го намалува ризикот за посериозни повреди при паѓање, особено повреда на колк или скршеници на ’рбетот, и е од фундаментално значење за енергетскиот биланс и контрола на тежината. Некои неодамнешни истражувања покажуваат дека над 80 отсто од младата популација во светот физички е недоволно активна. На глобално ниво, од четворица возрасни, еден е физички неактивен. Луѓе кои се недоволно физички активни имаат од 20 до 30 отсто поголем ризик од смрт во споредба со луѓето кои се поактивни, а околу 3,2 милиони смртни случаи во светот годишно се сметаат како индиректна последица на физичката ...
| | веќе видена | слични

Минатата година умреле 20.421 лица, што според податоците на Државниот завод за статистика е за 0,2 отсто помалку во однос на претходната година. Од починатите, поголемиот број се машки 10.746 или 52,6 отсто. Лани, починале 273 доенчиња.Најмногу починати минатата година имало во декември (2.022). Просечната возраст кај умрените од машки пол изнесува 70,3 години, односно 74,7 години кај лицата од женски пол. - Како и во минатите години, најголемо учество имаат умрените лица од болести на циркулаторниот систем и тоа со 53,5 отсто од вкупно умрените, потоа се јавуваат неоплазмите или раковите со 19 отсто. Случаите кај кои причина за смрт се ендокрините, нутритивните и метаболичните болести се застапени со 5,5 отсто од вкупните, а случаите кај кои причина за смрт се болестите на респираторниот систем се застапени со 4,1 проценти од вкупно умрените лица - соопштуваат од заводот. Н.Б.З.
| | веќе видена | слични
3 копии

Владата на Црна Гора ја дефинираше втората фаза на мерките на фискалната консолидација кои подразбираат поголеми акцизи и поголема стапка на ДДВ на 21 отсто. Како што рече министерот за финансии Дарко Радуновиќ по состанокот со претставниците на Стопанската комора, целта на мерките на фискалната стратегија е јавниот долг од 2019 година да влезе во благ пад и значајно да се намали во 2020 година на 67 отсто, како и намалување на дефицитот, од очекуваниот суфицит од 4,5 отсто од БДП во 2020 година.
| | веќе видена | слични
2 копии

Продажбата на нови автомобили во Британија падна во мај за 8,5 отсто на годишно ниво, поради внимателноста на купците пред предвремените парламентарни избори на 8 јуни. Продажбата на ови автомобили во мај падна на 186.265 единици, соопшти британското Здружение на потрошувачи и продавачи на моторни возила (SMMT), а пренесе британскиот јавен сервис БиБиСи.
| | веќе видена | слични

БРИСЕЛ ЗАГРИЖЕН, ЕУ СЕ СООЧУВА СО АЛАРМАНТНИ ПОДАТОЦИ Европа ја фаќа паника од брзиот раст на сиромаштијата, објави во саботата британскиот „Дејли експрес“, повикувајќи се на податоци од Евростат. Секој четврти Европеец е сиромашен, односно еден од четворица граѓани во Европската Унија живеат на работ на егзистенцијата. Статистиката што минатата недела беше презентирана на Бриселскиот економски форум и покажа голема растечка нееднаквост во приходите, го загрижи европскиот естаблишмент. На форумот, кој беше посветен на состојбата на економијата на ЕУ, разговорите се фокусирале на растечкиот јаз меѓу најбогатите и најсиромашните. Бидејќи, најбогатите 20 отсто од оние што работат во ЕУ заработуваат пет пати повеќе отколку најсиромашните 20 отсто. Според статистичките податоци на Европската комисија, еден од десет работници со полно работно време во ЕУ официјално живее во сиромаштија. Најмногу загрижува фактот дека во групата на голем ризик од паѓање во сиромаштија се токму младите луѓе. А, сиромаштијата ...
| | веќе видена | слични

Луѓето пијат с` помалку алкохол, покажува новиот извештај во кој се следи потрошувачката на глобално ниво, соопшти Би-би-си. Продажбата на пиво продолжи да се намалува минатата година, а оваа година продажбата на јаболковина исто забележуваат пад. Глобалниот пазар за сите алкохолни пијалаци се намали 1,3 отсто во 2016 година поради падот со 1,8 отсто на продажбата на пиво, покажуваат податоците на „Интернешнл вајн енд спиритс рипорт“ (ИВСР). Продажбата на јаболковина падна 1,5 отсто по седум последователни години на раст. Целосниот пад на продажбата на алкохол во светски рамки е многу поголем од просечното намалување од 0,3 отсто во претходните пет години. Извештајот на ИВСР за 2016 година покажа дека глобалната продажба на вино останала релативно непроменета, со пад од 0,1 отсто, а потрошувачката на алкохолни пијалаци се зголеми 0,3 отсто. Продажбата на култниот британски пијалак џин се зголеми 3,7 отсто во светски план. Иако глобалниот БДП се зголеми 3,5 отсто во 2016 година, а економскиот раст обично ...
| | веќе видена | слични

Останато

Одолговлекувањето на разговорите за брегзит ќе има политичка и економска „цена“ за Унијата, па затоа Лондон треба да понуди јасен план за тој процес, изјави ...
сите 227 | | | веќе видена

Заедничкиот кандидат за претседател на државата, Стево Пендаровски, денеска се сретна со граѓаните на главниот град, Скопје. На средбите со граѓаните низ ...
сите 97 | | | веќе видена

Охрид, 19. март 2019 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде сончево и топло време во утринските часови со слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Во ...
сите 163 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пиво се пие се помалку

Од:
До кого (е-маил):
Порака: