Кој ќе ги лекува Црногорците: 100 лекари ја напуштија Црна Гора!


За лекари кои ја напуштиле Црна Гора, била тешка одлука, но да се вратат назад ќе биде потешка Лекари кои ја напуштиле Црна Гора велат за Порталот РТЦГ дека била тешка одлука, но да се вратат назад ќе биде потешко. Од Министерството за здраство тврдат дека заминување на лекарите во странство или приватен сектор не е толку драматичен. Сепак, признаваат дека Црна Гора многу заостанува зад европскиот просек, односно дека ни фалат 130 лекари на 100.000 жители. Во последните пет години 17 лекари ја напуштиле Црна Гора и нова работа нашле работа во странство. "Од тие десет лекари својата кариера ја продолжиле во Србија, двајца во Швајцарија, еден во Словенија, а за пет лекари немаме податок каде заминале да работат", наведуваат од Министерството. Директорката на Клиничкиот центар Зорица Ковачевиќ вели дека здрацствената организација ја напуштиле 34 лекари од 2014 година осум заминале во пензија. Најголем број лекари заминале во приватнте здравствени ординации, а помалку ја напуштиле Црна Гора" вели Ковачевиќ.
| | веќе видена | слични
4 копии
2 копии

Копањето во тунелот Бјеласица во Црна Гора било запрено, бидејќи пронашле огромен извор на вода. На страницата „Подгорички времеплов“ е објавена снимка на која ...
| | веќе видена | слични
3 копии
3 копии
3 копии
9 копии

Црна Гора има 64 милионери, но тие не плаќаат данок на своето богатство. Голем број иницијативи до Владата да воведе дополнителен данок на луксуз останаа без одговор. Претставници на невладиниот сектор реагираат што граѓаните плаќаат такси за гориво, струја или цигари, а нема волја да се оданочат енормно богатите. Најбогатиот Црногорец на својата банкарска сметка има 63,3 милиони евра. Во Црна Гора има вкупно 64 граѓани кои на своите сметки имаат депозити во износ од над милион евра. Тие кои најмногу имаат и покрај барањата на јавноста не плаќаат данок на екстра профит. – Не постојат причини за некое дополнително оданочување на пари кои се остварени од оданочени приходи. Имотот не се оданочува двапати, но се одзема доколку е нелегално стекнат, наведува Министерството за финансии како одговор на прашањето на Радио телевизија Црна Гора дали државата ќе ги оданочува милионерите.
| | веќе видена | слични

Од 2005 година наваму Русите станаа сопственици на 100.000 имоти во Црна Гора од кои сега сакаат да се ослободат, пишува Poslovni .hr. Иако бројот на руски туристи расте, сепак Русите ги продаваат становите кои ги имаат во Будва. Од друга страна се зголемува бројот на купувачи од западни земји, но и од Турција. Богатите Руси кои пред 10 години ги подигнаа цените во Будва, сега се повлекуваат. Од агенциите за недвижнини велат дека 50 до 70 проценти од Русите ги продаваат имотите. Во последните години се скромни и стануваат газди на станови кои вредат од 50.000 до 60.000 евра. Руските компании кои градат згради во Црна Гора останаа во земјата.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Уште едно чудо го одбележа Норт Дам кој што настрада во катастрофалниот пожар.Пчели ,кои ги имало околу 180.000 и кои што живееле на покривот на катедралата ...
сите 728 | | | веќе видена

Заедничкиот кандидат за претседател, Стево Пендаровски, на средба со жителите на Дебарца, порача дека отворените перспективи кон ЕУ и НАТО, носат економски ...
сите 253 | | | веќе видена

Политички за НАТО изигравме одлично, но не испорачуваме резултати за позитивна препорака за старт на преговорите со ЕУ.НАТО е геополитика, ЕУ е техника, ...
сите 116 | | | веќе видена

Снимките од пожарот во Богородичната црква во Париз сите граѓани на Русија ги гледаа со солзи во очите, руските компании се подготвени да се приклучат на ...
сите 71 | | | веќе видена

Гордана Силјановска Давкова во поседната ТВ-дебата на претседателските кандидати на ТВ21 пред самиот финиш на кампањата, односно изборниот молк, рече дека само ...
сите 188 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Кој ќе ги лекува Црногорците: 100 лекари ја напуштија Црна Гора!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: