Вардар во Втората лига

По денешниот пораз од Тетекс (и победата на Скопје), Вардар во преостанатите две кола и теоретски не може да избори опстанок во Првата македонска фудбалска лига... Шкендија и официјално е нов шампион, Работнички се оддалечи од третото место, а Ренова сега има шанси и за вицешампионската позиција. Прва македонска фудбалска лига, 31 коло комплетни резултати: Тетекс - Вардар 2:1; Скопје - Пелистер 4:1; Силекс - Напредок 2:1; Брегалница - Хоризонт 1:0; Шкендија - Работнички 2:1; и Металург - Ренова 0:0.
| | веќе видена | слични

Вардар по поразот од Тетекс ги загуби шансите за опстанок во Првата лига, додека Шкендија на две кола пред крајот на шампионатот има недостижни 11 бода пред Металург Идната сезона во Втора лига: фудбалерите на Вардар  Завчерашниот 17 мај ќе биде запишан како црн ден во историјата на нашиот најтрофеен фудбалски клуб Вардар, откако со поразот кај Тетекс со 1-2 и дефинитивно испадна во Втората лига. Шкендија стигна до првата шампионска титула во првенството на Македонија, откако во 31. коло го совлада Работнички со 2-1, а Металург на „Филип Втори“ одигра без голови против Ренова. Со ова, Шкендија стекна недостижни 11 бода предност пред второпласираниот Металург на две кола пред крајот на првенството. Успехот на Шкендија е уште поголем бидејќи стана првиот тим во Македонија што до шампионската титула дојде во првата сезона по влегување од Втората лига. - Мислам дека пресудно за нас беше тоа што целото првенство го одигравме со исто темпо и сметам дека сосема заслужено стигнавме до првото место на две кола пред ...
| | веќе видена | слични

Шкендија шампион, Вардар второлигаш По само една година во прволигашкото друштво фудбалерите на Шкендија на две кола пред крајот на првенството се закитија со шампионската титула. По поразот од Тетекс, Вардар го доживеа најголемиот срам во својата клупска историја и во следната сезона ќе се натпреварува во Втората лига. Во преостанатите две фудбалски рунди останува да се решат уште само патниците во европските купови и во баражите за пополнување на Првата фудбалска лига. Второпласираниот Металург е сигурен во Лига Европа, а Ренова има четири бода предност над четвртопласираниот Работнички. Сепак, Металург е финалист во Купот против Тетекс и со евентуална победа ќе ослободи место. Скопје и Напредок се во зоната за баражи, но и Хоризонт Турново, Тетекс и Брегалница 2008 се уште не се сигурни. Како и секогаш, поддржани од 7.000-на публика, Шкендија против Работнички прикажа одлична фудбалска претстава, иако против себе имаше квалитетен противник. За успехот на тетовци, шефот на стручниот штаб Ќатип Османи ...
| | веќе видена | слични

Тетовскиот фудбалски прволигаш Шкендија со победа од 2-1 против Работнички го прослави својот најголем успех во клупската историја со освојувањето на првата шампионска титула. На две кола пред крајот на 19. шампионат во Македонија, тетовскиот лигаш и теоретски ја обезбеди титулата, за што славеше заедно со околу 8.000 свои навивачи веднаш по средбата со Работнички. Тетовци се осмиот тим што го освои шампионскиот пехар во Македонија по Вардар, Силекс, Слога југомагнат, Победа, Работнички, Македонија ЃП и Ренова. - Овој успех најмногу го заслужија нашите навивачи. Нашиот клуб можеби досега немал титула, но секогаш зад себе имал традиција и армија од верни навивачи, а токму по тоа сме најпознати - вели тренерот Ќатип Османи. Шкендија е првиот тим во историјата на македонскиот фудбал што успеа за една година да влезе од Втора во Прва лига и да стане шампион. Османи се согласува дека првенството во последните неколку години е на пониско ниво, но дека тоа не е најголемата причина за успехот на клубот. - Во ...
| | веќе видена | слични

Текстот ќе го започнеме со честитки за фудбалерите на Шкендија од Тетово, новите шампиони на Македонија. И сигурно ги заслужуваат бидејќи, за првпат во историјата на фудбалот во Македонија, една екипа, практично, директно од Втората лига ја освои титулата - првак на Македонија. Тимот на претседателот Нурим Шакири, кој откако дојде на чело на тетовскиот прволигаш бележи само успеси и на младиот, но успешен тренер Ќатип Османи „газеше“ се пред себе на патот до титулата. Само три екипи можат да се пофалат дека успеале во изминатите 31 коло да ја победат Шкендија што јасно говори за силата и извонредната форма на овој тим во текот на целата сезона. И завчера, во дерби средбата со Работнички Шкендија победи 2:1 и практично ја потврди титулата бидејќи сега веќе отпаднаа сите теории дека ќе може да биде симната од врвот. Шкендија може да се пофали и со најголемата посета на нејзините мечеви, за првпат ќе се појави и на меѓународната сцена, во квалификациите за Лигата на шампионите, со еден збор ова беше сезона на ...
| | веќе видена | слични

Најтрофејниот клуб Вардар, заедно со Пелистер, ја напуштаат елитата Шкендија стана осмата екипа која ја освојувала шампионската титула во македонското фудбалско првенство. Тетовските "црвено-црни" пред своите навивачи и теоретски го заверија првото место по победата над Работнички (2:1), бидејќи на две кола пред крајот имаа недостижна предност од 11 бодови. Со тоа името на Шкендија може да биде изгравирано на шампионскиот пехар, каде ќе се најде во друштвото на Вардар (пет титули), Силекс (три), Слога Ј. (три), Работнички(три), Победа (две), Македонија ЃП (една) и Ренова (една). Она што ја прави Шкендија ексклузивна е дека до шампионската титула стигна уште во првата сезона, откако се врати меѓу прволигашите. Во дербито за второто место Металург и сега веќе поранешниот првак Ренова одиграа без голови. Решена е и енигмата околу патниците во понизок ранг на натпреварување. На Пелистер друштво ќе му прави најтрофејниот македонски фудбалски клуб Вардар, кој по поразот во Тетово и математички го загуби сите шани ...
| | веќе видена | слични

И додека на некого му се стемнува, на друг му се разденува. Шкендија и официјално ја потврди првата титула во историјата со вчерашната победа над работнички, воедно докажувајќи дека Македонија во фудбалска смисла е земја на чудата, каде може да се случи парадоксот додека најтрофејниот клуб се разнебитува, на новиот шампион ова да му е прва сезона во најсилната конкуренција. Македонската фудбалска репрезентација остана на 85-то место во најновото рангирање на ФИФА, во добропознатото друштво со селекции од типот на Уганда, Замбија и Узбекистан. Слободниот пад на Македонија на ранг листата е запрен не поради добри резултати, туку поради не играњето на ниеден натпревар во последниот период.Суровата фудбалска реалност во земјава од вчера дополнета со уште еден детаљ. Вардар не се избори за опстанок. Иако долго се очекуваше, сепак кога конечно се случи, испаѓањето на Вардар од првата лига дојде како уште еден тежок удар за вистинските љубители на фудбалот. Најголемата светост во македонскиот фудбал ...
| | веќе видена | слични

Тимот на Шкендија е нов шампион на Македонија во фудбал. “Црвено-црните“ од Тетово, за прв пат во нивната историја дојдоа до титулата најдобар тим на Македонија. Тетовци на вчерашната средба против Работнички забележаа победа со резултат 2:1 и ја обезбедија титулата две кола пред крајот на првенството. Шкендија, исто така, стана и првиот тим во историјата на Македонија, кој во првата сезона по враќањето од втората лига освоил шампионска титула.
| | веќе видена | слични
3 копии

Екипата на Шкендија со победата од 2:1 против Работнички, остварена вчера во Тетово, пред своите навивачи ја обезбеди титулата првак на Македонија. Ова беше натпревар од 31. коло од првата фудбалска лига, а тетовчани на две кола до крајот ја обезбедија првата позиција. На другите натпревари од ова коло беа постигнати следниве резултати: Тетекс – Вардар 2:1, Скопје – Пелистер 4:1, Силекс – Напредок 2:1, Брегалница – Хоризонт Турново 1:0 и Металург – Ренова 0:0. На табелата Шкендија е со 70 бодови, Металург 59, Ренова 56, Работнички 52, Силекс 44, Брегалница 41, Тетекс 40, Хоризонт Турново 39, Напредок 37, Скопје 34, Вардар 26 и Пелистер 15. З. В/ К 77
| | веќе видена | слични

Македонска Шкендија незадржливо напредува. Шампионската фудбалска титула е практично обезбедена. Три кола пред крајот, тетовските фудбалери се со 9 бодови позитива. Тренерот Ќатип Османи веќе добива честитки. Целта се наѕира. Далеку пред другите, Шкендија незадржливо граби напред. Шампионската титула е практично обезбедена. Три кола пред крајот, тетовските фудбалери се со 9 бодови позитива и со огромна разлика во меѓусебните дуели. За второпласираниот Металург недостижно. Ќатип Османи, тренерот на Шкендија веќе добива честитки од сите страни за првенствениот подвиг. „ Мислам дека оваа сезона ја заслужуваме титулата бидејки покажавме најдобар фудбал во текот на првенството и сега ни останува да се подготвиме за излез во Европа “. Добар тим, организираност и средства Што беше тоа, што ја красеше Шкендија толку супериорно да влезе во завршницата од првенството? За Османи тоа е спојот на младоста и искуството на тимот. „Во оваа сезона доведовме искусни играчи и со играчите со кои што ја поминавме втората ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1 – Скопје денеска донесе одлука со која мерката притвор за ...
сите 377 | | | веќе видена

На социјалните мрежи вечерва се појавија коментари од фановите на музичарот кој загина со Шабан Шаулиќ, Мирсад Кериќ, кој овие денови беше заборавен од ...
сите 270 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 192 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Граѓаните сами ќе си ја платат Република Северна Македонија. Сите документи – лични карти, возачки дозволи, пасоши, здравствени книшки, регистарски таблички ќе ...
сите 25 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 99 | | | веќе видена

До сега на Live Aid концертот се собрани околу 100 милиони долари за храна и лекови. Концертот , на кои има околу 250 000 луѓе се одржува во близина на местото ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Вардар во Втората лига

Од:
До кого (е-маил):
Порака: