#COP24: Државите да преземат поамбициозни чекори за да ги ублажат последиците од климатските промени

Последниот извештај на Секретаријатот под рамковната конвенција за климатски промени на ООН покажува дека државите започнале со напори кон исполнување на обврските од Договорот од Париз, но овие напори не се доволно амбициозни за да ги ублажат последиците од климатските промени и постои простор државите да направат многу повеќе. Вакви резултати покажува анализата на последните двогодишни извештаи за климатски промени на земјите. Извештајот зборува и дека земјите во развој се многу поамбициозни во достигнување на зацртаните цели за национални емисиии на стакленички гасови од развиените земји кои имаат простор да бидат поамбициозни. „Нашата цел е да воспоставиме обврзувачки регулативи за да се осигураме дека ќе се постигнат целите зацртани со Договорот од Париз. Правилата за известување кои веќе ги имаме ни помагаат многу за да го осигураме ова.“ – рече претставникот од Европската Унија. И чинителите од невладиниот сектор сметаат дека политиката се движи премногу бавно за да одговори на итноста на последиците ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Основачот на Потсдамскиот институт за истражување на влијанието на климатските промени Ханс Јоахим Шелнхубер предложи да се воведат „климатски пасоши“ за луѓе ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Полскиот претседател на конференцијата за климатските промни на ОН, Михал Куртика изјави дека меѓународните разговори по ова прашање влегуваат во „критична ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Конференцијата на ОН за климата што се одржува во Катовице, Полска, денеска влезе во својата последна и најважна фаза со пристигнување на министрите кои треба ...
| | веќе видена | слични

Обидите да се вклучат клучните научни извештаи во официјалните документи на климатската конференција во Катовице не успеаа. Научниците доставија високо ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Активисти од целиот свет денес излегоа на улиците во Катовице, Полска да маршираат за да испратат порака на државите дека мора да ги забрзаат и зголемат своите ...
| | веќе видена | слични

Стотици милиони љубители на пиво ширум светот би можеле за само неколку децении да останат без својот омилен пијалак. Посевите на растенијата од кои се произведува пивото исчезнуваат поради глобалното затоплување. По минатонеделниот извештај на ОН, дополнителни истражувања покажале дека постојат потенцијални проблеми поврзани со климатските услови во неколку земји, кои се клучни за производството на пиво – Белгија, Чешка и Ирска, пишува списанието „Нејчер планет“. Во студијата, која ја предводел Ви Си, научник од Универзитетот во Пекинг, се нагласуваат најмалку пет модели кои покажуваат дека екстремни временски услови, кои вклучуваат топлотни бранови и суша, би можеле да го намалат родот на јачмен од три до 17%, а тоа неизбежно би влијаело врз љубителите на пивото ширум светот. Истражувачите пресметале дека потрошувачката на пиво би можела да се намали за една третина во Ирска, Белгија и Чешка, за една четвртина во Велика Британија и за 9% во Кина, најголемиот светски потрошувач. Пивото е најпопуларниот ...
| | веќе видена | слични

Останато

Навивачката група „Шверцери“ реагира на, како што велат тие, медиумската хајка по одбележувањето на 30-годишнината од своето постоење во Македонскиот народен ...
сите 310 | | | веќе видена

По добиената покана од премиерот Заев за средба со граѓанските организации, кои во петокот го одржаа големиот Марш против загаденоста на воздухот, тие се ...
сите 81 | | | веќе видена

Во моменти кога власта тоне во скандали се јавија слугите на Заев. Па ајде да се обратам до Нола и Александрова, и до останатите малкумина нивни поддржувачи, ...
сите 189 | | | веќе видена

Без оглед на се што сте слушнале, идејата да останете во добри односи со поранешниот партнер никако не е добра идеја, покажало едно психолошко истражување. ...
сите 114 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

#COP24: Државите да преземат поамбициозни чекори за да ги ублажат последиците од климатските промени

Од:
До кого (е-маил):
Порака: