#COP24: Државите да преземат поамбициозни чекори за да ги ублажат последиците од климатските промени

Последниот извештај на Секретаријатот под рамковната конвенција за климатски промени на ООН покажува дека државите започнале со напори кон исполнување на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Животот на милиони луѓе во светот би можел да се спаси секоја година до 2050-та, кога би се намалило загадувањето на воздухот, а тоа е зацртано во Парискиот ...
| | веќе видена | слични

Грета Тунберг им одржа лекција на светските лидери на Самитот на Обединетите нации за климатски промени, кој започна во понеделникот. „Во изминатите 25 години, ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Животот на еден милион луѓе ширум светот годишно можат да се спасат до 2050 година ако се почитуваат целите за намалување на загадувањето на воздухот зацртани ...
| | веќе видена | слични

Ограничувањето на климатските промени ќе има значаен и корисен ефект врз здравјето на луѓето во светот. Во извештајот на Светската здравствена организација, ...
| | веќе видена | слични

Врската помеѓу здравјето и климатските промени не може да се игнорира- двете се силно поврзани и превземањето активности за ублажување на климатските промени ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Првата Афроамериканка во вселената Меј Џејмисон предупредува дека луѓето мора да се освестат за тоа што ѝ прават на планетата Земја. „Луѓето велат дека мора да ...
| | веќе видена | слични

Крајот на цивилизацијата и целиот природен свет е на видик, изјавил познатиот британски новинар, сер Дејвид Атенборо на самитот на Обединетите нации за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Неколку подрачја ширум светот во иднина би можеле да бидат погодени од 6 прироодни катастрофи во исто време, истакнаа научниците на самитот за климатските ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Премиерот Зоран Заев, по вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, со видео преку Фејсбук се обрати до јавноста.„Вчерашната пријателска средба ...
сите 187 | | | веќе видена

На четвртиот ден од пробниот попис на населението кој се одржува во 13 општини, Заводот за статистика се соочува со тecнички пpoблеми при анкетирањето со пomош ...
сите 145 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 96 | | | веќе видена

Борис Џонсон го зацврсти своето водството во трката за нов лидер на конзервативната партија и премиер на Обединетото Кралство. Во вториот круг од гласањето ...
сите 99 | | | веќе видена

Димитар Андоновски за македонската публика е најпознат како пејач и автор, како соло-изведувач и во поново време како вокалист на „Тајфата“, но веќе неколку ...
сите 49 | | | веќе видена

За две години многу работи се променија во нашата земја. Од заробена држава станавме светол, блескав пример во регионот. Од уназадување повторно одиме напред. ...
сите 87 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

#COP24: Државите да преземат поамбициозни чекори за да ги ублажат последиците од климатските промени

Од:
До кого (е-маил):
Порака: