Sony тивко го претстави Xperia XA2 Plus: 6 инчен дисплеј и Snapdragon 630


Придружувајќи се на Xperia XA2 и XA2 Ultra, кои беа претставени во јануари, Sony тивко го најави Xperia XA2 Plus - подобрената и обновена верзија на XA2 Ultra. Да погледнеме што нуди:. Во дизајнот, можеби најголемата промена е присуството на новиот 18:9 панел, со истиот 6 инчен дијаметар кој се наоѓа кај Ultra моделот. Но, благодарение на новиот тело-дисплеј сооднос, XA2 Plus е понизок и потесен, што го прави и полесен за држење. Истотака, доаѓа со попремиум дизајн - Sony го има заменето пластичниот изглед со алуминиумска конструкција. Како и кај Ultra, скенерот за отпечатоци се наоѓа на задната страна, под камерата од 23 мегапиксели. Селфи камерата е од 8 мегапиксели. Во внатрешноста, се наоѓа Snapdragon 630 процесор, придружен од 4GB или 6GB RAM и 32GB или 64GB меморија. Работи на батерија од 3,580mAh. Сега за сега, Sony ја нема потврдено цената на уредот. Знаеме дека ќе биде достапен во црна, сребрена, златна и зелена боја. Неговото претставување во Европа ќе биде во август.
| | веќе видена | слични

Samsung за три недели официјално во Њујорк ќе го презентира новиот модел на премиум фаблет Note 9 . Постојано протекуваат слики со новиот смартфон на јужнокорејската компанија, а сега повторно излезе „confidential“ фотка. Од каде е сликата нема информации, но сигурни сме дека вака ќе изгледа, затоа што ова е фотографија, а не концепт дизајн од некој графичар. На сликата може да се види дека скенерот за отисоци на прсти се наоѓа под задната камера. На 9 август се враќаме со официјалните спецификации и дизајнот на деветката. Дотогаш сме сигурни дека секако ќе протече уште нешто.
| | веќе видена | слични
2 копии

За околу три седмици Samsung во Њујорк ќе го претстави новиот Note, а веќе на интернет се појавија првите фотографии од новиот адут на јужнокорејската компанија. Фотографиите кои што се појавија на интернет наводно го покажуваат новиот Galaxy Note 9 на Samsung, па доколку тоа навистина е изгледот на новиот телефон, тогаш „деветката“ и нема премногу да се разликува од својот претходник. Фотографиите исто така откриваат дека сензорот за отпечатоци на прсти кај Galaxy Note 9 е сместен под камерата исто како и кај Galaxy S9, што значи дека ќе биде полесно да се „погоди“ сензорот, наместо притоа да се допира камерата како што беше случај кај Galaxy S8. #Samsung – #GalaxyNote9 – Samsung Galaxy Note 9 live images leaked https://t.co/WEgJIsWtEy pic.twitter.com/kMwHm7kpBc — /LEAKS (@Slashleaks) July 17, 2018 Од Samsung веќе ги испратија поканите за настанот кој ќе се одржи во Њујорк на 9-ти август кога ќе ги дознаеме сите спецификации на новиот адут на јужнокорејската компанија, како и конечниот изглед на телефонот. ...
| | веќе видена | слични

Партнерството на Nokia со Google за Android One програмата ни донесе голем број одлични уреди, а оваа година ни претстави уште еден таков смартфон, познат под името Nokia 6.1 Plus... Пред само неколку месеци, Nokia X6 се појави на кинескиот пазар. Уредот доаѓаше со нов и современ дизајн - нова конструкција и целосен дисплеј. Но, поради законот во Кина против Google, беше еден од поретките уреди кој не беше дел од Android One програмата. Сега, неколку месеци подоцна, HMD Global го претстави новиот Nokia 6.1 Plus. Станува збор за смартфон со 5.8 инчен дисплеј, резолуција од 1080x2280 пиксели и 19:9 сооднос. Вклучува современа, стаклена, конструкција со алуминиумски акцент. На задната страна, се наоѓа сензор од 16 мегапиксели, придружен од втор сензор од 5 мегапиксели, заедно со Dual LED блиц. Селфи камерата е, истотака, од 16 мегапиксели. Скенерот за отпечатоци се наоѓа под задните камери. Предности: Висок тело-дисплеј сооднос Квалитетна камера Преминувајќи во внатрешноста, се наоѓа Snapdragon 636 процесор, ...
| | веќе видена | слични

Motorola го претстави новото moto e5 семејство на смартфони на 19 април 2018 година на глобален настан во Сао Паоло, Бразил. Со премиум карактеристики и функционалности, телефоните од новите moto g6 и moto e5 семејства се дизајнирани за корисниците и се со исклучително пристапна цена. Уредите се веќе достапни на нашиот пазар. Пред 5 години Motorola го дополни пазарот со квалитетни телефони со одлични карактеристики по цена достапна за поширок круг на корисници. Телефоните требаше да бидат создадени во тековната година, а не да бидат првични модели по пониски цени. Првиот moto g телефон стана најпродаваниот смартфон во историјата на Motorola. Оттогаш наваму Motorola продолжува да ги шири хоризонтите, особено со појавата на moto e – смартфон со одлични спецификации по добра цена. Сериите moto g и moto e претставуваат совршена комбинација на карактеристики за корисниците кои не сакаат да прават компромис за квалитет, стил и искуство. Оваа година Motorola продолжува со најновите генерации на moto g и moto e. Тие ...
| | веќе видена | слични

Секогаш пред претставувањето на нов и долгоочекуван премиум уред, се појавуваат компании со негови копии, по многу ниски цени и интересни карактеристики... Во последно време, ваквите компании успеваат да ги претстават копиите на премиум уредите дури и пред нивното официјално најавување. Овој пат, се појави првиот клон на Galaxy Note 9 - уред кој го очекуваме за само неколку недели. На фотографиите, "Note 9" може да се забележи во во трите бои во кои го очекуваме и оригиналниот уред - црна, сина и златна. На сликите од предната страна, може да забележиме дека новиот интерфејс на Samsung е одлично прекопиран, иако, позадината изгледа како да е од ерата на Note 8. Единствена, но значително голема, негативност по која ќе забележите дека станува збор за копија се рамките - од сите страни, уредот доаѓа со неверојатно дебели рамки, значително поголеми од оние на Note 8 и Edge дизајнот на компанијата. На прв поглед, повеќе наликува на некоја чудна верзија од Pixel 2 XL. Истотака, нешто чудно се случува со двете ...
| | веќе видена | слични

HMD Global е компанијата која е „задолжена“ за продолжување на животот на одличните Nokia телефони. Тие оваа недела го претставија Nokia X5, кој за почеток ќе биде достапен на кинескиот пазар, а најверојатно подоцна ќе стане достапен и во целиот свет, но под друго име. X5 е телефон од средната класа, а тоа може да се види и од неговите карактеристики. Доаѓа со 5,9 инчен екран со само HD+ резолуција, односно резолуција со 1520×720 пиксели, што значи дека на овој уред сигурно ќе може да се забележат пикселите при читање, а исто така, не е наменет за некое посебно искуство при гледање на видео содржина. Форматот на уредот е во сега веќе стандардниот издолжен, а кај X5 е и нешто повеќе издолжен, со сооднос од 19:9. Главната карактеристика која веднаш ќе се забележи кај овој уред е исечокот на горниот дел од екранот, нешто што стана тренд по iPhone X. Долниот дел од екранот има не толку мала рамка, па исечокот на горниот дел е тука изгледа само за да биде направен во стил којшто потсетува на iPhone X, а сепак тоа ...
| | веќе видена | слични

Samsung смартфонот на (ра)склопување ќе пристигне со 7-инчен дисплеј, што се преклопува на половина. Според извештајот на Wall Street Journal, производителот го благословил уредот со кодното име "Winner"(Победник). Samsung Galaxy X би можел да биде откриен во јануари за време на CES во Лас Вегас. Спецификациите на екранот што ќе се преклопува ќе бидат: 7-инчен екран кога целосно ќе се отвори во „таблет-режим“. Дисплејот ќе се преклопува исто како паричникот што го преклопуваме. Тука ќе има и „мал дисплеј бар“ од страната на единицата, со камери на другата страна. Дизајнот звучи слично на сликите од новиот Samsung патент. ZTE Axon M исто така се преклопува, но на средината има спојка, што нема да го има кај дисплејот на Samsung. Се очекува цената на новиот Galaxy X да биде 1,500 долари или повеќе.
| | веќе видена | слични

„Xiaomi“ го претстави „Mi Max 3“, својот најнов и најголем паметен телефон, објави „The Verge“. Екранот на моделот има дијагонала од 6,9 инчи и сооднос 18:9, што го прави првиот модел во серијата со таков дисплеј. Екранот е со ленти достапни под и над него, а неговата резолуција е 1080p. Читачот на отпечатоци се наоѓа на задната страна. Моделот се напојува со батерија со масивен капацитет од 5.500mAh, но неговиот дизајн е тенок со дебелина од 7mm. Достапно е технологијата за брзо полнење – „Quick Charge 3.0“. Меѓу другите функции можеме да забележиме двојна задна камера (12MP + 5MP), чипсет „Snapdragon 636“, 4GB/6GB RAM, 64GB/128GB простор за складирање и 8MP предна камера. Паметниот телефон ќе биде достапен во сина, црно и златна боја и за 1.699 јуани (250 долари) ќе може да се купи верзијата со 4GB RAM и 64GB меморија. Продажбата на „Mi Max 3“ започнува во Кина и сè уште нема информација за тоа дали уредот ќе се појави на другите пазари.
| | веќе видена | слични

Престојниот модел на Samsung Galaxy Watch ќе работи со Tizen 4.0 оперативен систем, нема да биде Wear OS . FCC сега официјално му даде сертификат на Galaxy Watch, при што е објавена слика од задниот дел на смартчасовникот. FCC открива модел со цифрите SM-R815U и SM-R815W за американските и канадските модели. Имаме добри вести за конекцијата, ќе имаат LTE поддршка и Wi-Fi конекција исто така. На документите може да се види дека дисплејот же биде 1.2-инчи со димензии од 51.2мм x 43.4мм. Samsung Galaxy Watch би можел да биде откриен на 9 август, заедно со Samsung Galaxy Note 9 и Bixby смарт звучникот. Преднарачките за него почнуваат на 14 август.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Смешно и жално е што после четири месеци од добивање на сите докази за случајот Рекет, Заев дозволи УЈП да влезе во контрола на невладините организации на Боки ...
сите 487 | | | веќе видена

„Јас од месец септември 2018-та година до некаде 10 април 2019-та сум постојано уценуван од група на луѓе кои од мене изнудија голема сума на парични средства“ ...
сите 545 | | | веќе видена

Од понеделник, откако ќе се достават дополнителни списи кои недостасуваат, Советот на јавни обвинители ќе решава по извештајот на Обвинителството за гонење на ...
сите 213 | | | веќе видена

Обвинителката Вилма Рускоска потврди дека има судир на интереси адвокатот Стеван Павлески да ја застапува специјалната јавна обвинителка Катица Јанева додека е ...
сите 283 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Sony тивко го претстави Xperia XA2 Plus: 6 инчен дисплеј и Snapdragon 630

Од:
До кого (е-маил):
Порака: