„Цивил“ : Груевски и неговата партија го кршат договорот од самиот почеток

Специјалниот јавен обвинител е една од најважните точки околу која се спогодија четирите водечки политички партии во Република Македонија, со посредништво на меѓународните дипломати на 2 јуни, допрецизиран на 15 јули. Еден ден пред крајниот рок да се постигне согласност за избор на специјален обвинител, очигледно, нема прогрес. Ние, ЦИВИЛ – Центар за слобода бара итен прогрес во преговорите и почитување на крајните рокови предвидени со политичкиот договор. Бараме таа „една од најголемите политички партии“ конечно да го прифатат договорот во полза на иднината на оваа земја. Претходно, меѓународниот посредник Питер Ванхуте изјави дека „една од најголемите партии“ не го почитува договорот, порача Цивил. Од здружението велат дека однесувањето на „едната од најголемите политички партии“ е неприфатливо. „Јавноста не мора премногу да размислува за да извлече заклучок која е таа политичка партија. Очигледно е дека премиерот Никола Груевски и неговата политичка партија го кршат договорот од самиот почеток. Земјата ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Цивил – Центар за слобода го поздравува продолжувањето на процесот за надминување на политичката криза во Република Македонија со изборот на специјална јавна обвинителка. „Учесниците во преговорите покажаа дека можат да се придржуваат кон крајните рокови околу кои се согласија со договорите од 2 јуни и 15 јули. На специјалната јавна обвинителка ѝ посакуваме многу храброст и среќа да се соочи со тешките предизвици кои се пред неа. Тоа, впрочем, го порачува и граѓанската платформа „Ајде!“ во својот повик „Обвинителке, многу работа ве чека!““, сенаведува во соопштението на Цивил. Според Цивил, специјалната јавна обвинителка мора веднаш да се зафати со предметите за тешки злоупотреби и за криминал, кои се поврзани или произлегуваат од прислушуваните разговори што ги објави опозицијата. Но, не смее да се заборави и безбедносната криза во Куманово на 9 и 10 мај годинава, за која постојат индиции дека во неа се инволвирани високи државни функционери. Изминува петтиот месец од оваа трагедија, но сомнежите останаа. ...
| | веќе видена | слични

Невладината ЦИВИЛ го поздравува изборот за Специјална јавна обвинителка на која и посакуваат многу храброст и среќа да се соочи со тешките предизвици кои се пред неа. „Специјалната јавна обвинителка мора веднаш да се зафати со предметите за тешки злоупотреби и за криминал, кои се поврзани или произлегуваат од прислушуваните разговори што ги објави опозицијата. Но, не смее да се заборави и безбедносната криза во Куманово на 9 и 10 мај годинава, за која постојат индиции дека во неа се инволвирани високи државни функционери. Изминува петтиот месец од оваа трагедија, но сомнежите останаа. Ги потсетуваме преговарачите дека сѐ уште се чекаат одлуки за реформи и измени во областа на Изборниот законик, на Државната изборна комисија, на Избирачкиот список, како и долгата низа обврски кои ги презедоа во оваа област. Констатираме дека ни оддалеку не се преземени никакви чекори во овие области, поради опструкциите од „една од најголемите партии“, како што рече меѓународниот посредник Питер Ванхуте. Со тоа, целиот процес ...
| | веќе видена | слични

Останато

Францускиот претседател Емануел Макрон преку видео порака им се обрати на македонските граѓани во пресрет на референдумот. Во неа тој вели дека договорот со ...
сите 68 | | | веќе видена

Една недела пред референдумот, директорот на УБК Горан Николовски во отвореното Студио 1 вели дека не постои директна закана врз безбедноста на Р. Македонија.- ...
сите 108 | | | веќе видена

„Отсекогаш сум се залагал за решение кое нема да задира во идендитетот , националните интереси и уставни промени. Прашањето за името и индентитетот е постаро и ...
сите 77 | | | веќе видена

„Со цензурирани медиуми кои исто како и Премиерот не смеат да го пишат името Македонија не се стигнува во Европа. Погазена е слободата на медиумите и ...
сите 161 | | | веќе видена

Од вчера стапи во сила договорот за взаемно признавање на возачките дозволи меѓу Македонија и Германија. Договорот го потпишаа Министерот за внатрешни работи ...
сите 79 | | | веќе видена

Научниците анализирале низа смртни случаи како рак, срцеви болести, белодробни заболувања и дијабетес во 180 земји со цел да ја пресметаат веројатноста ...
сите 8 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Цивил“ : Груевски и неговата партија го кршат договорот од самиот почеток

Од:
До кого (е-маил):
Порака: