ЦИВИЛ: Неодговорен и арогантен настап на премиерот

ЦИВИЛ – Центар за слобода ги поддржува пленумите на студентите, средношколците, наставниците и родителите кои се изворни, натпартиски иницијативи и кои покажаа и докажаа дека во Република Македонија, сепак, постои граѓанска свест и култура. И студентите, и средношколците, покажаа ретко видена свест, солидарност и зрелост со сите свои постапки од првиот ден, сé досега. „Со своето претставување на јавноста, аргументираниот пристап кон проблемите кои ги засегаат нив директно, но и целото општество, подготвеноста за дијалог, но и цврстината со која ги застапуваат своите ставови, идеи и предлози – младите им одржаа лекција на сите во оваа земја. Од младите на Македонија може и треба да се учи. Тие во текот на изминатите месеци, на студ и температури под нулата, по дожд и под жешкото сонце, на улица ги бранеа принципите на демократијата, барајќи да се престане со лошите реформи во образованието. Младите на Македонија им се спротивставија на сите притисоци и етикети, на сите уцени и закани, а нив ги имаше многу. ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Јас го извадив пиштолот и кажав – полиција, за да не пристапуваат кон личноста која ја заштитувам“, рече директорот на Бирото за јавна безбедност (БЈБ) Сашо ...
сите 209 | | | веќе видена

Како што пишуваат италијанските медиуми првиот човек на Јувентус Андреа Ањели знае која ќе биде следната ѕвезда која ќе пристигне во Торино. Познато е дека ...
сите 242 | | | веќе видена

Форумот за демократска Македонија оствари средба со Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, Вицепремиерот за европски прашања, Бујар ...
сите 38 | | | веќе видена

Економската штета од ураганот Флоренс изнесува 44 милијарди долари, проценува компанијата Муди`с. Според компанијата, штетата е еквивалентна на земјотресот што ...
сите 122 | | | веќе видена

По повод големиот христијански празник, Рождество на Пресвета Богородица, во познатиот манастир „Света Пречиста Кичевска“ чиј патрон е Мајката божја, со ...
сите 49 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЦИВИЛ: Неодговорен и арогантен настап на премиерот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: