Нема договор за една изборна единица

4 копии

Владејачкото мнозинство е за една изборна единица, ДУИ бара три изборни единици, додека пак ВМРО-ДПМНЕ бара да остане по старо, односно со шест изборни единици, брифираат извори за Макфакс. Компромисот најверојатно ќе се најде со праг од 3 проценти за влез во парламентот, велат извори за Макфакс. Со овој изборен метод, се очекува да се елиминира можноста радикалните левици и десници да не влезат во собранието. Виктор Јованов извор: Makfax
| | веќе видена | слични

Несреден избирачки список, несреден кадар, неинформирани и недоволно обучени изборни комисии, претседателски избори идната година, ама ДИКовци жалат за Авичи... Фатете се за работа!
| | веќе видена | слични

Општинските изборни комисии на општините од западниот дел на Македонија, денес во Гостивар се обучуваа како да ја подобрат комуникацијата и пристапот кон лицата со попречености во време на избори. Работилницата се организираше во рамки на проектот „Зголемување на учеството на лицата со попреченост во изборниот процес“, кој го спроведува Здружението Инклузива во соработка со Државната изборна комисија. Истражувањата и анализите покажале дека лицата со попречености наидуваат на бројни неправилности и проблеми при остварување на своето право на глас. „ Во 2016-та за Парламентарните избори направивме истражување кое покажа дека гласачките места беа физички непристапни, и оние што беа пристапни се наидуваше на пречки, на гласачкото место немаше доволно простор меѓу гласачките кутии и местото кадешто се евидентираат гласачите, слепите лица не гласаа воопшто сами, 100% им беше нарушена тајноста на гласањето. Беа утврдени неправилности и во Изборниот законик, дури и во Уставот на Македонија затоа што една категорија ...
| | веќе видена | слични

Останато

Општина Струга е држава во мало. Има долга традиција на различни вери и етнички заедници, но соживотот секогаш бил по мерка. Вака ја замислувам и нашата земја, ...
сите 181 | | | веќе видена

Изборен молк пред утрешниот прв круг претседателски избори и предвремените локални избори во општините О хрид, Д ебар и Н ово С ело. На полноќ заврши изборната ...
сите 222 | | | веќе видена

Политички за НАТО изигравме одлично, но не испорачуваме резултати за позитивна препорака за старт на преговорите со ЕУ.НАТО е геополитика, ЕУ е техника, ...
сите 115 | | | веќе видена

Тројцата претседателски кандидати Блерим Река, поддржан од Алијансата за Албанците и Беса, кандидатката поддржана од ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова и ...
сите 192 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нема договор за една изборна единица

Од:
До кого (е-маил):
Порака: