Ципрас:Во голем земји на Европа владее национализмот, а тоа е загрижувачки


6 копии

Г рчкиот премиер Алексис Ципрас денеска изјави дека Европа ќе се соочи со егзистенцијална криза заради национализмот ако не го признае својот неуспех во решавањето на фискалната криза и ако на ефикасен начин не го реши проблемот со приливот на мигрантите. Во обраќањето пред пратениците во Европскиот парламент, тој рече дека економските мерки на штедење во некои европски земји предизвикаа страв и доведоа до појава на расизам и јакнење на десницата. Тој додаде дека тоа ќе ја претвори Европа во расцепкан континент, која ќе биде без кохезија, без меѓународна улога и без иднина. Ципрас, исто така, го критикуваше начинот на кој Европа се занимава со безбедноста, што им даде поттик на десничарските партии. Во неколку европски земји, вклучувајќи ги Франција и Белгија, во последните години се регистрирани напади на исламските милитанти.
| | веќе видена | слични

Она што е особено карактеристично за првиот дел од стартот на кампањата за промена на името е пред се слабата посетеност на трибините на кои присуствуваат премиерот Зоран Заев, министерот за надворешни работи Никола Димитров, министерката за одбарана Радмила Шеќеринска и други. Немаше интерес од граѓаните да се слушнаат за продажбата на името. Немаше посететеност ниту во поголемите градови. Заев се соочи со слаба поддршка во Битола. Си донесе и автобуси, но залудно. Донесоа луѓе во околу 10 автобуси во Битола, а сепак држеа говори пред мал број на граѓани. Телевизија 21 пренесе дека автобусите биле на паркингот пред спортската сала „Младост”, а објави и дека најголем дел од автобусите биле со прилепски регистарски таблички. Во Велес можеа да се забележат голем број автомобили од други градови. Автомобили од Скопје, Кавадарци, Неготино и други градови. Дел од граѓаните коментирааа дека очигледната неможност да се соберат доволен број велешани можеби е причината што морало да се носат партиски активисти од ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Експертски комисии од Македонија и Грција заеднички ќе ги разгледуваат отворените прашања поврзани со историјата, археологијата и образованието. Ова беше договорено при потпишувањето на договорот меѓу Македонија и Грција. Грчкиот премиер Алексис Ципрас изјави дека во иднина, ниту еден премиер на Македонија нема да може да поставува споменици од Александар Велики како што тоа го правел експремиерот Никола Груевски. „Груевски, кој ѝ припаѓа на националната екстремна десница, ја наполни својата земја со споменици од Александар Велики и тоа во секој град, на секој плоштад. Тој постави и многу други симболи на античка грчка Македонија. Во иднина никој нема да има право да го прави тоа. Ни сегашниот, но ни идните премиери, нема да имаат право да велат дека Александар Велики е дел од нивната историја“, вели Ципрас. Според договорот, комисијата составена од експерти ќе треба да ги проверува и училишните учебници, материјалите, мапите и историските атласи што се користат во двете земји.
| | веќе видена | слични
5 копии

Грчкиот премиер Алексис Ципрас во дебатата со европратениците не одговори директно на прашањето на грчкиот европратеник од Нова демократија, Манолис Кефалојанис, за тоа како ќе се нарекува јазикот и националноста на Македонија ако биде усвоен Преспанскиот договор. – Се надевам дека сѐ ќе оди по план и дека за неколку месеци земјата ќе го смени името и Уставот, дека ќе биде Северна Македонија, изјави Ципрас. Потоа тој го праша Кефалојанис „како досега ја нарекуваа државата во Европскиот парламент“? – Сите овие претходни години, кога беше претходникот на Заев на власт, господинот Груевски кога доаѓаше во Европарламентот, како го нарекуваа? Вашите колеги, како го нарекуваа? Дали мнозинството во ЕПП го нарекуваа „од Скопје“? Ова е Европскиот парламент, не можеме да се однесуваме како во грчкиот Парламент и да ја сметаме оваа тема за табу, да ја закопуваме главата во песок. Знаете дека со години ја стававме главата во песок, 140 земји, меѓу нив и најмоќните како САД, Кина, Русија, ја признаа оваа земја под ...
| | веќе видена | слични

Грчкиот премиер Алексис Ципрас пред Европски парламент ги проблематизира уверувањата од неговиот македонски колега Зоран Заев дека договорот од Преспа го зајакнува македонскиот идентитет, нарекувајќи ги словенски и земјата, и јазикот. „Се надевам дека сè ќе оди според планот и дека за неколку месеци земјата ќе ги смени името и Уставот, дека ќе биде Северна Македонија. Сите овие претходни години, кога беше на власт претходникот на Заев, кога господинот Груевски доаѓаше во Европарламентот, како се нарекуваше? Вашите колеги како го нарекуваа? Дали мнозинството во ЕПП го нарекуваа ‘од Скопје’? Ова е Европски парламент, не можеме да се однесуваме како во грчкиот Парламент и да ја сметаме оваа тема за табу, да ја закопуваме главата во песок. Знаете дека со години ја стававме главата во песок, а реалноста беше поинаква – 140 земји, меѓу нив и најмоќните, како САД, Кина, Русија, ја признаа оваа земја под нејзиното уставно име што го имаа 25 години, а нејзиното уставно име е само Македонија. Груевски и сите други ...
| | веќе видена | слични

Американскиот помошник државен секретар за Европа и Евроазија во четврток доаѓа во Македонија. Вес Мичел според најавената агенда ќе оствари средби со премиерот Заев, претставници на државно-политичкиот врв, парламентарни партии и со бизнис заедницата. Како што соопшти Стејт департментот, на сите овие средби Мичел ќе ја нагласи американската поддршка за Договорот од Преспа, престојниот референдум на 30 септември, како и евроинтеграцијата на Македонија. Во меѓувреме во пресрет на референдумот не запираат ниту провокациите од Грција. Во дебата со европратениците, грчкиот премиер Ципрас тврди дека со имплементација на Договорот од Преспа, покрај иметот и Уставот, Македонија ќе го промени и јазикот. Знаете дека со години ја стававме главата во песок, 140 земји, меѓу кои и најмоќните како САД, Кина, Русија, ја признаа оваа земја под нејзиното уставно име, а тоа име е само Македонија. Сите лидери ја нарекуваа Македонија и тоа не изгледаше иритирано. Не се жалите што и покрај тоа Заев и неговите граѓани доаѓаат во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Европските пратеници на денешната пленарна дебата во Стразбур на која присуствуваше и грчкиот премиер Алексис Ципрас, го поздравија излегувањето на Грција од економските програми за спас и „напорите на грчкиот народ“ во овие осум години криза. За разлика од последниот негов настап во Европарламентот, по доаѓањето на власт на Сириза, Ципрас овојпат не предизвика толкава поларизација. Во 2015 година повеќето традиционални политички групи во ЕУ, ја сметаа Сириза за популистичка и антиевропска партија, додека екстремистичките партии во Ципрас и тогашниот министер за финансии Јанис Варуфакис гледаа „херои на антиестаблишментот“. Ципрас денеска доби пофалби од повеќето традиционални политички партии за начинот на кој ја водеше државата последните три години, за спроведувањето на структурните реформи и за санирањето на јавните финансии. Но, Ципрас го повтори своето противење на неолибералните економски политики на ЕУ и предупреди против растечкиот популизам и ксенофобија, како и на отсуството на солидарност, кои ги ...
| | веќе видена | слични

Премиерот на република Грција, Алексис Ципрас, во последното неговото обраќање изјавил дека ја наполни својата земја со споменици од Александар Велики. „Груевски кој и припаѓа на националистичката екстремна десница ја наполни својата земја со споменици од Александар Велики, во секој град, на секој плоштад и многу други симболи на античка грчка Македонија“ За повеќе, следете го видеото подолу.
| | веќе видена | слични

„Груевски кој и припаѓа на националистичката екстремна десница, ја наполни својата земја со споменици од Александар Велики. Во секој град, на секој плоштад и многу други симболи на античка Македонија. Во иднина никој нема право да го прави тоа, ни сегашниот ниту идните премиери нема да имаат право да велат дека Александар Велики е дел од нивното наследство“, рече Алексис Ципрас.
| | веќе видена | слични

Останато

Комисијата за политички систем ќе организира јавна расправа по предложениот текст на законот за јавно обвинителство во вторник. Најаевено е дека на расправата ...
сите 422 | | | веќе видена

Чествувањето на големиот православен празник Богојавление-Водици и годинава во Радовиш беше масовно, а започна со света литургија во двата храма – „Св. Пророк ...
сите 249 | | | веќе видена

Љубомир Врањеш на дебито на клупата на Словенија успеа да и го донесе четвртото место на оваа репрезентација на Европското првенство, втор најдобар резултат на ...
сите 288 | | | веќе видена

Ла Верита објавува детали од најавениот скандал за купопродажба на гласови во Струмица од изборите во 2014 година, во кој учествуваат екс премиерот Зоран Заев, ...
сите 60 | | | веќе видена

Ѓорче Петров се претвори во Див Запад. Жителите стравуваат за својот мир и безбедност, додека општината се повеќе изгледа како сцена од холивудските вестерн ...
сите 45 | | | веќе видена

Четворица мигранти од Авганистан се откриени на граничниот премин Табановце во вагон на товарен воз кој сообраќал кон Унгарија. МВР соопшти дека на полноќ на ...
сите 101 | | | веќе видена

Каков отпад се увезува во земјава, колку е ефикасна контролата на тоа што влегува, кој ја има најголемата одговорност, дали повеќе извезуваме или увезуваме и ...
сите 246 | | | веќе видена

Непосредно пред парламентарните избори во Грција, професорот од Универзитетот „Македонија“ во Солун и виш научен соработник во фондацијата за надворешна ...
сите 91 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ципрас:Во голем земји на Европа владее национализмот, а тоа е загрижувачки

Од:
До кого (е-маил):
Порака: