(Видео) Ципрас: Со големи напори стигнавме до историски договор


Со многу големи напори успеавме да стигнеме до историски договор според националната линија и зачувувајќи го националниот интерес, посочи денеска грчкиот премиер, Алексис Ципрас, во своето речиси 50-минутно обраќање на состанок на централниот комитет на Сириза. Ципрас, кој говореше за „Грција во новата ера“, што воедно беше и темата на неговото обраќање, ги посочи постигнатите успеси на партијата во изминатите три и пол години колку што е на власт, но се осврна и на надворешната политика, а упати и остри критики до опозициската Нoва демократија. Во својот говор пред неговите сопартијци, акцентот го стави на новата ера во која влегува земјата по завршувањето на последната програма со финансиска поддршка. Рече дека во 2015, на последните избори, грчкиот народ ѝ дал мандат, време и сила на Владата за битка, а Владата успеала да ја заврши тешката мисија, односно излез од меморандумите, со што почнува нова ера за земјата. Ципрас меѓудругото се осврна и на прашањето околу договорот за името. Грчкиот премиер рече ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска изјави дека Европа ќе се соочи со егзистенцијална криза поради национализмот ако не го признае својот неуспех во решавањето на фискалната криза и ако на ефикасен начин не го реши проблемот со приливот на мигрантите. Во обраќањето пред пратениците во Европскиот парламент тој рече дека економските мерки на штедење во некои европски земји предизвикаа страв и доведоа до појава на расизам и јакнење на десницата. Тој додаде дека ова ќе ја претвори Европа во расцепкан континент, без кохезија, без меѓународна улога и без иднина. Ципрас исто така го критикува начинот на кој Европа се занимава со безбедноста, што им даде поттик на десничарските партии. Во неколку европски земји, вклучувајќи ги Франција и Белгија, во последните години се регистрирани напади на исламските милитанти.
| | веќе видена | слични
3 копии

Европските пратеници на денешната пленарна дебата во Стразбур на која присуствуваше и грчкиот премиер Алексис Ципрас, го поздравија излегувањето на Грција од економските програми за спас и „напорите на грчкиот народ“ во овие осум години криза. За разлика од последниот негов настап во Европарламентот, по доаѓањето на власт на Сириза, Ципрас овојпат не предизвика толкава поларизација. Во 2015 година повеќето традиционални политички групи во ЕУ, ја сметаа Сириза за популистичка и антиевропска партија, додека екстремистичките партии во Ципрас и тогашниот министер за финансии Јанис Варуфакис гледаа „херои на антиестаблишментот“. Ципрас денеска доби пофалби од повеќето традиционални политички партии за начинот на кој ја водеше државата последните три години, за спроведувањето на структурните реформи и за санирањето на јавните финансии. Но, Ципрас го повтори своето противење на неолибералните економски политики на ЕУ и предупреди против растечкиот популизам и ксенофобија, како и на отсуството на солидарност, кои ги ...
| | веќе видена | слични

Грчкиот премиер, Алексис Ципрас најави повисоки плати и пензии, како и намалување на даноците во наредните месеци и години, додека земјата се бори да спроведе реформи и зад себе да го остави осумгодишниот период за решавање на последиците од должничката криза. „Ние сме решени да исполниме договор со кредитори”, рече Ципрас, на отворањето на Меѓунродниот саемот кој беше во сенка на протестите на илјадници Грци кои излегоа на улиците на Солун во знак на протест против владините мерки за штедење и високата стапка на невработеност. Според Ципрас грчкиот бруто-домашен производ (БДП) треба да се зголеми за 2,5 отсто оваа година, а невработеноста, посочи тој од 27,5 отсто пред четири години, паднала на 19,1 проценти. Ципрас најави и дека невработеноста ќе падне за дополнителни 10% во наредните пет години. Ципрас на саемот беше домаќин на американскиот министер за трговија Вилбур Рос, како и голем број на странски бизнисмени. Рос во своето обраќање на саемот рече дека американските компании се подготвени да ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Строг демарш до САД за изјавата на американскиот помошник државен секретар Вес Мичел, во врска со името на ПЈРМ упати Министерството за надворешни работи на Грција, пишува грчкиот весник „Документо“ и открива дека официјална Атина, минатиот месец реагирала за говорот на Мичел во Комитетот за надворешни односи на американскиот Сенат. - На Балканот, американската дипломатија одигра водечка улога во решавањето на грчко - македонскиот спор за името, е спорниот дел од говорот на Мичел на 21 август, за кој реагирало грчкото МНР, според весникот. Како што јави дописничката на МИА од Атина, „Документо“ пишува дека реакцијата од Грција била брза и експресна, а Мичел му се извинил на Коѕијас. - Според добро информирани владини извори, по демаршот господинот Мичел се чини дека му се извини на грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕијас. Атина, на која особено и пречеше оваа изјава на американскиот функционер, наводно инсистираше, потенцирајќи и го тоа на американската страна дека е неприфатлив фактот како ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Преспанскиот договор е многу важен и од историска важност и, ако биде одобрен на референдумот во Македонија, ќе обезбеди единствена можност за Грција и Солун. Ова вчера го порача грчкиот премиер Алексис Ципрас и посака референдумот да биде успешен и како што рече неговиот пријател Зоран Заев да победи. – “Постои референдум за Скопје на 30-ти септември. Посакувам и се надевам дека мојот пријател Зоран Заев ќе ја добие. Потоа ќе дојде тежок процес на уставни промени што ќе заврши кон крајот на јануари. И навистина е тешко бидејќи бара промени да бидат одобрени од две третини од пратениците во македонскиот парламент “, вели Ципрас.
| | веќе видена | слични

И открива дека официјална Атина, минатиот месец реагирала за говорот на Мичел во Комитетот за надворешни односи на американскиот Сенат. - На Балканот, американската дипломатија одигра водечка улога во решавањето на грчко - македонскиот спор за името, е спорниот дел од говорот на Мичел на 21 август, за кој реагирало грчкото МНР, според весникот. Како што јави дописничката на МИА од Атина, „Документо“ пишува дека реакцијата од Грција била брза и експресна, а Мичел му се извинил на Коѕијас. - Според добро информирани владини извори, по демаршот господинот Мичел се чини дека му се извини на грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕијас. Атина, на која особено и пречеше оваа изјава на американскиот функционер, наводно инсистираше, потенцирајќи и го тоа на американската страна дека е  неприфатлив фактот како „архитект“ на решавањето на проблемот да се појавува Вашингтон, од моментот кога договорот можеше да се постигне, благодарение на упорните напори на грчката дипломатија и уште повеќе, без Грција да биде ...
| | веќе видена | слични

Грчкиот премиер Алексис Ципрас ги отфрли тврдењата дека неговата Влада била принудена од други земји за да постигне договор со Македонија за нејзиното име. „Никој не нè притискаше околу ова прашање. Ја зграпчивме можноста понудена од политичката промена во соседната земја“, изјави тој на прес-конференција во Солун.„Претходните години имавме националистички лидер во БЈРМ, кој не само што не сакаше да зборува за промена, туку сакаше да ја краде историјата секој ден и да ги полни градовите со (статуи на) Александар Велики и на Букефал“. Ципрас додаде дека, кога „прогресивната влада“ на Зоран Заев ја презеде власта во Македонија, се отворил прозорец на можности и двете страни почнале разговори. „Дали ова решение задоволува други меѓународни играчи е друго прашање“, рече тој. Прашан да ја коментира изјавата од американскиот помошник државен секретар за европски и за евроазиски прашања Вес Мичел дадена минатиот месец дека дипломатијата на САД одиграла „водечка улога“ во решавањето на грчкиот проблем со ...
| | веќе видена | слични

Доколку постои договор што ќе донесе перспектива за решение меѓу српската Влада и косовската страна, ние ќе го поздравиме, изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас на денешната прес-конференција во рамки на Меѓународниот саем во Солун. Како што јави дописничката на МИА од Атина, одговарајќи на новинарско прашање, Ципрас рече дека по решавањето на спорот со името, може да се реши и прашањето за Косово. - Со посебен интерес ги следиме случувањата на Балканот. Како што знаете, лично, имам пријателски однос и редовна комуникација со претседателот на Србија. Се создаваат услови за решавање на едно многу тешко прашање, по името, можеби е најтешкото прашање, но може да се реши, бидејќи постојат и други тешки прашања кои тешко се решаваат, кои многу потешко може да се решат на Балканот. Не кријам дека ме загрижува ситуацијата во Босна. Верувам дека би можеле да започнат перспективи за решение на Косово. Го следиме прашањето и секако ако постои договор меѓу српската влада и косовската страна, што ќе даде перспектива за ...
| | веќе видена | слични

Ципрас: Посакувам и се надевам дека мојот пријател Зоран Заев ќе го добие референдумот Грчкиот премиер Алексис Ципрас од меѓународниот саем во Солун, ден по насилните протести, изрази надеж дека референдумот во земјава ќе успее, но и убедување дека договорот ќе биде успешно ратификуван во грчкиот парламент. На 30 септември има референдум во Скопје. Посакувам и се надевам дека мојот пријател Зоран Заев да го добие. Потоа имаме тежок процес, процесот на уставни промени, кој што ќе се финализира кон средината на јануари, тоа е процес што е тежок бидејќи бара две третини од собранието, а потоа секако го имаме процесот со протоколот за интеграција, бирократските процеси во НАТО. Ципрас пред новинарите ја отфрли и можноста за распишување на референдум во соседна Грција, за договорот од Преспа. -Ќе беше историска разврска без преседан, една земја да одржи референдум за тоа како ќе се вика соседната земја, за тоа како соседната земја ќе го смени Уставот, за тоа како соседната земја ќе го финализира она што е ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска ги повика сите институции што се занимаваат со избори да гласаат согласно законите и принципиелно, ...
сите 67 | | | веќе видена

Екипата на „Бутел“ го совлада „Металург 2“ со 29:23 (14:10) во натпревар од ракометната Суперлига. Домашните постојано водеа и рутински ја одржуваа предноста и ...
сите 85 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

(Видео) Ципрас: Со големи напори стигнавме до историски договор

Од:
До кого (е-маил):
Порака: