СИРИЗА победи на изборите во Грција


Грчкиот народ одлучи да и даде втора шанса на СИРИЗА и нејзината досегашна влада. Според првите официјални резултати на 21 проценти од пребројани гласови, СИРИЗА води со 35,4 проценти од гласовите, Нова демократија со 28,2 проценти. Разликата меѓу двете партии се очекува дека ќе биде повеќе од 7 проценти, пренесува „Мета“. Дора Бакојани, пристигнувајќи во седиштето на Нова Демократија, го призна поразот и му посака успех на Алексис Ципрас. Трета партија според резултатите, останува неонацистичката Златна зора со 7,3 проценти од гласовите. Партијата, и покрај апсењето и затворањето на лидерите на партијата, не изгуби дел од својата поддршка, а според анектите на медиумите била омилена партија кај невработените грчки гласачи. Четврта партија, која се смета за еден од воскреснатите политички фактори и побединици на вечерта, е ПАСОК со 6,5 проценти од гласовите, зад неа е Комунистичката партија со поддршка од 5,5 проценти. Партијата Река доби поразителни 3,8 проценти од гласовите, Независни Грци исто така 3,7 ...
| | веќе видена | слични

Грчкиот левичарски премиер Алексис Ципрас ја претстави својата нова влада. Изостанаа големи изненадувања-досегашниот состав треба да продолжи да го води „бродот“ низ кризата. Интерните советувања на владејачката левичарска партија Сириза, како и сондирачките разговори со деснопопулистичкиот коалиционен партнер АНЕЛ траеја значително подолго од очекуваното. Кратко пред полноќ дојде потврдата-Алексис Ципрас ја состави новата влада. Нема големи промени: Еуклид Цакалотос останува министер за финансии, Никос Коцијас повторно е министер за надворешни работи, шефот на АНЕЛ Панос Каменос и натаму е министер за одбрана. Во владата нема аутсајдери Персонална промена, меѓу другото, има во ресорите внатрешна политика, образование, здравство и екологија. Изостана професорот по право Јанис Панусис, кој во првата влада на Сириза го имаше ресорот за јавен ред, а во последната изборна кампања беше единствен лев политичар кој се осмели јавно да ја застапи идејата за голема коалиција со конзервативната опозиција. „Во новата ...
| | веќе видена | слични

Жана П. Божиновска Со неколку изненадувања и промени, новиот грчки премиер Алексис Ципрас ја состави новата влада во која се најдоа повеќето министри од претходниот кабинет кој функционираше до предвремените избори. Овој пат кабинетот е помногуброен и има 46 министри и заменици, односно пет повеќе отколку во претходниот состав, а од нив жени се само седум. Исто така, некои поголеми министерства се поделени на неколку помали, па сега ги има вкупно 14. Новинар на „Kатимерини“ стана заменик-министер Во истата коалиција со десничарската партија Независни Грци на Панос Kаменос, за јавноста во Грција изненадување е што Ципрас за заменик-министер за инфраструктура, транспорт и мрежи го постави Димитрис Kаменос од Независни Грци, кој оди уште подалеку од десната политика на неговата партија и зад себе има цела серија ужасни и заговорнички коментари, особено за Евреите. Неодамна Kаменос на својот фејсбук-профил поставил фотографија на која ги заменил зборовите „работата ослободува“ над портата на концентрациониот ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Грчката партија Национално единство се очекува да поднесе барање до Врховниот суд за повторно пребројување на гласовите од предвремените парламентарни избори во неделата. Партијата, која Панајотис Лафазанис ја оформи откако излезе од Сириза, на изборите освои 2,86 отсто од гласовите. Со тоа не го помина прагот од три проценти за влез во Парламентот. За партијата гласале 155.242 Грци.
| | веќе видена | слични

Грчките гласачи имаа избор да го отфрлат човекот кој ја доведе земјата многу блиску до моментот да бидат принудени да се откажат од еврото. Наместо тоа, тие го прифатија, пишува во својата анализа „Bloomberg“. Алексис Ципрас и неговата Коалиција на радикалната левица, или „СИРИЗА“, победи во вторите избори за последните осум месеци. Поддршката за партијата малку се намалува во однос на претходното гласање, но е доволно категорично дека ја катапултира повторно во власта. „СИРИЗА“ доби 35,5% од гласовите наспроти 28,1% за десничарската „Нова демократија“. Победата на Ципрас не само што ги зацврсти позициите во грчката политика, туку и ги открива парадоксите во земјата, чија економија се претвори во сенка, во спомен од претходната економска сила. Ципрас дојде на власт пред неколку месеци со ветување дека ќе ги прекине мерките за штедење и ќе го закрепне „достоинството“ на Грција, а сега ќе мора да направи уште намалувања на трошоците и да ги зголеми дополнително даноците, бидејќи на крајот договори трет ...
| | веќе видена | слични

- Она што се гледа од резултатите, еден голем дел од грчкиот народ ја награди СИРИЗА за битката што ја водеше во изминатите 7 месеци и она што очекува од СИРИЗА е да донесе уште повеќе резултати посебно во областите како што е борбата со затајувачите на данок, во борбата со корупцијата, во  обновата на државата во еден државен механизам кој ќе биде транспарентен и ќе носи резултати и да се бори во преговорите што следат и за олеснување на грчкиот долг и за пакетот за развој што сакаме да дојде во земјата за да се отворат нови работни места и во главно за да ги намалиме последиците од новиот договор за сиромашните и за средната класа од општеството - вели Јанис Бурнус – член на политичкиот секретаријат на СИРИЗА одговорен за европска и надворешна политика, меѓународни односи и одбрана. Во однос на надворешната политика, Бурнос вели дека СИРИЗА за 7 месеци направила многу повеќе од она што го постигнале претходните грчки влади во изминатите години. Планираат и во иднина да продолжат со активна ...
| | веќе видена | слични

И покрај тоа што нема голема процентуална разлика во гласовите на изборите во септември и во јануари, сепак сите партии загубија гласачи. СИРИЗА загуби 320 илјади гласачи, Нова демократија околу 200 илјади, а Златна зора 8.800 гласа Ципрас и Каменос успеаја заедно да го соберат потребниот број од минимум 151 пратеник УБЕДЛИВА ПОБЕДА НА СИРИЗА НА ПРЕДВРЕМЕНИТЕ ИЗБОРИ Фатени победнички за рака, насмеани и задоволни од изборниот резултат, Алексис Ципрас и Панос Каменос заедно го славеа изборниот резултат. Лидерот на СИРИЗА бидејќи победи на изборите, Лидерот на Независни Грци затоа што неговата партија влезе во парламентот. Не изостанаа и прегратките меѓу претседателите на двете партии, кои ја започнаа соработката во јануари годинава, а ја продолжуваат и по овие избори. Старо-новата коалиција повторно ќе ја води Грција. Или математички кажано, СИРИЗА+Независни Грци=145+10=155. Ципрас и Каменос успеаја заедно да го соберат потребниот број од минимум 151 пратеник. Откако веќе стана јасно во неделата вечер дека ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Коалицијата на радикалната левица Сириза победи на парламентарните избори во Грција со освоени 35,46 проценти од гласовите, покажуваат податоците од обработката на 100 отсто од гласачките ливчиња, пренесува МИА. Со дополнителните 50 пратенички места што ги добива првопласираната партија, Сириза ќе има 145 места во парламентот. Конзервативната Нова демократија доби 28,09 отсто од гласовите (75 места во парламентот). На трето место е неофашистичката Златна зора со 6,99 проценти (18 места), по неа се ПАСОК и ДИМАР со 6,28 проценти (17 места), Комунистичката партија на Грција - 5,55 проценти (15 места), Потами - 4,09 проценти (11 места) и Унијата на центристите - 3,44 проценти (девет места). Независни Грци, партијата која повторно ќе биде коалициски партнер во владата, освои 3,69 проценти од гласовите и доби 10 места во парламентот. Двете партии ќе имаат вкупно 155 пратенички мандати, што ќе им обезбеди мнозинство.
| | веќе видена | слични
2 копии

Лидерот на радикалната левица СИРИЗА, Алексис Ципрас, кој победи на предвремените парламентарни избори во неделата, се очекува утре да ја објави новата грчка влада соопштија грчките медиуми. Тој веќе го доби мандатот. Ципрас веќе најави дека повторно ќе владее во коалиција со партијата “Независни Грци”. Во тек се разговори за соработка и со други левичарски партии, како социјалистичката ПАСОК. Конзервативната “Нова Демократија”, која остана втора по гласови, и Комунистичката партија одбиваат учество во владината коалиција. Според РИА Новости, Никос Котзиас повторно ќе биде министер за надворешни работи, Панос Каменос – воен министер, финансии ќе бидат доверени на Евклид Сакалотос кој ги водеше преговорите за решавање на должничкото проблем на завршната фаза. На средбата на Ципрас и Котзиас, е разгледан претстојниот настап на Ципрас во Генералното собрание на ОН и на Самитот на ЕУ. Јоргос Хулиаракис, кој беше службен министер за финансии, а предтоа ја раководеше групата на економски советници, ќе го предводи ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Претседателот на Русија Владимир Путин му честиташе на претседателот на грчката партија “СИРИЗА” Алексис Ципрас за неговата победа на парламентарните избори во Грција, пишува Известијаж, пренесува локално “Во поздравна телеграма претседателот на Русија изрази надеж за продолжување на конструктивниот дијалог и за заедничка работа на повеќе понатамошно зајакнување на меѓусебно руско-грчко соработка во различни области, вклучувајќи трговско-економската, енергетската и хуманитарните сфери “, пишува во соопштението објавено на сајтот на Кремљ. СИРИЗА во неделата победи на предвремените парламентарни избори во Грција, собирајќи 35.5% од гласовите. Во својот говор Ципрас вети дека “ги завратил ракавите да продолжи со својата работа за рамноправна и силна Грција”.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во текот на следните неколку денови, поточно некаде до вторник ќе продолжи променливото време со локални послаби врнежи и тоа од дожд на ниските и снег на ...
сите 222 | | | веќе видена

Залудни се обидите на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ преку неосновани кривични пријави да го блокираат напредокот на државата, се наведува во реакцијата на СДСМ на прес ...
сите 227 | | | веќе видена

Јелена Карлеуша и понатаму е во центарот на вниманието во сите балкански медиуми преку порно скандалот предизвикан од преписките и порно фотографиите кои што ...
сите 169 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 61 | | | веќе видена

Од прогласувањето на епидемијата, досега, се вакцинирани 2.925 деца. Денеска до 13 часот вакцинирани се 181 дете, соопшти Министерството за здравство. За време ...
сите 139 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

СИРИЗА победи на изборите во Грција

Од:
До кого (е-маил):
Порака: