Коѕиас: Продолжувам со мирна совест и одговорност да преговарам за доброто на татковината


2 копии

Продолжувам, со мирна совест и одговорност, да преговарам за доброто на татковината“, напиша грчкиот шеф на дипломатијата Никос Коѕијас на Твитер по вчерашните протести во Атина. Со ова тој стави најголема потврда дека протестите во Солун и во Атина и најавените нови нема да влијаат врз цврстата одлука да го решат билатералниот спор со нашата земја и покрај големото незадоволство кај народот и кај опозицијата.
| | веќе видена | слични

Премиерот Алексис Ципрас вчера одбележа десетгодишнина како лидер на СИРИЗА, истакнувајќи дека продолжува „со истата страст“. „Продолжуваме со иста страст, со ист ентузијазам и иста (можеби дури и повеќе) смелост“, објави тој на „Твитер“. Твитот беше придружуван од фотографија на Ципрас на 5-та конференција на Синаспизмос одржана на 10 февруари 2008 година, кога беше избран за претседател на партијата. Синасписмос е најголемата партиска компонента на СИРИЗА, СИРИЗА (кратенка од Synaspismós Rizospastikí Aristerás), е политичка партија во Грција, првично основана во 2004 година како коалиција на левичарски и радикални леви партии. Претседателот на партијата, Алексис Ципрас, служеше како премиер на Грција од 26 јануари 2015 година до 20 август 2015 година и од 21 септември 2015 година до денес.
| | веќе видена | слични
3 копии

Владите на Македонија и Грција продолжуваат со напорите за решавање на долгогодишниот спор околу името и остануваат посветени на тој процесот и покрај бурните реакции во одредени кругови во Грција и по неделните протести во Атина. Македонската Влада побара достоинствено решавање на отворените прашања со Грција. - Владата на Република Македонија е посветена на градење доверба со Владата на Република Грција, со јасна цел достоинствено да се решат отворените прашања на двете соседни европски земји, изјавија за МИА од македонската Влада во врска со протестот во Атина. Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи коментирајќи ги протестите оцени дека тие се дел од јавната политичка дебата, но оти не треба да влијаат врз процесот за решавање на прашањето за името. Кабинетот на грчкиот премиер, Алексис Ципрас нагласи дека мнозинството грчки граѓани, кои протестот го следеа преку телевизиските екрани, сметаат дека важните прашања од надворешната политика не треба да се соочуваат со фанатизам и нетолеранција - ...
| | веќе видена | слични

Македонската Влада побара достоинствено решавање на отворените прашања со Грција. - Владата на Република Македонија е посветена на градење доверба со Владата на Република Грција, со јасна цел достоинствено да се решат отворените прашања на двете соседни европски земји, изјавија за МИА од македонската Влада во врска со протестот во Атина. Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи коментирајќи ги протестите оцени дека тие се дел од јавната политичка дебата, но оти не треба да влијаат врз процесот за решавање на прашањето за името. Кабинетот на грчкиот премиер, Алексис Ципрас нагласи дека мнозинството грчки граѓани, кои протестот го следеа преку телевизиските екрани, сметаат дека важните прашања од надворешната политика не треба да се соочуваат со фанатизам и нетолеранција - Грчката Влада нема намера да ја менува надворешната политика. Надворешната политика не се води со митинзи и владиниот план останува во сила, изјави претставник на Владата на Ципрас. И шефот на дипломатијата Никос Коѕијас соопшти дека ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Владата на Република Македонија е посветена на градење доверба со Владата на Република Грција, со јасна цел достоинствено да се решат отворените прашања на двете соседни европски земји, велат од македонската Влада по протестот во Атина.Важните прашања од надворешната политика не треба да се соочуваат со фанатизам и нетолеранција, вели грчкиот премиер Ципрас.„Веруваме дека и во Грција и во Македонија мнозинството граѓани сакаат добрососедство кое води кон пријателство и кон цврста стабилност и економски развој на целиот регион. Владата на РМ ги застапува ставовите кои придонесуваат кон унапредување на соработката и перспективите меѓу двете земји“, вели во изјавата за МКД.мк Миле Бошњаковски, портпаролот на Владата на Република Македонија.Од кабинетот на грчкиот премиер, Алексис Ципрас велат дека мнозинството грчки граѓани, кои протестот го следеа преку телевизиските екрани, сметаат дека важните прашања од надворешната политика не треба да се соочуваат со фанатизам и нетолеранција.„Грчката Влада нема намера да ...
| | веќе видена | слични

Протестите против употребата на името Македонија во решението за името кои вчера се одржаа во Атина, не го сменија мислењето на грчката влада за преговорите. „Продолжувам, со мирна совест и одговорност, да преговарам за доброто на татковината“, напиша грчкиот шеф на дипломатијата Никос Коѕијас на Твитер. Претходно грчкиот премиер Ципрас изјави дека протестот собра илјадници граѓани, но не и милиони, како што „замислувале организаторите и Самарас и Мицотакис“ од Нова демократија. Грчкиот министер за одбрана Каменос, кој од првиот момент го поддржа протестот, излезе пак со поинаков став. И тој на Твитер напиша дека „собирот бил душата на Грците“. Македонскиот вицепремиер Бујар Османи пак вели дека протестите не треба да ги обесхрабуваат преговорите меѓу Скопје и Атина. „Никогаш не сме сметале дека ова е лесно прашање и дека ќе се реши без никакви предизвици на патот. Тоа што е важно е дека имаме влади кои што се определни да најдат решение. Тие треба да останат мирни, истрајни во изнаоѓање на решението, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

„Продолжувам со мирна совест и одговорност да преговарам з а доброто на татковината“ напиша на Твитер шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас по вчерашните протести во Атина. Со ова тој потврди дека грчката влада нема под влијание на демонстрациите да го менува курсот на надворешната политика особено кон прашањето за името. И кабинетот на грчкиот премиер Алексис Ципрас преку писмено соопштение порача дека владиниот план за постигнување компромис останува на сила и дека е патриотска должност да се затвори овој спор. „Земјотресот и милионите демонстранти кои си ги замислуваа организаторите и Андонис Самарас и Кирјакос Мицотакис останаа само желба. Мнозинството грчки граѓани кои останаа пред телевизорите, без оглед на нивното мислење, се согласуваат дека надворешно-политичките прашања не треба да се решаваат со фанатизам и нетолеранција“ соопшти кабинетот на грчкиот премиер. Но поинаков став за вчерашните демонстрации има министерот за одбрана во владата на Ципрас кој и до сега ја држеше најтврдата позиција ...
| | веќе видена | слични

Македонската и грчката Влада одлучни – вчерашните масовни демонстрации во Атина нема да влијаат во решавање на спорот со името. Македонската и грчката Влада одлучни – вчерашните масовни демонстрации во Атина нема да влијаат во решавање на спорот со името. Иако пораките кои вчера демонстрантите ги упатија од плоштадот Синтагма беа јасни, сепак нема да го сменат водењето на надворешната политика на Македонија и Грција. Грчкиот премиер Алексис Ципрас во однос на вчерашниот собир во Атина изјави дека надворешната политика не се води со митинзи а владиниот план останува во сила. - Протестот собра илјадници граѓани, но не и милиони, како што „замислувале организаторите и Самарас и Мицотакис“ од Нова демократија, кажа Ципрас. Вчера на едно место собра андарти, активни војници, офицери, свештеници, неонацисти, спартанци, па дури и монахињи и мигранти под националистички знамиња и со грчка национална свест, сите со иста цел – против името Македонија. По протестот на ...
| | веќе видена | слични

- Веруваме дека и во Грција и во Македонија мнозинството граѓани сакаат добрососедство кое води кон пријателство и кон цврста стабилност и економски развој на целиот регион, наведуваат од Владата. Македонската Влада, посочуваат, ги застапува ставовите кои придонесуваат кон унапредување на соработката и перспективите меѓу двете земји. /МИА
| | веќе видена | слични

Водечки критериуми на владата се патриотскиот интерес, умереноста, внимателноста и упорноста  за чисти позиции со цел соработка согласност и развој. Грчката влада цврсто ќе ја задржи оваа позиција со патриотска одговорност  затоа што секоја друга може да заврши само со национални порази.- стои во официјалниот став на кабинетот на Ципрас кој за вчерашните протести оценува дека имало илјадници граѓани не и милиони како што очекувале Самарас и Мицотакис. Со сличен став за протестот се произнесе и шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас кој на својот твитер профил напиша дека “рејтинг агенциите добиле демант“. „Продолжувам со мирна совест и одговорност да преговарам за доброто на татковината“-  напиша Коѕијас на твитер. Со поразлична оценка за протестите е министерот за одбрана Панос Каменос според кого “протестите биле душата на Грците“. Македонскиот вицепремиер за евроинтеграции протестот во Атина го оцени како демократско право на граѓаните и дека властите на двете земји и натаму се посветени за ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Четворица повредени во сообраќајната несреќа на автопатот Скопје – Тетово, што се случи пред една недела, се уште се во критична состојба. Двајца од нив се на ...
сите 320 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 118 | | | веќе видена

Трагичната загуба на Шабан Шаулиќ е голема мистерија за Германското обвинителство, кое донело одлука детално да се испита целиот случај. Според законитево ...
сите 196 | | | веќе видена

Состојбата со безбедноста во сообраќајот е катастрофална. Граѓаните секојдневно гинат додека на Спасовски и Заев прв приоритет им е доделувањето на ...
сите 208 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 107 | | | веќе видена

Против петмина осомничени за „крвавиот четврток“, Основното јавно обвинителство поведе истражна постапка, а меѓу нив е и поранешниот премиер, Никола Груевски. ...
сите 137 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Коѕиас: Продолжувам со мирна совест и одговорност да преговарам за доброто на татковината

Од:
До кого (е-маил):
Порака: