Ципрас јасен: Се бара едно име, за внатрешна и меѓународна употреба


Се обврзувам дека во следниот период со патриотска одговорност ќе се стремам кон заемно прифатливо решение на прашањето за името, рече грчкиот премиер Алексис Ципрас во обраќањето до јавноста по денешните средби со лидерите на политичките партии во Грција, пренесува македонската државна новинска агенција МИА. Ципрас рече дека е направен напредок, но оти сѐ уште е долг патот до договор. Тој ја повтори позицијата за сложено име со географска или временска одредница, за севкупна употреба, додавајќи дека тоа се однесува како на меѓународното име, така и на името во внатрешноста. Ципрас на средбите со грчките опозициски партии рекол дека оваа година има отворен прозорец на можност за решение, бидејќи, како што истакнал, новото политичко раководство во земјава покажува волја да преговара, но и дека новата влада ја има сменето и во некоја мерка повлечено иредентистичката реториката на претходните влади, факт што според грчкиот премиер, може да ги интензивира преговорите. – Карактеристичен беше потегот на господинот ...
| | веќе видена | слични

По денешните протести, од кабинетот на грчкиот премиер се огласија со соопштение до јавноста во кое наведуваат дека најавуваниот „земјотрес“ и милионите демонстранти останале само желба на Андонис Самарас и Киријакос Мицотакис. „Мнозинството граѓани кои останаа пред телевизорите се согласуваат дека надворешно-политичките прашања не треба да се решаваат со фанатизам и нетолеранција““, стои во соопштението. Исто така, со соопштение излезе и неговата партија СИРИЗА во кое наведуваат дека и покрај тоа што организаторите во изминатите денови ги поттикнувале луѓето на демонстрации, денешните протести на плоштадот Синтагма во Атина биле под очекувањта. Од партијата наведуваат и дека ја поддржуваат грчката влада во преговорите за името. Додека од една страна организаторите излегоа со бројки и над милион граѓани, според грчката полиција, на собирот учествувале околу 140 илјади граѓани, на површина од околу 50 илјади квадратни метри.
| | веќе видена | слични

Надежите на опозицијата дека ќе го искористи денешниот протест за добивање политички поени пропаднаа. Наместо најавуваните милиони, како што предвидуваше организаторот и опозицијата, на протестот дојдоа илјадници демонстранти, соопшти кабинетот на грчкиот премиер Алексис Ципрас. „Земјотресот и милионите демонстранти кои си ги замислуваа организаторите и Андонис Самарас и Кирјакос Мицотакис останаа само желба. Мнозинството грчки граѓани кои останаа пред телевизорите, без оглед на нивното мислење, се согласуваат дека надворешно-политичките прашања не треба да се решаваат со фанатизам и нетолеранција““, пишува во соопштението.Со сличен став се огласи и СИРИЗА, соопштувајќи дека денешниот протест беше под очекувањата на организаторите, кои изминатите неколку дена, ги поттикнуваат луѓето, помогнати од дел од медиумите.Обвинувајќи го лидерот на опозициската Неа демократиа, Мицотакис, дека кон прашањето за името се однесува со хипокризија и неодговорност, бидејќи не го кажува јавно и јасно својот став, СИРИЗА ...
| | веќе видена | слични
2 копии

„Земјотресот“ и милионите демонстранти останаа само желба на организаторите, експремиерот Андонис Самарас и на лидерот на опозициската Нова Демократија Кирјакос Мицотакис“, соопшти Кабинетот на грчкиот премиер Алексис Ципрас по протестот во Атина за заштита на името Македонија. -На собирот, очекувано, имаше неколку илјади граѓани. ’Земјотресот‘ и милионите демонстранти измислени од организаторите и Самарас и Мицотакис, кои сакаа да го присвојат собирот, останаа само желба. Владата се води од принципот на патриотски интерес, умереност, внимателност и истрајност и преку јасни позиции, кои имаат за цел соработка, меѓусебно разбирање и заеднички развој. Огромното мнозинство од грчките граѓани, кои го гледаа собирот на телевизија, без разлика на нивните ставови, се сплотени во вербата дека големите прашања од надворешната политика не треба да се решаваат со фанатицизам и нетолеранција“, се вели во соопштението. Владејачката партија СИРИЗА се огласи со слично соопштение , во кое што ги осуди ...
| | веќе видена | слични

Грчкиот премиер Алексис Ципрас по вчерашната средба со лидерот на опозицијата Кирјакос Мицотакис поврзано во спорот со името истакна дека тој одговорност спрема својата земја и историјата. Мицотакис го обвини премиерот дека го користи спорот за политички потреби со цел да ја ослабне опозицијата и Нова Демократија. На овие обвинувања Ципрас одговорил дека ќе направи се што е во голема моќ да го реши спорот со соседната земја.
| | веќе видена | слични

Грчкиот премиер Алексис Ципрас се состанал со лидерот на водечката партија Нова демократија Кирјакос Мицотакис поради решавање на спорот околу името со Македонија. Ципрас рекол дека има одговорност кон својата земја. Мицотакис го обвинил Ципрас дека владата го користи прашањето за името Македонија во политички цели со цел да ја подели Нова демократија, пренесува агенцијата АНА. Ципрас, како се наведува го убедувал Мицотакис да не презема релевантна иницијатива поради пронаоѓање на решение за тоа прашање како би се делел или обединил со било која политичка групација. Како и да е, додал, се додека е премиер на Грција, има одговорност кон земјата и нејзината историја. Истовремено, Ципрас рекол дека владата ќе даде се од себе да го реши прашањето околу името на Македонија.
| | веќе видена | слични
5 копии

Грците не се согласуваат со договорањето на грчкиот и македонскиот премиер, Алексис Ципрас и Зоран Заев во врска со спорот за името Македонија. Во Грција се закажани низа на протести насловени како “Македонија значи Грција”. Според неофицијални информации термините за планираните протести се недела 4 февруари, се стартува во Атина на плоштадот Синтагма, на 18 февруари на граничниот премин Евзони, на 4 март во Серес и 18 март Комотини. Во пресрет на митингот во недела кој ќе се одржи во Атина по повод спорот со Македонија за името, поранешниот премиер Андонис Самарас кој е во посета на областа Месинија се сретна со Киријакос Мицотакис, лидер на Нова демократија, син на поранешниот премиер Константин Мицотакис. Во изјавата за новинарите денеска во пресрет на празникот на Ипапанти, поранешниот премиер рече: “Денес е одличен ден за христијанскиот свет и Месинија. Неделата ќе биде голем ден за Грција”. Инаку Кирјакос Мицотакис, лидерот на опозициската партија Неа демократија во Грција, по неодамнешната средба на ...
| | веќе видена | слични

Според неофицијални информации протести ќе има на 18 февруари на граничниот премин Евзони, на 4 март во Серес и на 18 март во Комотини. Во пресрет на протестот во недела кој ќе се одржи во Атина по повод спорот со Македонија за името, поранешниот премиер Андонис Самарас кој е во посета на областа Месинија се сретна со Киријакос Мицотакис, лидер на Нова демократија, син на поранешниот премиер Константин Мицотакис. „Неделата ќе биде голем ден за Грција”- вели Самарас. Инаку Кирјакос Мицотакис, лидерот на опозициската партија Неа демократија во Грција, по неодамнешната средба на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас, изјави дека нема да дозволи да ги делат Грците, за да ги обединуваат Скопјаните. Претходно протест имаше во Солун против употреба на терминот „Македонија“ во решението, и на него излегоа 90.000 луѓе. Во Солун беше запалено македонското знаме, за што немаше реакција или осуда од ЕУ. Грците со многу остар речник се обраќаат кон Македонија, но и се закануваат на домашните политичари.
| | веќе видена | слични
6 копии

Премиерот на Грција, Алексис Ципрас, во земјата наиде на жесток отпор во врска со секое решение во спорот со Македонија, а во случај на компромис би можел да стане своевиден Ото фон Бизмарк на Балканот, пишува „Фајненшл тајмс“ (ФТ) во написот со наслов „Ципрас игра покер во врска со Македонија“. ФТ пишува дека околу 60 проценти од Грците се противат зборот Македонија да биде дел од решението за името. Весникот потсетува дека спорот за името датира од 1991 година по распадот на Југославија, а Грција уште тогаш се спротивставуваше за името со аргумент дека таквото име носи територијална закана за грчкиот регион Македонија. ФТ пишува дека грчката опозициска Нова демократија го нападнала Ципрас што не ги вклучил во разговорите за името и додава дека грчката црква, која на почетокот му дала поддршка за Ципрас, сега е против него.
| | веќе видена | слични
10 копии

Алексис Ципрас се соочува со голем народен и политички отпор кон каква било употреба на терминот „Македонија“ во името на земјата. Од друга страна, пак, дипломатската награда за решавање на спорот за името што може да ја добие е значајна за него и би го претворила во своевиден Ото фон Бизмарк на Балканот, пишува „Фајненшл тајмс“ во написот под наслов „Ципрас игра покер во врска со Македонија“. Угледниот британски весник правејќи историски осврт на спорот помеѓу двете земји до денес, нагласува дека околу 60 проценти од Грците се противат на сложено име кое ќе го содржи терминот „Македонија“, а укажува и на илјадниците граѓани кои учествуваа на протестите во Солун минатиот месец, како и на претстојниот протест што е закажан за в недела во Атина. ФТ пишува дека грчката опозициска Нова демократија го нападнала Ципрас што не ги вклучил во разговорите за името и додава дека Грчката црква, која на почетокот му дала поддршка за Ципрас, сега е против него. Во целата оваа мешаница, која според весникот наликува на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

 ЕБУ се огласи официјално и прогласи дека имало грешка во гласањето од страна на Белорусија. Грешка која Македонија ја направи победник од жири и официјално ...
сите 389 | | | веќе видена

Пратеникот Павле Богоевски, кој е и претседател на собраниската Комисијата за деловнички и мандантно-имунитетни прашања поднесе оставка, откако во јавноста се ...
сите 158 | | | веќе видена

Престижниот Форбс со пофални зборови за нашата претставничка на Евровизија, Тамара Тодевска. Тие истакнаа дека со нејзиниот одличен настап ја направија ...
сите 76 | | | веќе видена

Ден по именувањето на Еролд Мусилу за прв човек на Агенцијата за разузнавање , од коалицискиот партнер во власта ДУИ – повик до претдателот Пендаровски да ја ...
сите 129 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ципрас јасен: Се бара едно име, за внатрешна и меѓународна употреба

Од:
До кого (е-маил):
Порака: