Попоски: Единствен излез од кризата е дијалогот


10 копии

Вицепремиерот и министер за надворешни работи Никола Попоски го осуди насилството во Парламентот и истакна дека дијалогот е единствено одржливо решение за излез од кризата. – Насилството во Парламентот мора да биде најостро осудено од сите. Заедно да бидеме обединети, никој да не поттикнува, уште помалку да практикува какво било насилство. Во овој момент мораме да се вратиме назад на процедурите, на основните демократски начела и воедно, да сфатиме дека единствениот начин на кој одржливо ќе излеземе од кризата е преку дијалог, меѓусебно разбирање и обединети против сите закани за Република Македонија, вели Попоски, кој во Малта учествува на неформалниот министерки состанок на шефовите на дипломатиите на ЕУ и земјите кандидати.
| | веќе видена | слични

„Грчкиот премиер со согласност на Ангела Меркел се очекува, во следниот период, да преземе иницијативи за стабилизирање на ситуацијата во регионот. “ – пишува реал.гр., без да открие кои би биле и во која насока би се движеле овие иницијативи на Ципрас. Порталот додава дека грчкиот премиер во следните денови за конкретното прашање ќе разговара со шефот на грчката дипломатија и со други владини претставници. Атина пак, според истите информации на онлајн изданието на Реал, е загрижена за дестабилизацијата на нашата земја и ги очекува резултатите од американската иницијатива, по посетата на Хојт Брајан Ји во Скопје. „Политичкото раководство на грчката дипломатија, се подготвува, во следниот период да биде под силен притисок за прашањето за името, бидејќи Берлин и Брисел, пред ризикот од меѓуетничкиот конфликт во ФИРОМ, се проценува дека ќе омекнат во однос на критериумите за интеграција на Скопје во ЕЕ.“ – открива реал.гр. На самитот на ЕУ за Брегзит, одржан во саботата, грчкиот премиер, како што брифираат ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас и шефот на македонската дипломатија Никола Попоски на Малта разговарале за последните случувања во земјава. Според соопштението на грчкото министерство за надворешни работи, двајцата министри се сретнале на маргините на неформалниот состанок за министрите за надворешни работи за ЕУ и разговарале за случувањата во двете земји, но и за европски и регионални прашања. Грчкиот министер Коѕиас во изјава за грчките медиуми рекол дека на состанокот на ЕУ потенцирал дека случувањата во Македонија се последица на немањето култура за компромиси.
| | веќе видена | слични
4 копии

Министерот за надворешни работи во оставка, Никола Попоски вчера во Валета се сретнал со шефот на грчката дипломатија Никос Коѕиас. Грчкото Министерство за надворешни работи информира дека двајцата министри оствариле средба на маргините на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на ЕУ, кој се одржи вчера на Малта само ден по насилните инциденти во македонското собрание. „За време на состанокот, двајцата министри за надворешни работи разговараа за европски и регионални прашања и имаше взаемен брифинг за скорешните случувања во двете држави“, се вели во соопштението на грчкото МНР. Коѕиас во изјави за грчки новинари посочи дека на состанокот забележал дека инцидентите се рефлексија на недостатокот на култура за компромиси. „Федерика Могерини ја потенцираше сериозноста на ситуацијата, а јас имав коментар во кој потенцирав дека се потврдува она што го кажав пред две и пол години, односно дека треба да има култура на компромис и консензус за да се решат внатрешните проблеми на оваа држава“, ...
| | веќе видена | слични

За последните случувања во Македонија станало збора на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи во Валета, на која учествуваше и шефот на македонската дипломатија, но и на билатералната средба што Попоски ја имаше со неговиот грчки колега. „Насилството во Собранието на Република Македонија мора да биде најостро осудено. Никој, ниту да практикува, ниту да поттикнува насилство. Неопходно е да ги почитуваме процедурите како демократско начело и да сфатиме дека единствениот излез од кризата е преку дијалог. Околу овие две начела мора да бидеме обединети“ – ова биле дел од пораките што шефот на македонската дипломатија и заменикот претседател на владата ги упатил на состанок на земјите членки и кандидати за членство во ЕУ. А за ситуацијата во Македонија и Грција  за европските и регионалните прашања разговарале Попоски и Коѕиас на нивната средба на маргините на неформалниот состанок . Во кусото соопштение од грчкото МНР не се наведуваат дополнителни информации и детали околу средбата. „ За време ...
| | веќе видена | слични

- Со голема загриженост ја следиме ситуацијата во Македонија и повикуваме на мир и воздржаност. Насилството насочено кон демократските институции и избраните претставници на народот е неприфатливо. Ги повикуваме сите политички сили, преку демократски средства, да ги разрешат меѓусебните несогласувања, во согласност со Уставот, а со цел, без одложување, да се надмине политичката блокада - се вели во соопштението потпишано од портпаролот на генералниот секретар на ОН, Стефан Дужариќ. Амбасада на САД со осуда Амбасадата на САД во Скопје, со реакција на социјалните мрежи, најостро ги осуди насилните напади во Собранието и порача дека насилството не е во согласност со демократијата и не е прифатлив начин да се решат разликите. Во реакцијата се истакнува дека е неопходно сите партии да ги почитуваат демократските процеси и да се воздржат од насилни активности, кои ја влошуваат ситуацијата. Нагласено е и дека САД ќе работат заедно со новоизбраниот спикер на парламентот, Талат Џафери, за да се поддржи демократијата ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Македонија е ургентна тема на министерскиот состанок на министрите на ЕУ во Малта денес, и иако не се очекува формална одлука бидејќи состанокот е неформален, таа треба да ја зацементира легитимноста на изборот на Талат Џафери како парламентарен спикер. Иако, според дипломатски извори, имало некои резерви од Унгарија, Бугарија и Грција, тоа што го најави Федерика Могерини во првата реакција по настаните во Парламентот,треба да добие потврда од земјите членки на Унијата за да се отвори пат и за признавање на идната влада, сакале да го прифатат тоа ВМРО-ДПМНЕ или не. И без да биде прашана пред многуте новинари во Малта, Могерини го изнесе ставот за Македонија, порачувајќи дека она „што го видела во Скопје вчера е особено загрижувачко и многу вознемирувачко“. „Насилството секогаш е неприфатливо, особено ако се случува куќата на демократијата, во Парламентот. Верувам дека сите во Скопје треба да ги следат уставните принципи, демократијата и да се обидат да ја извадат земјата од оваа сериозна криза која може да ...
| | веќе видена | слични

По вчерашните крвави инциденти во Собранието на Република Македонија, пораки со осуди за насилството пристигнуваат од меѓународната заедница. Ситуацијата во Македонија е меѓу главните теми на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на ЕУ во Малта. Оттаму високиот претставник на Унијата за надворешни работи и безбедносна политика, Федерика Могерини со осуда за насилството во земјава. „Тоа што го видовме вчера во Скопје е особено загрижувачко и многу тажно за сите нас. Насилството секогаш го сметаме за неприфатливо, уште повеќе кога се случува во куќа на демократијата – во Парламент. Веруваме дека сите во Скопје треба да ги следат принципите на Уставот, демократијата и да се обидат да ја извлечат земјата од оваа сериозна криза, која може да биде опасна“, изјави Федерика Могерини – Висок претставник на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика. Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг на својот твитер профил покрај осудата за насилството упати порака дека треба да се почитуваат ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Сите во Скопје да се обидат да ја извлечат земјата од оваа сериозна криаза која може да биде опасна повика од Лавалета високата претставничка на ЕУ за надворешна и безбедносна политка Федерика Могерини. Таа од состанокот на министрите за надворешни на земјите членки на Еу и канидати за членство во Малта оценува дека насилството е неприфатливо. – Тоа што го видовме вчера во Скопје е особено загрижувачко и многу тажно за сите нас. Насилството секогаш го сметаме за неприфатливо, уште повеќе кога се случува во куќа на демократијата – во парламент. Веруваме дека сите во Скопје треба да ги следат принципите на Уставот, демократијата и да се обидат да ја извлечат земјата од оваа сериозна криза, која може да биде опасна – изјави Могерини. Во пишана изјава реагираше и шефот на германската дипломатија Зигмар Габриел. Тој вели дека случувањата во собранието се неприфатливи за земја кандидат за членство и порачува дека следниот чекор мора да биде формирање на Влада. Од Лавалета со реакција излезе и македонскиот министер ...
| | веќе видена | слични

За хрватската европратеничка Маријана Петир, македонскиот народ вреди многу повеќе од тоа и многу повеќе заслужува. Според неа, во демократски земји како што е Македонија влада не може да се избира противуставно, како што тоа синоќа одлучиле да го на „Најостро ги осудуваме нападите врз членови на Парламентот во Скопје. Актите на насилство во Парламентот се целосно неприфатливи и ние повикуваме на смиреност и воздржаност“, пишуваат во заедничка изјава високата претставничка за надворешна политика и безбедност на ЕУ Федерика Могерини и еврокомесарот за проширување Јоханес Хан. „Европската унија е убедена дека политичкиот дијалог во институциите е единствен начин за напредок и бараме сите политички актери да го почитуваат Уставот на земјата и да дејствуваат во духот на демократските принципи, достоинството и со здрав разум“, се наведува во изјавата на Хан и Могерини. Синоќешните случувања во македонското Собрание, ги осудија и австрискиот министер за надворешни работи и актуелен претседавач со ОБСЕ, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Предраг Васиљевиќ Кога Црна Гора влезе во НАТО, неофицијално, стана Монтенегро. Македонија за да влезе во Алијансата беше преименувана во Северна Македонија. ...
сите 95 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 211 | | | веќе видена

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери испрати покани за учество во набљудувањето на изборот за претседател на државата што ...
сите 166 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд трамп го потпиша законот за избегнување нова делумна блокада на државната администрација. Со Законот се обезбедени 333 ...
сите 121 | | | веќе видена

Од нив, 14 пациенти се стабилни и се во добра здравствена состојба. Двајца пациенти се на респираторна машина и се во животозагрозувачка состојба. Тројца ...
сите 188 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 113 | | | веќе видена

Интегрален текст од обраќање Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани членови на Извршниот и Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Почитувани ...
сите 122 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Попоски: Единствен излез од кризата е дијалогот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: