Ципрас пред средбата со Заев: Македонската нација не постоела никогаш


17 копии

Македонска нација не постоела никогаш, вели грчкиот премиер Алексис Ципрас за неделното издание на весникот „Етнос“, според порталот Њуз 24/7. Ципрас, во интервјуто што ќе биде објавено утре, како што објавува порталот во најавата, говори детално за прашањето за името, ги отвора картите за спорот меѓу двете земји, опишува какво име би прифатила грчката влада и вели дека особено важно прашање е иредентизмот. Во однос на неговиот коалициски партнер во владата и неговата дијаметрално различна позиција, Ципрас, според Њуз 247, вели дека „Каменос нема да стане Самарас“, со што индиректно порачува дека лидерот на Независни Грци нема да создаде проблеми во грчката влада. Информативниот портал Њуз 247, што објавува делови од утрешното интервју на Алексис Ципрас, јавува дписникот на МИА од Атина, е дел од истата медиумска групација со „Етнос“. Ваквите изјави на Ципрас доаѓаат пред средбата со Заев на 24 јануари во Давос.
| | веќе видена | слични
2 копии

Се колнам дека со патриотска одговорност ќе барам заемно прифатливо решение. И моја и одговорност на грчката влада е да се затворат колку што е можно повеќе отворени прашања и да се изгради нов динамички имиџ, изјави премиерот Алексис Ципрас по вчерашните состаноци со лидерите на политичките партии во Грција на кои на одделни средби информираше за развојот на разговорите за прашањето за името на Македонија, пишуваат грчките медиуми Ципрас вели дека „новото политичко раководство на БЈРМ покажува подготвеност за преговори за заемно прифатливо решение за проблем што ги наруши нашите односи во последните 25 години“. Тој рече дека „политичкото раководство на БЈРМ донекаде се повлече од иредентистичката реторика од претходните години“. Како пример за тоа Ципрас го наведе ветувањето на „премиерот на БЈРМ, Зоран Заев, за преименување на меѓународниот аеродром во Скопје и автопатот Солун-Скопје од „Александар Велики“ во автопат „Пријателство“. „Овие сомболички гестови не значат дека иредентистичкиот проблем е решен. ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Разговори со лидерите на политичките партии, имаше грчкиот премиер во текот на вчерашниот ден се со цел да се постигне широк национален консензус во прашањето за името. Сите претседатели ги повторија нивните добро познати позиции, а трнлив се чини дека ќе биде патот за наоѓањето на заеднички јазик. За резултатот од средбите, преку директно обраќање, Алексис Ципрас, како што јави дописникот на МИА од Атина, ја извести јавноста. - Се обврзувам дека во следниот период со патриотска одговорност ќе се стремам кон заемно прифатливо решение, рече грчкиот премиер и објасни дека е направен напредок, но се уште е долг патот до договор. Алексис Ципрас, ја повтори позицијата за сложено име со географска или временска одредница, за севкупна употреба, и објасни дека тоа значи и меѓународна и внатрешна. Додаде дека на неговите соговорници од опозициските партии им објаснил дека оваа година е отворен прозорец на можност за решение, „бидејќи новото политичко раководство кај соседот под господинот Заев покажува волја да ...
| | веќе видена | слични

Лидерот на Сојуз на централисти, Василис Левендис порачува да смени тактиката и да почне од нула, а не од сложено име, затоа што „Македонија не припаѓа ниту на Ципрас, ниту на Мицотакис, ниту на Левендис, туку Македонија е Грција“. Тој по средбата со грчкиот премиер, Алексис Ципрас, говорејќи пред новинарите, откри дека името што се споменува како можно решениe и во амбасадите, но и секаде е Нова Македонија. „Побарав од Ципрас, да смениме тактика, да ги почнеме преговорите од нула и тогаш целиот народ ќе биде со него, доколку почне од нула“ - вели Василис Левендис и објасни, јавува дописникот на МИА од Атина, дека грчкиот премиер му кажал дека во 2008 тогашниот претседател на грчката влада Костас Караманлис се согласил за името Македонија, Скопје. Вели дека Македонија е грчка и дека ако Ципрас почне од нула ќе има поддршка од сите во Грција.
| | веќе видена | слични
6 копии

Се обврзувам дека во следниот период со патриотска одговорност ќе се стремам кон заемно прифатливо решение на прашањето за името, рече грчкиот премиер Алексис Ципрас во обраќањето до јавноста по денешните средби со лидерите на политичките партии во Грција, пренесува македонската државна новинска агенција МИА. Ципрас рече дека е направен напредок, но оти сѐ уште е долг патот до договор. Тој ја повтори позицијата за сложено име со географска или временска одредница, за севкупна употреба, додавајќи дека тоа се однесува како на меѓународното име, така и на името во внатрешноста. Ципрас на средбите со грчките опозициски партии рекол дека оваа година има отворен прозорец на можност за решение, бидејќи, како што истакнал, новото политичко раководство во земјава покажува волја да преговара, но и дека новата влада ја има сменето и во некоја мерка повлечено иредентистичката реториката на претходните влади, факт што според грчкиот премиер, може да ги интензивира преговорите. – Карактеристичен беше потегот на господинот ...
| | веќе видена | слични

Сите претседатели ги повторија нивните добро познати позиции, а трнлив се чини дека ќе биде патот за наоѓањето на заеднички јазик. За резултатот од средбите, преку директно обраќање, Алексис Ципрас, како што јави дописникот на МИА од Атина, ја извести јавноста. - Се обврзувам дека во следниот период со патриотска одговорност ќе се стремам кон заемно прифатливо решение, рече грчкиот премиер и објасни дека е направен напредок, но се уште е долг патот до договор. Алексис Ципрас, ја повтори позицијата за сложено име со географска или временска одредница, за севкупна употреба, и објасни дека тоа значи и меѓународна и внатрешна. Додаде дека на неговите соговорници од опозициските партии им објаснил дека оваа година е отворен прозорец на можност за решение, „бидејќи новото политичко раководство кај соседот под господинот Заев покажува волја да преговараме“, но и дека „новата влада ја има сменето и во некоја мерка повлечено иредентистичката реториката на претходните  влади“, факт што според Ципрас може да ги ...
| | веќе видена | слични

Грчкиот премиер, Алексис Ципрас вели дека постои можност за решение на спорот со името затоа што новото политичко раководство во Македонија покажува подготвеност да преговара. Ципрас вели дека двете земји имаат долг пат кој треба да го изодат. Тој оценува дека во изминатиов период е постигнат напредок, но двете земји засега се далеку од решение, односно име кое ќе има географска или времена одредница и кое ќе биде за севкупна употреба. „И кога велиме за сите, тоа се однесува како на меѓународното име, така и на името во внатрешноста“, изјави Алексис Ципрас – премиер на Грција. Рече дека плановите за промената на името на аеродромот и автопатот се симболични потези кои водат до затоплување на односите, но тоа не значи дека проблемот е решен бидејќи македонската Влада мора да ги исполни обврските од разговорите во Обединетие нации. Претседателот на Нова Демократија, Кирјакос Мицотакис вчера упати критики за начинот на кој грчката Влада управува со конкретното прашање. Со реакција се јавија и од грчката ...
| | веќе видена | слични
2 копии

"Се залагам дека во времето кое доаѓа со патриотска одговорност ќе побарам заемно прифатливо решение. Затоа што, ако е вистина, тоа е национално, тогаш тоа е единствениот национален избор", изјави премиерот Алексис Ципрас по состаноците во саботата со политичките водачи, за да ги информира за развојот на прашањето за името на ПЈРМ. Ципрас рече дека "тоа е одговрност на грчката влада и моја, одговорност да се затворат колку што е можно повеќе фронтови и да се изгради нов динамичен имиџ" Спремност за стратешки договор со Албанија Осврнувајќи се на неговите разговори со Албанија, тој рече дека ги запознал лидерите дека патот е поплочен за целосна нормализација и надградба на билатералните односи. "Ние сме подготвени за стратешки договор со Албанија кој ќе ги реши клучните разлики и ќе води кон промовирање на преговорите за пристапување на Албанија во ЕУ", рече Ципрас додавајќи дека "се чини дека има широк политички консензус за ова прашање, што го поздравувам", рече грчкиот премиер. БЈРМ не е прашање на ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Да смени тактика и да почне од нула, а не од сложено име, затоа што „Македонија не припаѓа ниту на Ципрас, ниту на Мицотакис, ниту на Левендис, туку Македонија е Грција“, биле препораките до грчкиот премеир Алексис Ципрас од лидерот на Сојуз на централисти, Василис Левендис. Тој по средбата со грчкиот премиер, говорејќи пред новинарите, открил дека името што се споменува како можно решени и во амбасадите, но и секаде е „Нова Македонија“, јавува дописникот на МИА од Атина. „Побарав од Ципрас, да смениме тактика, да ги почнеме преговорите од нула и тогаш целиот народ ќе биде со него, доколку почне од нула“, рекол Василис Левендис и објаснил дека грчкиот премиер му кажал дека во 2008-та тогашниот претседател на грчката влада Костас Караманлис се согласил за името „Македонија - Скопје“. „Ако започнеме од нула ќе има поддршка од цела Грција, почнувајќи од мене како Левендис. Но, ако почнува со тоа се изморивме не можеме повеќе, треба да се реши прашањето и слично, да го даде името Нова Македонија, јас ќе бидам ...
| | веќе видена | слични

Постои можност за решение на спорот со името бидејќи новото политичко раководство кај северниот сосед покажува подготвеност да преговара и да пронајдеме заемно прифатливо решение, изјави алексис ципрас по средбата со лидерите на грчките политички партии. Според грчкиот премиер, во изминатиов период е постигнат напредок но двете земји се уште се далеку од решение, односно име кое ќе има географска или времена одредница и кое ќе биде за севкупна употреба. „Во последниот период е направен напредок, сепак останува голем пат да се изоди, за да стигнеме до едно заемно прифатливо решение за сложено име со географска или временска одредница, што ќе важи за сите. И кога велиме за сите, тоа се однесува како на меѓународното име, така и на името во внатрешноста“, изјави Алексис Ципрас – премиер на Грција. Како што напомена Грчкиот премиер, плановите за промената на името на аеродромот и автопатот се симболични потези кои водат до затоплување на односите, но тоа не значи дека проблемот е решен бидејќи македонската влада ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Кандидатот за претседател, Стево Пендаровски денеска се повлече од учеството во Комитетот за интеграција на Република Северна Македонија во НАТО Алијансата. ...
сите 144 | | | веќе видена

Потпретседателот на Европската комисија, Франс Тимерманс претстави услови за одложување на брегзит и ги повика Британците да останат во царинската унија на ...
сите 242 | | | веќе видена

Охрид, 16. март 2019 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен, а во западните делови повремено засилен ...
сите 208 | | | веќе видена

,,Во Венецуела има над 20 000 кубански војници на важни локации . И навистина владеат. Имаме и колумбиски герилци , бунтовници кои контролираат делови ан ...
сите 130 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски е убеден во победа на претстојните претседателски избори. Партијата не размислува за бојкот, но вели не ја исклучува ...
сите 153 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ципрас пред средбата со Заев: Македонската нација не постоела никогаш

Од:
До кого (е-маил):
Порака: