ЛШ: Ракометарите на Вардар со втора победа, Металург со втор пораз во 2.коло

Ракометарите на Вардар и Металург со половичен учинок по 2.коло од Лигата на шампионите . Македонскиот и актуелен европски првак Вардар ја забележа и втората победа во ЛШ. Во Скопје во СЦ „Јане Сандански“ Вардар го победи францускиот Нант на Кире Лазаров со 27-23 . Мечот се играше рамноправно во најголемиот дел. Вардар во последните неколку минути ја направи клучната разлика од 4 гола што ја зачува до крајот. Најефикасен кај Вардар беше Мораеш со 6 гола, додека Кристопанс постигна 5, а Чупиќ и Дибиров придодадоа по четири гола. Арпад Штербик на голот имаше 12 успешни одбрани. Може да ве интересира – (Почна распадот на Вардар) Во францускиот тим тројца ракометари постигнаа по четири гола. Кирил Лазаров не успеа да се запише во листата на стрелците. Вториот наш претставник во ЛШ, Металург го забележаа и вториот пораз. Избраниците на Лино Червар беа поразени од Бешикташ со 31:27 . Металург само на моменти ја имаше инцијативата, но најчесто играчите на Червар ја бркаа предноста. Арсиќ имаше скромни 4 одбрани, ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Ракометарите на Вардар ја постигнаа осмата победа во серија и трета во Лигата на шампионите оваа сезона, откако вчера во СЦ „Јане Сандански“ го совладаа Загреб со 28:21. Вардар лошо го отвори дуелот и му дозволи на хрватскиот првак да поведе со 3:0, и 4:1 па тренерот Раул Гонзалес беше принуден рано да побара тајм-аут. Следуваше серија од 6:0 за домашниот тим па негативата од три гола се претвори во таква позитива. Предноста од три гола вардарци ја задржа до крајот на првото полувреме и на пауза се отиде со резултат 13:10. Второто полувреме почна дијаметрално спротивно од првото, со серија на Вардар од 3:0 и без постигнат гол на Загреб цели 10 минути. Водството од 16:10 беше доволно во последните 20 минути „црвено-црните“ рутинирано да го приведат натпреварот кон крај. Вуко Боразан и Хорхе Македа со по четири погодоци беа најефикасни во победничкиот состав, додека најефикасен на натпреварот беше гостинскиот играч Стипе Мандалиниќ со девет гола. На другите завршени натпревари од 3.коло во А-групата: Нант – ...
| | веќе видена | слични

Вардар како што и се очекуваше, доминантно и рутински го доби натпреварот со Плинарите во Скопје вчера, а одбраната на актуелниот европски шампион капитулираше само 21 пат. Тоа докажува дека Вардар игра цврста одбрана, а тоа го потенцираше и Лука Циндриќ по натпреварот со ППД Загреб. „ Задоволни сме, одигравме одлично и против Загреб, серијата трае, непоразени сме како во СЕХА лигата, така и во ЛШ. Одбраната функционира одлично, што се гледа и по тоа дека примивме 21 гол. Се надевам дека можеме уште подобро да одиграме на натпреварите “, констатираше задоволниот хрватски интернационалец. По ППД Загреб, Вардар ќе игра на 7. октомври против Пик Сегед.
| | веќе видена | слични
2 копии

Ракометарите на Вардар ја забележаа третата победа во Лигата на шампионите, со што го продолжија перфектниот старт во новата сезона. „Црвено-црните“ на домашен терен го победија ППД Загреб 28:21 (13:9). Вардар сметајќи го и финишот на минатата сезона се наоѓа во серија од осум триумфи во Лигата на шампионите. Карактеристика на шампионите е да победуваат и кога не играат добро, а токму тоа Вардар го демонстрираше на дуелот со хрватскиот првак. Вардар се мачеше со Загреб во првите 15 минути, а потоа рутински го одработи натпреварот. Бавниот почеток на европскиот шампион гостите го искористија за почетна предност 0:3 и 1:4, што го натера Раул Гонзалес по четири минути игра да побара минута одмор. „Црвено-црните“ потоа го подигнаа нивото на играта, Штербик за кратко време нанижа четири интервенции, кој заедно со одбраната не му дозволи на противникот цели 12 минути да постигне гол и со серија од шест гола се „одлепи“ од противникот на 7:4. Од тој момент Загреб не успеа да се врати, ниту да се доближи на повеќе ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонскиот ракометен шампион Вардар ја забележа третата победа во Лигата на шампионите. Вечерва во Скопје поразен е ППД Загреб кој добро почна, но немаше сили против силниот ривал. Раул Гонзалез, тренер на Вардар задоволен само од играта во второто полувреме. – Загреб одигра добар натпревар на почетокот, а потоа откако ја консолидиравме одбраната нашиот противник се соочи со проблеми. Имавме поддршка и од голманот и го кревавме нивото на играта. Мислам дека во второто полувреме бевме далеку подобри од она што го прикажавме во првите 30 минути. Загреб има одличен тренер и одлични млади играчи така што јас сум среќен што успеавме да го совладаме нашиот ривал, истакна шпанскиот стратег. Левото крило Данил Шишкарев нагласи дека почетокот бил тежок, но во продолжение на натпреварот Вардар ја презел контролата. – Влеговме многу тешко во оваа средба. Ни требаа 15 минути за да ги поставиме работите во наша полза и да бидеме во контрола. Откако успеавме да поведеме стана јасно дека ќе можеме да победиме. И на двете ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонскиот ракометен шампион Вардар, игра одлично во Лигата на шампионите, а последна негова жртва беше хрватскиот шампион Загреб. Црвено – црните славеа во третот коло од А – група на домашен терен го победија Загреб со 28:21. „Црвено-црните" одиграа под своето ниво само во првите три минути, го оставија противникот да поведе со 3:0, за потоа целосно да доминираат на теренот и да стигнат до нов триумф. Покрај одличниот Штербик на голот, најзаслужни за победата беа Македа и Борозан со по четири погодоци, додека Чупиќ, Циндриќ и Канељас по три пати се запишаа меѓу стрелците. Актуелниот европски шампион по првите три кола се наоѓа на чело на табелата со максимални шест бода, а во четвртата рунда „вардарци" ги очекува гостување во Унгарија против ПИК Сегед, меч закажан за 7 октомври.
| | веќе видена | слични

Ракометарите на Вардар ја оправдаа фаворитската улога и против Загреб во третото коло од Лигата на шампионите. Во „Јане Сандански“ славеа убедливо со 28-21, за осма победа едноподруго во елитното натпреварување. Натпреварот иако одлично го отвори гостинот и поведе со 3-0, во продолжение Вардар со одлична одбрана, а уште подобар перформанс на Штербик, се врати во игра, изедначи, па поведе и со 7-4 во 18-тата минута, а притоа не му дозволи на хрватскиот шампион да постигне погодок цели 12 минути. Во 24. минута Загреб се доближи на 9-8 и тоа беше се што стори за неизвесна пресметка бидејќи на паузата се замина со 13-10. Вториот дел катастрофално го отвори Загреб. Првиот погодок го постигнаа по 11 минути игра, а за тоа време Вардар создаде убедлива предност со 16-11 и ги реши дилемите околу победникот. Највисоките седум разлика ги допре веќе во 50-тата минута, а водството без проблеми го одржуваа се до самиот крај за трета победа, по три одиграни натпревари во новата сезона од Лигата на шампионите. Предводници ...
| | веќе видена | слични

Раул Гонзалез, тренер на Вардар задоволен само од играта во второто полувреме. – Загреб одигра добар натпревар на почетокот, а потоа откако ја консолидиравме одбраната нашиот противник се соочи со проблеми. Имавме поддршка и од голманот и го кревавме нивото на играта. Мислам дека во второто полувреме бевме далеку подобри од она што го прикажавме во првите 30 минути. Загреб има одличен тренер и одлични млади играчи така што јас сум среќен што успеавме да го совладаме нашиот ривал, истакна шпанскиот стратег. Левото крило Данил Шишкарев нагласи дека почетокот бил тежок, но во продолжение на натпреварот Вардар ја презел контролата. – Влеговме многу тешко во оваа средба. Ни требаа 15 минути за да ги поставиме работите во наша полза и да бидеме во контрола. Откако успеавме да поведеме стана јасно дека ќе можеме да победиме. И на двете страни имаше одлични голмани. Многу сме задоволни што во еден ваков меч победивме и што имаме три од три така што одиме понатаму, потенцира Шишкарев.
| | веќе видена | слични

Ракометарите на Вардар го задржаа стопроцетниот ефект во фазата по групи во Лигата на Шампиони, откако пред своите гледачи во третата рунда со 28-20 (13-11) го совладаа тимот на Загреб. „Црвено црните“ натпреварот во Скопје не го започнаа најдобра, а гостите максимално го искористија и поведоа со 3-0. После минутата одмор на шпанскиот стратег Раул Гонзалес, „вардарци“ направија серија 7-1 и ги донесоа во колосек работите во спортска арена Јане Сандански. Од тогаш домашните ракометари не ја испуштија предноста до првиот дел, кој го добија со 13-10. Во вториот период ракометарите на европскиот владетел уфрлија брзина погоре, гостинските ракометари немаа одговор и мораа да му честитаат на Вардар. Одличен на голот одново беше Арпад Штербик кој запиша 13 одбрани, а во листата на стрелци се истакнаа Македа и Борозан кои постигнаа по четири погодоци. Во четвртата рунда Вардар гостува во Унгарија кај составот на Пик Сегед.
| | веќе видена | слични
2 копии

Раул Гонзалес може да биде задоволен од изданието на Вардар во поголемиот дел од денешниот дуел со Загреб, на кој „црвено-црните“ стигнаа до трета победа во низа во Лигата на шампионите. Откако во првите три минути му дозволија на гостинот да доминира и набрзина да поведе со 0-3, „вардарци“ во остатокот од мечот покажаа зошто се актуелни европски прваци, со рутинска игра стигнувајќи до нови бодови. „Лошо отворивме, како да не стануваше збор за меч од Лигата на шампионите. Сепак, набрзина се разбудивме, заигравме како што треба и на крајот заслужено победивме. И кога промашувавме контранапади и зицери одбраната ни беше како што треба, па ни овозможи да имаме солидна предност и победата воопшто да не се доведе во прашање“ – истакна Гонзалес на прес-конференцијата по натпреварот. Данил Шишкарев, кој постигна еден погодок, и тоа прекрасен (во стилот на Тимур Дибиров), изрази задоволство што „црвено-црните“ рутински ги добиваат мечевите во елитното европско натпреварување. „Влеговме тешко во мечот, но набрзина ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Гордана Силјановска-Давкова ги премолчи дваесетината прашања на вмровскиот реформатор. Одговорите на тие прашања ќе го разјаснеа нејзиното политичко кредо. Но ...
сите 167 | | | веќе видена

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска од Нови Сад порача дека властите повеќе нема да дозволат насилство на протестите, како она од минатата сабота, ...
сите 210 | | | веќе видена

До понеделник ќе се задржи стабилно и топло време, а во вторник ќе настапи промена на времето. Ќе има зголемена облачност со повремен дожд и ќе дува умерен до ...
сите 158 | | | веќе видена

Барањето на Владата – ВМРО-ДПМНЕ да достави предлози во вид на амандмани околу предлог-законот за Обвинителството, македонската опозиција го нарекува обид за ...
сите 165 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес е во посета на Општина Битола каде што оствари средба со жителите на населбата Јени Мале и битолско ...
сите 208 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЛШ: Ракометарите на Вардар со втора победа, Металург со втор пораз во 2.коло

Од:
До кого (е-маил):
Порака: