ДОСТА ИМ Е ОД ВЕТУВАЊАТА НА ЕУ: Молдавија се врти кон Русија

Молдавија пред три години потпиша „заробувачки договор“ за асоцијација во Европска унија и оти поради тоа земјата трпи загуби. Претседателот на Молдавија, Игор Додон денеска наекономскиот форум во Санкт Петербург
| | веќе видена | слични
2 копии

Времињата кога шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров не гасел цигара се минато, им откри на новинарите портпаролката на министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова. „Мислам дека нема да го разоткријам, ми се чини дека и самиот тој зборуваше за тоа во едно интервју. Тој навистина беше страствен пушач, но сега многу го намали бројот на цигари. Буквално до по неколку цигари на ден“, им откри Захарова на новинарите. Како што откриваат руските медиуми, рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров бил толку страствен пушач, што на почетокот на 2000-та година кога бил амбасадор на Русија во Обединетите нации, одбил да ги почитува тамошните закони за забрана на пушење. Имено, во тоа време тој одбил да ги почитува наредбите на тогашниот генерален секретар Кофи Анан да не се пуши во просториите на Ист Ривер кога Соединетите Американски Држави истовремено вовеле закон против пушење во службените простории ширум државата. Лавров продолжил да пуши повикувајќи се на фактот дека зградата на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Москва денеска го осуди нападот на коалицијата која ја предводат САД на прорежимските борци во Сирија, карактеризирајќи го тој потег како акт на агресија кој целеше кон најефективните сили што се борат против терористите во земјата разорена со војна. „Тоа беше акт на агресија кој го крши територијалниот суверенитет на Сирија и, намерно или не, ги погоди оние сили кои се најефективни во борбата против терористите на тоа место“ истакна министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров.
| | веќе видена | слични
2 копии

ЕУ има некои планови во тој поглед. Преговарачките процеси се во тек, а тука се вклучени Србија, заедно со Косово, Македонија и Црна Гора, истакна Лавров Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров смета дека САД и некои други западни земји се опседнати со идејата уште еднаш да загосподарат со Балканот. - ЕУ има некои планови во тој поглед. Преговарачките процеси се во тек, а тука се вклучени Србија, заедно со Косово, Македонија и Црна Гора, истакна Лавров. Тој додава дека Русија нема ништо против тие земји да станат дел од европската економска интеграција. - Тоа е природно бидејќи географската положба предвидува заеднички механизми, заеднички простор и пазар, но се надеваме дека во иднина тој економски простор ќе го бара и останатиот дел на Евроазија, нагласи шефот на руската дипломатија.
| | веќе видена | слични
4 копии

Русија не се противи на економската интеграција на балканските земји во Европа, вклучувајчи ги Црна Гора и Македонија, изјави шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров по разговорите со министерот за надворешни работи на Словачка Мирослав Лајчак во Калининград. Тој исто така наведе дека, според негово мислење, Соединетите американски држави и водечките земји на Европската унија биле опседнати со „задачата за владеење на Балканот“.
| | веќе видена | слични

Тој исто така наведе дека, според негово мислење, Соединетите држави и водечките земји на Европската унија биле опседнати со „задачата за владеење на Балканот“.
| | веќе видена | слични

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека отсуството на остра реакција од страна на Москва спрема протерувањето на петмината руски дипломати од Молдавија е резултат на договорот меѓу претседателите Владимир Путин и Игор Додо, пренесоа Regnum. “Одговорив – побаравме петмина молдавски дипломати да ја напуштат територијата на Русија. Но не кријам дека многу наши колеги беа во искушение да воведат и мерки на казнување, вклучувајќи и ограничување на работата на мигрантите од Молдавија “, изјави Лавров. Тој додаде дека претседателот Путин одлучил засега да не ја спроведе оваа мерка. “Тој зборуваше со претседателот на Молдавија Игор Додо и двајцата постигнаа договор. Тешко е да се трпат бесконечните обиди за понижување. Народот ни е трпелив и тој квалитет останува на сила, но тој е и горд, подготвен да ги брани позициите, кога се обидуваат вештачки да се предизвикуваат иритирачки реакции “, додаде Лавров.
| | веќе видена | слични

Русија нема ништо против земјите од Балканот да се интегрираат во ЕУ, но од друга страна предупредува дека САД и западно-европските земји сакаат да воспостават целосна доминација и да ги потчинат во своја корист. - ЕУ има некои планови во тој поглед. Преговарачките процеси се во тек, а тука се вклучени Србија, заедно со Косово, Македонија и Црна Гора, истакна рускиот монистер за надворешни работи Сергеј Лавров. Тој додава дека Русија нема ништо против тие земји да станат дел од европската економска интеграција. - Тоа е природно бидејќи географската положба предвидува заеднички механизми, заеднички простор и пазар, но се надеваме дека во иднина тој економски простор ќе го бара и останатиот дел на Евроазија, нагласи шефот на руската дипломатија.
| | веќе видена | слични
3 копии

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров смета дека САД и некои други западни земји се опседнати со идејата уште еднаш да загосподарат со Балканот.- ЕУ има некои планови во тој поглед. Преговарачките процеси се во тек, а тука се вклучени Србија, заедно со Косово, Македонија и Црна Гора, истакна Лавров.Тој додава дека Русија нема ништо против тие земји да станат дел од европската економска интеграција.- Тоа е природно бидејќи географската положба предвидува заеднички механизми, заеднички простор и пазар, но се надеваме дека во иднина тој економски простор ќе го бара и останатиот дел на Евроазија, нагласи шефот на руската дипломатија.
| | веќе видена | слични
2 копии

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, изјави дека прекинувањето на дипломатските односи меѓу арапските земји и Катар е внатрешна работа на овие земји. Тој додаде дека Русија не се меша во нивната одлука. „Тоа е нивна грижа и тоа се однесува на билатералните односи. Не се мешаме во одлуките, иако сме осомничени дека ги поддржуваме ваквите настани во светот. Но, ве уверувам дека во овој случај тоа не е така“, рече Лавров, пренесува ТАСС. Тој посочува дека Русија никогаш не се радувала на ваквите проблеми, кои се појавуваат во односите меѓу другите држави. „Заинтересирани сме да имаме добри односи со сите, особено со земјите од овој регион, каде се насочени најважните напори во борбата против меѓународниот тероризам“, рече Лавров.
| | веќе видена | слични

Останато

Дел од грчките пратеници се соочени со закани пред гласањето за доверба на владата на премиерот Алексис Ципрас и договорот за името со Македонија. Заканувачки ...
сите 556 | | | веќе видена

Франција очекува од британската влада да се изјасни какви натамошни чекори ќе преземе во процесот на Брегзит . Францускиот премиер Едуар Филип би требало утре ...
сите 312 | | | веќе видена

Грчкиот весник „То Вима“ информира дека Преспанскиот договор може да биде ратификуван во грчкиот парламент и со помалку од 151 пратеник, кои инаку му се ...
сите 592 | | | веќе видена

Спирос Данелис, пратеник во грчката парламентарна партија на партијата Потами, беше исфрлен од својата парламентарна група, а претседателот на партијата, ...
сите 108 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ДОСТА ИМ Е ОД ВЕТУВАЊАТА НА ЕУ: Молдавија се врти кон Русија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: