Македонија сонува „ЕУРО 2020“: Гибралтар нека биде „загревање“ пред Ерменија!


Да потсетиме, во рамките од последната Лига Д на 9. септември избраниците на селекторот Игор Ангеловски ќе го играат првиот домашен натпревар против Ерменија на Националната арена „Филип Втори" во Скопје. Повеќе информации околу цените на влезниците за тој меч можете да дознаете ТУКА Гибралтар очекувано беше последен во својата квалификациска група за СП во Русија. Запиша 10 порази од 10 мечеви и гол-разлија 3:47. Тоа не е ништо чудно за репрезентација која само неколку години се натпреварува во официјалните средби под капата на УЕФА. Нема тука професионални играчи и логично е дека и во ова ново натпреварување кое води за ЕП 2020 да биде само „топовска храна" за останатите поквалитетни репрезентации. Како што и најави нивниот селектор Рибас нема што да загубат против Македонија и пред своите навивачи ќе дадат се од себе да извлечат добар резултат. Нашата најдобра селекција е секако фаворит не само на овој дуел, туку и во групата 4 за пласман во следната фаза и најважните мечеви преку кои ќе се бара „тикет" ...
| | веќе видена | слични

Нашата селекција во првите два меча забележа победа во Гибралтар (0:2), а со истиот резултат во Скопје триумфираше против Ерменија и со максимални шест бодови е на првото место во групата 4 од Лигата „Д". Избраниците на селекторот Игор Ангеловски би можеле во октомври да направат уште поголем исчекор во освојување на првото место кое води во следната фаза. Најпрвин на 13. октомври на „Филип Втори" ќе го пречекаат Лихтенштајн, а три дена подоцна гостуваат кај Ерменците. Освен што првата позиција во групата на Лига на нации донесува пласман во повисок ранг, таа исто така влијае на одредување на шеширите за квалификациите за Европското првенство 2020 година. Ждрепката за извлекување на квалификациските групи ќе се одржи на 2. декември 2018 год. во Даблин. Голема шанса да дојдат во четвртиот шешир имаат нашите најдобри фудбалери кои доколку го освојат првото место во групата 4 преку кое воедно автоматски ќе обезбедат и директен пласман во Лигата „Ц". Дека е од голема важност да се обезбеди добар пласман во ...
| | веќе видена | слични

Езџан Алиоски имаше по еден погодок во двете победи, додека свој придонес имаа уште Иван Тричковски и Горан Пандев со по еден гол. Алиоски, фудбалерот на Лидс Јунајтед е на делба на првото место по првите натпревари во сите групи од четирите лиги. Ако зборуваме само за Лигата „Д", Алиоски е на делба на првото место со два гола, колку што имаат уште Станислав Драгун (Белорусија) и Даниел Синани (Луксембург). Листа на стрелци (само Лига „Д"): 1. Езџан Алиоски (Македонија) 2 голови - Даниел Синани (Луксембург) 2 - Станислав Драгун (Белорусија) 2 2. Горан Пандев (Македонија) 1 гол - Иван Тричковски (Македонија) 1 - Тигран Барсегјан (Ерменија) 1 - Рене Јоенсен (Фарски Острови) 1 - Гиорги Чакветадзе (Грузија) 1 - Денис Салаловиќ (Лихтенштајн) 1 Ако ги земеме во предвид сите четири лиги, и на таа листа нема играч повеќе од два голови, така што Алиоски е на делба на првото место заедно уште со реномирани имиња како Лукаку, Ериксен, Митровиќ... Листа на стрелци (сите четири лиги): 1. Езгјан Алиоски (Македонија) 2 ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонија | Македонскиот фудбалски бисер од поодамна е желба на повеќе европски гиганти, турските медиуми пренесоа дека Манчестер Сити, Борусија Дортмунд и Бенфика имале свои скаути во Скопје да ја проследат неговата игра против Ерменија... Најдобрата македонска фудбалска репрезентација успешно ги стартуваше своите настапи во најновото натпреварување под капата на УЕФА, Лигата на нации, најнапред сосема очекувано избраниците на Ангеловски триумфираа кај аутсајдерот Гибралтар, а потоа славеа и на вистинскиот тест, на домашен терен против Ерменија. Македонија со 2-0 беше поуспешна од Ерменија во Скопје, а одлично издание имаше нашиот фудбалски бисер и интернационалец од редовите на турскиот гигант Фенербахче, 18 годишниот Елиф Елмас кој ги одигра сите 90 минути од тој меч. Турските медиуми на големо пренесуваат дека три европски гиганти имале свои скаути на средбата во Скопје, станува збор за Манчестер Сити, Бенфика и Борусија Дортмунд, со свои очи да се уверат во огромниот талент со кој располага Елмас. ...
| | веќе видена | слични

Да потсетиме, Елиф Елмас го одигра целиот дуел за нашата А селекција во триумфот над Ерменија (2:0) за втора победа, после онаа стартната против Гибралтар во групата 4 од Лигата „Д". „Дијамантот" и понатаму го привлекува вниманието, да потсетиме моментно нашиот 18-годишен играч од средниот ред настапува за турскиот состав на Фенербахче. Англичаните и Португалците од блиску го следат развојот на македонскиот фудбалер кој досега добива редовна минутажа кај холандскиот тренер Филип Коку.
| | веќе видена | слични

Македонската фудбалска репрезентација ја постигна и втората победа во групата 4 од Лигата Д од Лигата на нациите. Вечерва во Скопје пред околу 10.000 гледачи Ерменија беше совладана со 2:0 (1:0), а стелци на головите беа Алиоски, кој даде гол од пенал и Пандев. Македонија е прва во групата со максимални 6 бодови, пред Ерменија со 3.
| | веќе видена | слични

По две кола македонската фудбалска репрезентација со шест бода е осамена на врвот во групата 4 на лигата Д, по победата во неделата над Ерменија во Скопје, со 2-0 Македонската фудбалска репрезентација деветти меч во низа нема пораз, по победата со 2-0 над Ерменија во Скопје, во неделата, во вториот натпревар од групата Д во Лигата на нациите. Стрелци на головите беа Езгјан Алиоски во 13-та минута од пенал и Горан Пандев во 59-та минута. Следните мечеви се во октомври, кога Македонија прво го пречекува Лихтенштајн, а потоа гостува кај Ерменија. По две кола Македонија има шест бода, по три имаат Лихтенштајн и Ерменија, а без бодови е Гибралтар. Според системот на натпревари прваците на четирите групи во лигата Д ќе се пласираат во лигата Ц за следното издание на натпреварувањето. Згора, тие четири селекции ќе се пласираат на фајналфорот на лигата Д, во март 2020 година, од каде што победникот ќе обезбеди место на Европското првенство во 2020 година. – Влогот во ова натпреварување е преголем за да не играме на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонија | Фановите на тимот од Еланд Роуд со реакции по вториот гол во низа на популарниот Џани во дресот на Македонија во рамките на Лигата на нации, од тоа очекуваат уште подобри изданија на офанзивецот во продолжението од Чемпионшиплигата... Најдобрата македонска фудбалска репрезентација од поодамна не знае за пораз, а одлично почна во најновото натпреварување под капата на УЕФА, Лигата на нации, која го отвора патот до историскиот прв пласман на Европско првенство. Во рамките на групата „4“ од Лига „Д“, нашите фудбалери стигнаа до втората победа во низа, па откако во првото коло со 0-2 беа сигурни кај аутсајдерот Гибралтар, следеше и победа во оној вистинскиот тест, против Ерменија на „Филип Втори“ арената во Скопје, исто со 2-0. Езгјан Алиоски, нашиот офанзивец во два меча постигна по еден гол, а тоа го проследија и фановите на англискиот чемпионшиплигаш Лидс, па еве ги нивните реакции... Следниот противник на Македонија во Лигата на нации е Лихтанштајн, против кого играме на домашен терен, шанса ...
| | веќе видена | слични

Македонија ја забележа и втората победа во првото натпреварување од Лигата на нации на УЕФА, откако на „Филип Втори“ падна директниот конкурент за првото место во 4. група од Лига Д, Ерменија со 2:0, најмногу благодарение на капитенот Горан Пандев. И покрај своите 35 години, фудбалерот на Џенова уште еднаш покажа колку значи за тимот на селекторот Игор Ангеловски, откако прво изнуди пенал за водство од 1:0 на стартот на мечот, а потоа во второто полувреме беше стрелец на вториот гол, негов 32. во дресот на националниот тим. Македонија од почеток тргна напаѓачки во директен дуел со најголемиот ривал за првото место во групата 4 од Лигата Д, и првичниот притисок се исплатеше уште во 13. минута, кога Горан Пандев беше соборен во противничкиот шестнаесетник, а фудбалерот на Лидс, Езѓан Алиоски без проблем го совлада Аирепетјан. Во 34. минута, специјалистот за слободни удари, Енис Барди не успеа да направи нешто повеќе од 40-тина метри, а тој го повтори тоа и во 42. минута. Македонската одбрана функционираше ...
| | веќе видена | слични

Езџан Алиоски феноменално го изведе ударот од 11 метри со кои Македонија поведе на мечот со Ерменија кој се одигра на „Филип Втори“, а постигнтиот погодок и доброто издание на фудбалерот на Лидс Јунајтед се расчу до Англија, па дури натера еден од најпознатите букмејкери да направи интересна споредба меѓу македонскиот репрезентативец и Лионел Меси. Познатата спортска обложувалница „Вилијам Хил“ одлучи да направи една необична компарација за тоа што се случува во 2018 година, ставајќи го во прв план токму Алиоски за да му фати сеир на најдобриот играч на Аргентина, Лионел Меси. Лео одлучи да направи нова пауза од репрезентацијата по катастрофалното издание на мундијалот во Русија, а бидејќи има постигнато само еден гол во оваа 2018 година, „Вилијам Хил“ потенцираше дека Алиоски со вчерашнит против Ерменија има еден повеќе. ⚽ Competitive international goals in 2018
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

ВМРО-ДПМНЕ објавува факти на денот:Венко Филипче штанцаше милионски тендери, но не знае да ги заштити граѓаните од Корона вирусот.ЈО молчи и не отвора постапка ...
сите 59 | | | веќе видена

Според надлежните, простор и причина за паника нема. Ситуацијата е под контрола, постојано се следи, а институциите се подготвени за брза реакција и ги ...
сите 470 | | | веќе видена

Шефицата на Обвинителството за организиран криминал и корупција Вилма Рускоска ќе ја напушти функцијата прв човек на Обвинителството за организиран криминал и ...
сите 96 | | | веќе видена

Преговорите за евентуалната голема предизборна македонско албанска коалиција се пред самиот финиш и се водат интензивно и со БЕСА но и со останатите коалициски ...
сите 114 | | | веќе видена

Италијанските обвинители отворија истрага за процедурите усвоени од страна на болниците во регионот на Ломбардија во центарот на епидемијата на коронавирусот ...
сите 412 | | | веќе видена

Околу 10.000 демонстранти маршираа во германскиот град Ханау за да оддадат почит на деветмината кои пред четири дена беа убиени од антиисламски екстремист. ...
сите 108 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија сонува „ЕУРО 2020“: Гибралтар нека биде „загревање“ пред Ерменија!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: