Дерковски: Секогаш сум постапувал според законот


Во Кривичниот суд во Скопје, ново рочиште за предметот „Титаник“. Продолжи преслушувањето на аудиоматеријалите, кои беа прифатени како доказ во постапката. За еден од нив беше речено дека се слуша гласот на актуелниот претседател на Државната изборна комисија, Оливер Деркоски, кој во 2011-та година, како директор на Македонски железници- Транспорт добивал насоки за гласањето на парламентарните избори од екс-министерот Јанакиески. Деркоски вели- сум зборел на телефон со многу луѓе, но сум постапувал според законот. „Во изминатите години сум се слушал со многу луѓе на телефон, сум зборувал, и луѓе барале од мене нешто и секакви идеи постоеле, меѓутоа јас можам да кажам одговорно дека секогаш сум постапувал согласно позитивните законски прописи. И сигурно сум постапил и тогаш кога од мене се барало можеби нешто што не е во согласност со законот“, рече Дерковски. Ова, според него, нема да има никакво влијание врз неговата работа во ДИК.
| | веќе видена | слични

„Не сум ги чул разговорите за да можам да ви одговорам дали размислувам за оставка. Тоа се само телефонски разговори кои засега не докажуваат ништо. Судската пoстапка уште трае“, изјави за САКАМДАКАЖАМ.МК претседателот на Државната изборна комисија (ДИК) Оливер Дерковски, кој како што се слушна денеска во Кривичниот суд, во бомбите за „Титаник“ за изборни нерегуларности добива наредби од ексминистерот Миле Јанакиески да вади гласачи, роднини, пријатели и вработени во администрацијата за изборите во 2011 година да гласаат за ВМРО ДПМНЕ. На Дерковски му кажавме дека прислушуваните разговори се прифатени како доказ од сите судски институции, и дека од неодамна тој е носител на една од највисоките и најодговорни функции во државата. „Да, докази се, но не сум ги чул. Да ги чујам, па да размислувам на тема оставка“, ни рече претседателот на ДИК, која треба да го спроведе референдумот за името закажан на 30 септември. Дерковски, како тогашен партиски војник, два дена пред изборите во 2011 година добива инструкции ...
| | веќе видена | слични

По паузата во кривичниот суд, продолжи објавувањето на бомбите во предметот „Титаник“. Досега, од 1.063 бомби, објавени се 219. Во разговор од 31 мај 2011 година меѓу ексминистерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, и шефот на кабинетот на експремиерот Никола Груевски, Мартин Протоѓер, Јанкулоска му раскажува дека Петар Поп Арсов не бил популарен кај јавноста и да му дадат друга обврска за да не оди со неа меѓу граѓаните: „Тој е добронамерен, ама не е популарен“. Протоѓер ја прашува Јанкулоска на 5 дена пред изборите дали ќе го победат СДСМ: „Ќе ги згазиме ли?“, прашува тој, на што ексминистерката се смее. Протоѓер потоа на повисок тон ѝ вели на Јанкулоска: „Ноќта на петти на ‘А1’ ќе им се мочам у уста“, алудирајќи на аферата со списоците. Судијата Шабани закажа 2 нови рочишта за предметот „Титаник“, на 12 и 24 септември. Осомничените во случајот „Титаник“ на СЈО се товарат за злосторничко здружување, повреда на избирачкото право, повреда на слободата на определување на избирачите, поткуп при избори ...
| | веќе видена | слични

Од пакетот прислушувани телефонски разговори, доставени од СЈО како докази до судот во предметот „Титаник“,на денешното рочиште се слушна дека екс-министерот Миле Јанакиески, два дена пред изборите во 2011 година, покренал инспекција против петдуќанивоСтрумица, снабдени со брашно и масло, количества за кои се сомневал дека тогаш опозициската СДСМ ќе ги искористи за купување гласови на изборите во 2011. За да го спречи тоа дури сугерирал да се заплашат луѓето дека брашното е „канцерогено“. Од снимките се слушна дека тој давал инструкции на полициски службеник и на градоначалник, за собирање гласови од врата до врата, а за професор кој тоаго одбил да пропаира, Јанакиески наредил да престане да оди на работа. Пожестоки зборови од снимките се слушнаа од Мартин Протуѓер, десна рака на тогашниот премиер Никола Груевски, кој во врска со телевизиски извештај со обвиненија кон неговата ВМРО ДПМНЕ за изборите во 2011, на својата колешка, екс министерката Гордана Јанкуловска, и вели „Ќе им се мочам во уста на А1“. ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Претседателот на ДИК Оливер Дерковски, чие име денеска се слушна во судницата во Кривичниот суд во еден од разговорите што беа презентирани поврзани со предметот „Титаник“, изјави дека секогаш работел во согласност со позитивните законски прописи и дека не знае точно за кој и за каков разговор станува збор, бидејќи се уште ги нема материјалите. „Да, слушнав и јас дека се спомнало моето име. Не сум чул, не сум преслушал, не сум видел како точно тоа било... Меѓутоа, можам да ви кажам дека во изминатите години сум се слушал со многу луѓе на телефон, сум зборувал, и луѓе барале од мене нешто и секакви идеи постоеле, меѓутоа јас можам да кажам одговорно дека секогаш сум постапувал согласно позитивните законски прописи. И сигурно сум постапил и сигурно сум постапил и тогаш кога од мене се барало можеби нешто што не е во согласност со законот“, рече Дерковски. Ова, според него, нема да има никакво влијание врз неговата работа во ДИК. „Кај мене воопшто нема влијание во мојата работа во ДИК, а доколку имал некој ...
| | веќе видена | слични

Ако на претходното рочиште се слушаше како Мартин Протуѓер му дава наредби на екс министерот за транспорт и врски Миле Јанакесиски, на денешното судење, во презентираните 122 пислушувани телефонски разговори, главно доминираше гласот на Јанакиески и даваше наредби на пониските функциониери. На неколку дена пред изборите Јанакиески на тогашниот директор на Железници, а денес актуелниот претседател на ДИК Оливер Деркоски му кажува дека ќе добијат политички рекламен материјал, односно плакати од политичката партија СДПМ и да се лепат исто како да се од ВМРО – ДПМНЕ, од разговорот се забележува дека Деркоски само потврдува. Токму од СДПМ и на последните предвремени парламентарни избори во 2016 година, беа дублерите на СДСМ. Деркоски добива и насоки од Јанакиески за тоа како да се однесува членството на денот на изборите. Во таканаречените „бомби“ Јанакиески со идентични  даваше идентични наредби на директори, градоначалници, инспектори, кои се пратиски приврзаници на ВМРО ДПМНЕ. Началници да посетат локални ...
| | веќе видена | слични

Трет ден во кривичниот суд се слушаат незаконски прибавените телефонски разговори за предметот Титаник. Од вкупно предложените 1063, до сега емитувани се околу 200 аудио снимки. Во разговорите кои беа објавени се слуша како поранешните функционери на ВМРО-ДПМНЕ се подготвуваат за парламентарните избори во 2011-тата година. Набавка на рекламен материјал, начинот на негова дистрибуција, селекција на кандидати за пратеници, се дел од прислушуваните телефонски разговори. Во снимките денеска се слушна и гласот на актуелниот претседател на Државната изборна комисија, Оливер Дерковски. Тој денеска вели дека разговарал телефонски со многумина но секогаш работел законски. „Кај мене воопшто нема влијание во мојата работа во ДИК, а доколку имал некој таква намера тоа е негов проблем. Значи, на мене не може да влијае затоа што јас во текот на мојот цел работен век работам, функционирам почитувајќи ги законите на Република Македонија и ќе продолжам така, а кои се намерите не би навлегувал. Се работи за судска постапка и ...
| | веќе видена | слични

Скопје, 20 август 2018 (МИА) – Преслушани 122 „бомби“ на денешното рочиште за предметот „Титаник“ на Специјалното јавно обвинителство во кое се обвинети повеќе поранешни функционери за изборите во 2013 година. Судењето продолжува на 12 септември. За предметот „Титаник“ досега преслушани се вкупно 243 „бомби“, додека за случајот СЈО има предложено 1.063 „бомби“, 191 сведок и 5.910 материјални докази. На денешните „бомби“ се слушаше како поранешниот министер за транспорт Миле Јанакиески дава насоки за материјали и гласање на поранешниот директор на МЖ Транспорт и актуелен претседател на ДИК Оливер Дерковски, потоа разговори во кои Јанакиески на полициски командир во Радовиш му дава насоки за комуникација со граѓаните од врата до врата, и разговори во кои Јанакиески му кажува на градоначалникот на Валандово да му забрани на некој професор по физичко воспитување до изборите да оди на работа за да може да оди од врата на врата околу изборната кампања за изборите во 2013 година. Во една од бомбите поранешната ...
| | веќе видена | слични

Јанкулоска до Ставрески: Немаме бензин во МВР, се’ што имавме потрошивме за изборите „Немаме бензин. Точно е. Се’ што имавме потрошивме. По 20 литри им даваме на станица. Таа е состојбата и не е само во Струмица. Одат со приватни коли да прават увид. Кога има убиство, со приватни коли одат на увид”. Ова му го вели екс министерката Гордана Јанкулоска на тогашниот вицепремиер Зоран Ставрески, во телефонски разговор од 31 мај 2011 година. Во разговорот за барањето да се концентрира повеќе полиција во ромското маало.Јанкулоска му се жали на Ставрески дека полициската станица во Струмица нема бензин, што не е изолиран случај и го има низ цела Македонија. Јанкулоска му вели на Ставрески дека ситуацијата е најлоша во Скопје бидејќи во главниот град ни тоа не им го давале. Ексминистерката му раскажува на Ставрески дека немаат пари за бензин и едвај обезбедиле за денот на изборите, на што Ставрески ѝ одговара: „Е па да сме живи и здрави.” Во Кривичниот суд продолжува пуштањето на необјавените „бомби“ во „Титаник”.
| | веќе видена | слични

Во телефонски разговор од 31 мај 2011 година, меѓу Гордана Јанкулоска и Зоран Ставрески, ексминистерката му се жали на вицепремиерот дека полициската станица во Струмица нема бензин, што не е изолиран случај и го има низ цела Македонија, за барањето да се концентрира повеќе полиција во ромското маало: „Немаме бензин. Точно е. Се’ што имавме потрошивме. По 20 литри им даваме на станица. Таа е состојбата и не е само во Струмица. Одат со приватни коли да прават увид. Кога има убиство, со приватни коли одат на увид”. Јанкулоска му вели на Ставрески дека ситуацијата е најлоша во Скопје зашто во главниот град ни тоа не им го давале. Ексминистерката му раскажува на Ставрески дека немаат пари за бензин и едвај обезбедиле за денот на изборите, на што Ставрески ѝ одговара: „Е па да сме живи и здрави.” Во кривичниот суд продолжува пуштањето на необјавените бомби во предметот на СЈО, „Титаник”.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Катица Јанева оди во притвор. Од вечерва па во следните 30 дена таа ќе се наоѓа во истражниот затвор во Шутка.Јанева доби притвор како третоосомничена во ...
сите 684 | | | веќе видена

Селективната правда е неправда, а во Македонија гледаме дека главата на октоподот е недопирлива и се што прави системот е обид да се покријат трагите кои што ...
сите 414 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 97 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Дерковски: Секогаш сум постапувал според законот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: