Претставата „Да го поздравиш и да ми го бациш“ наградена на ИНФАНТ во Нови сад

4 копии

Ни претставува чест, задоволство и гордост да објавиме дека претставата „Да го поздравиш и да ми го бациш“, во продукција на Артопија, ја доби наградата за „Исклучителна експресивност на границата помеѓу театарот и останатите уметности или творештво во најширока смисла“, на фестивалот Инфант во Нови Сад, Србија. Во образложението на жири комисијата стои: „Да го поздравиш и да ми го бациш“ ни носи исклучителна експресивност на еден млад театар, чии актери со огромен ентузијазам, без цензура и на најсуров, искрен начин доловија современа, актуелна тема заснована на лични исповеди. Документарниот театар на трупата Артопија преиспитува поетички и политички теми, како и ограничувањето да се биде млад глумец. Со бескраен ентузијазам, младите театарски автори, ангажирано и директно говорат и ги истражуваат судирите со кои секојдневно се среќаваат веројатно сите творци, во сите уметности. Иако во режијата, Билјана Радиноска користи минималистички мизансцен и сценска технологија, исклучително квалитетните актери ...
| | веќе видена | слични

„Театар фабрика“ со претставата „Човекот и огнот“ во режија на Дејан Пројковски вчера гостуваше на театарски фестивал во Саранда, Албанија. Меѓународниот летен фестивал „Бутринти“ се одржува на истоимениот антички локалитет. Фестивалот има долга традиција и локалитетот каде што ќе се одржи претставата е автентичен во однос на естетиката и поетиката што ја носи претставата „Човекот и огнот“. Таа зборува за вечната борбата меѓу доброто и злото, за конфликтот меѓу човекот и боговите и за страданијата што човекот треба да ги издржи по патот што води до вистината. Мотивот на претставата е базиран врз античките митови што во себе го содржат пркосот на човекот кон боговите. Претставата е создавана низ еден истражувачки процес каде што врз принципите на античката драма и трагедија е изграден сопствен сценски јазик на постмодерна античка драма. Главен елемент на претставата е жестокоста на актерската игра и тестирањето на границите на човечката издржливост на сцена. Креативниот тим во овој проект го сочинуваат: ...
| | веќе видена | слични
7 копии

На малата сцена на Македонскиот народен театар од денеска до 9 јули ќе се одржува првиот дел од 11. Интернационален фестивал на пантомима и физички театар „Панфиз 2018“. Ќе бидат изведени четири претстави од три соседни земји (Грција, Бугарија и Србија), сите жанровски различни, така што публиката ќе може да види куклен, ритуален, класична пантомима и буто. Фестивалот ќе почне вечер во 20 часот со претставата „Снешкото што не сакаше да се стопи“ на Визуелен куклен театар „Празеин Алога“ од Грција и настап на Емануела Капокаки. Утре ќе има две претстави на уметници од Бугарија - гостуваат „Симург“ со Александар Илиев (20 часот) и „Кругот на животот“ на Филип Дончев (21.30 часот), а во понеделник е претставата „Мандрагора“ на Марко Нектан од Србија. Под водство на буто-артистот Нектан, денеска и утре во рамки на фестивалот ќе биде одржана работилница за буто, кој е театар на движењето со потекло од Јапонија и е мешавина од германската експресионистичка школа за игра, Но театар и јапонската зен-традиција. ...
| | веќе видена | слични

Ѓорѓиев, кој е познат и како пантомимичар, посочува дека на 11-от „Панфиз“, кој денеска почнува во Скопје, првпат ќе се одржува и буто-работилница Катерина Богоева Вашето име деновиве е директно поврзано со два различни, значајни културни настани, гостувањето на театарот „Бора Станковиќ“ од Врање со претставата „Три сестри“ на Чехов на фестивал во Омск, Русија, во ваша режија, и 11-от фестивал на пантомима и физички театар „Панфиз“, каде што сте организатор, но и настапувате како пантомимичар. Најнапред Русија, колку театарот „Бора Станковиќ“ и со последното гостување ви ги исполни режисерските замисли? – Претставата „Три сестри“ ја доживеа својата премиера во октомври 2015 г. и оттогаш наваму таа има свој живот како на сцената на театарот во Врање, така и на многу фестивали низ Србија, Македонија, а од октомври 2017 г. и на два фестивала во Русија. Имено, на Интернационалниот фестивал во Липецк, Русија, претставата освои гран при за најдобра претстава во целина, а пред само неколку дена се вративме од 6-от ...
| | веќе видена | слични

Ќе бидат изведени четири претстави од три соседни земји (Грција, Бугарија и Србија), сите жанровски различни, така што публиката ќе може да види куклен, ритуален, класична пантомима и буто.  Фестивалот ќе почне вечер во 20 часот со претставата „Снешкото што не сакаше да се стопи“ на Визуелен куклен театар „Празеин Алога“ од Грција и настап на Емануела Капокаки. Утре ќе има две претстави на уметници од Бугарија - гостуваат „Симург“ со Александар Илиев (20 часот) и  „Кругот на животот“ на Филип Дончев (21.30 часот), а во понеделник е претставата „Мандрагора“ на Марко Нектан од Србија. Под водство на буто-артистот Нектан, денеска и утре во рамки на фестивалот ќе биде одржана работилница за буто, кој е театар на движењето со потекло од Јапонија и е мешавина од германската експресионистичка школа за игра, Но театар и јапонската зен-традиција. Според уметничкиот директор Трајче Ѓорѓиев, „Панфиз“ се обидува оваа година да претстави неколку различни жанрови од областа на пантомимата и физичкиот театар. Во основата ...
| | веќе видена | слични

Трајче Ѓорѓиев, актерот, пантомимичар и еден од идејните творци на Интернационалниот фестивал на пантомима и физички театар ПАНФИЗ, во пресрет на првиот дел од 11-то издание на манифестацијата, знае да каже дека годинава таа ќе понуди четири жанрови од театарот на движењe. Дека тие како организатори поканиле четири различни претстави за кои се надева оти ќе го задоволат вкусот на публиката. Сепак, тој и во оваа пригода не заборава да потсети дека „фестивал или било каков друг квалитетен културен настан не може да се направи со малку пари“. Доби Adobe Flash Player Embed share ПАНФИЗ – Фестивал што руши бариери Embed share The code has been copied to your clipboard. width px height px The URL has been copied to your clipboard No media source currently available 0:00 0:05:20 0:00 Директен линк - Се зависи од финансиските средства. Нашите финансиски средства оваа година се уште помали во однос на претходните изданија. Пред година или две јас реков дека се потпираме на нашите стари познанства и на стари ...
| | веќе видена | слични

Останато

Мерката притвор од 30 дена на Јанева и беше доделена поради можност од бегство, влијание врз сведоци и инволвирани во истрагата за предметот „Рекет“ и ...
сите 752 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска во Општина Новаци, на настанот по повод увидот на напредокот на работите на магистралниот гасовод Неготино – Прилеп – Битола, ...
сите 352 | | | веќе видена

На прашањето: дали очекува да почнат лични дисквалификации врз неа и врз дел од обвинителите во тимот како тоа дека против Катица Јанева се водела судска ...
сите 339 | | | веќе видена

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски го прашува републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески каде се парите од рекетот ако објавениот извештај навистина ...
сите 153 | | | веќе видена

Објавувањето на записникот од страна на еден портал само покажува колку е порозно и некадарно обвинителството, вели за Пресинг Тв адвокатот Звонко ...
сите 225 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 78 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Претставата „Да го поздравиш и да ми го бациш“ наградена на ИНФАНТ во Нови сад

Од:
До кого (е-маил):
Порака: