Човекот кој бил одгледан од волци проговорил: Разочаран сум од животот меѓу луѓе, сакам да се вратам во планина!


Маркос Родригез Пантоја од Шпанија живеел меѓу волци 12 години на планина, пред на 19 години да биде пронајде од страна на Цивилната гарда која го вратила во цивилизацијата. Сепак, дури и сега, кога има 72 години, Пантоја вели дека никогаш сосема не се прилагодил на животот со луѓе. Роден е во Кордоба во 1946. година. Ја изгубил својата мајка на само три години, а кратко потоа го напуштил и неговиот татко, кој заминал да живее со друга жена во соседен град. Татко му го продал на еден фармер кој живеел во планината Сиера Морена. Фармерот набрзо починал, па Маркос, како што вели, се повлекол самиот да живее во дивината. Смета дека тогаш имал околу шест или седум години. Маркос, како што вели, се грижел за 300 овци. Се сеќава дека стариот овчар го научил да запали оган и да користи разни алати, но во 1954. година, кога Маркос уште не наполнил ни 8 години, овчарот умрел. Маркос 12 години подоцна бил пронајден од Цивилната гарда, а тој веќе заборавил да зборува и зборовите ги заменил со животински гласови. Вратен ...
| | веќе видена | слични

Неговиот живот во дивината почнал кога бил мал, по смртта на неговата мајка. Татко му го напуштил, продавајќи го на еден фармер кој живеел во планините Сјера морена. Фармерот, не долго потоа,починал, па Маркос, како што вели, се повлекол во дивина. Проценува дека тогаш имал околу шест или седум години. Припадниците на шпанската Цивилна гарда го пронашле кога имал 19 години и повторно го вратиле меѓу луѓето. И тогаш се сменило се. За неговиот живот, од тогаш до денес, настанале бројни книги, филмови, антрополошки студии и еден краток документарец кој го снимил Би-Би-Си. Маркос денес има 72 години и живее во малото село Рантем, сместено во областа Оренсе во Галиција. Но наспроти тоа што повеќе од 50 години живее помеѓу луѓето, често признава дека последните сеќавања на среќен живот му се поврзани за волците. Во разговорот за шпанскиот дневник Паис, Маркос открива дека денес се чувствува измамено и злоупотребено од страна на луѓето, и дека работодавачите  од градежната и угостителската индустрија го ...
| | веќе видена | слични

Шпанецот Маркос Родигез Пантоја во 1965 година бил пронајден во пештера во која полни 12 години живеел со глутница волци. Неговиот живот во дивината почнал кога бил мал, по смртта на неговата мајка. Татко му го напуштил, продавајќи го на еден фармер кој живеел во планините Сјера морена. Фармерот, не долго потоа,починал, па Маркос, како што вели, се повлекол во дивина. Проценува дека тогаш имал околу шест или седум години. Припадниците на шпанската Цивилна гарда го пронашле кога имал 19 години и повторно го вратиле меѓу луѓето. И тогаш се сменило се. За неговиот живот, од тогаш до денес, настанале бројни книги, филмови, антрополошки студии и еден краток документарец кој го снимил Би-Би-Си. Маркос денес има 72 години и живее во малото село Рантем, сместено во областа Оренсе во Галиција. Но наспроти тоа што повеќе од 50 години живее помеѓу луѓето, често признава дека последните сеќавања на среќен живот му се поврзани за волците. Во разговорот за шпанскиот дневник Паис, Маркос открива дека денес се чувствува ...
| | веќе видена | слични

Останато

Општина Струга е држава во мало. Има долга традиција на различни вери и етнички заедници, но соживотот секогаш бил по мерка. Вака ја замислувам и нашата земја, ...
сите 181 | | | веќе видена

Изборен молк пред утрешниот прв круг претседателски избори и предвремените локални избори во општините О хрид, Д ебар и Н ово С ело. На полноќ заврши изборната ...
сите 222 | | | веќе видена

Политички за НАТО изигравме одлично, но не испорачуваме резултати за позитивна препорака за старт на преговорите со ЕУ.НАТО е геополитика, ЕУ е техника, ...
сите 115 | | | веќе видена

Тројцата претседателски кандидати Блерим Река, поддржан од Алијансата за Албанците и Беса, кандидатката поддржана од ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова и ...
сите 192 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Човекот кој бил одгледан од волци проговорил: Разочаран сум од животот меѓу луѓе, сакам да се вратам во планина!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: