Овесна каша со банана и кикири- вкусен и здрав појадок за целото семејство

Размислувате ли каков оброк да подготвите за следното утро? Ви препорачуваме да подготвите овесна каша со банана и кикири- готова е само за неколку минути а веќе имате целосен и здрав подготвен оброк. Состојки 1 голема зрела банана 1 лажица мед 2 лажици сецкани кикири 1 лажица путер од кикири 1 шолја овесни снегулки 1/2 лажица цимет малку ванила млеко по потреба Во м алку млеко на оган се додава овесот, медот, ванилата и путерот од кикири. Се меша се додека смесата не згусне. Се трга на страна и се сервира во 2 тањира и се додаваат свежата банана и сецканите кикири. Во зависност од бројот на порции количината се зголемува/намалува. На здравје!
| | веќе видена | слични

Брз куглоф за кој нема потреба од користење на миксер. Потребни состојки : 225гр. цврст јогурт 250гр. кафеав шеќер (нерафиниран) 180мл. оризово млеко 120мл. кокосово масло (растопено) 360гр. брашно по избор 60гр. какао во прав 14гр. прашок за пециво 80мл. врела вода 100гр. темна квалитетна чоколада 100гр. сецкани ореви За прелив: 100гр. темна квалитетна чоколада. Подготовка: – Во здела се меша брашното, пецивото и какаото во прав. – Во друг сад со жица за матење се меша јогурот, шеќерот, млекото и маслото се додека се не се соедини. – Постепено се додаваат течните состојки во садот со сувите состојки притоа мешајќи. На крај се додава врелата вода и се меша до соединување на смесата. – Се сецка чоколадата на парчиња и заедно со сецканите ореви се додава во приготвената смеса. – Смесата се истура во калап за куглоф кој треба да е намастен и побрашнет. Се пече на температура од 180 Ц 50-55 минути, се додека чепкалката не излезе сува. – Откако ќе се олади се прелива со растопената чоколада. Напомена: Оревите ...
| | веќе видена | слични

Направете го овој вкусен пијалак во вашата кујна, лесно и брзо! Овој вкусен и здрав пијалак можете да го направите во било кој период од денот, па дури и да го користите како замена на ужината. За овој милкшејк ви се потребни малку состојки, а начинот на правење е навистина лесен. Состојки: 1 лажичка мед 3 урми 1 лажичка цимет 1 замрзната банана (излупена и исечкана, да стои во фрижидер во текот на ноќта) 100мл кокосово млеко 200мл млеко од индиски ореви една шака индиски ореви Начин на подготовка: Измешајте ги урмите и индиските ореви и ставете ги во блендер, додека не се искршат и измешаат. Сите останати состојки додадете ги и ставете ги повторно заедно во блендер, сè додека смесата не стане сосема мазна и измешана. Во меѓувреме припремете ја чашата, ставајќи мед на неа, а потоа додадете кокос. Уживајте!
| | веќе видена | слични

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 425 | | | веќе видена

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 278 | | | веќе видена

Под влијание на новиот циклон кој се формира над Италија, името на циклонот е Маријан, денес во текот на вечерните часови најпрвин во западните предели, ...
сите 258 | | | веќе видена

Синоќешниот протест пред Собранието против уставните измени за малку не ескалираше во насилство. Како што се чини ниту самите противници на овие измени, не ...
сите 79 | | | веќе видена

Како поранешниот премиер и актуелен почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски избегал од Македонија, како стигнал до Унгарија , дали е уште таму и дали ...
сите 285 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 231 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 65 | | | веќе видена

Во Студенчишкиот канал во Охрид каде денес поради недостаток на вода и кислород се гушат тони плашица, попладнево почна спасувањето на рибата. btr „Ние веднаш ...
сите 30 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 259 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Овесна каша со банана и кикири- вкусен и здрав појадок за целото семејство

Од:
До кого (е-маил):
Порака: