Митов: Македонија има право да побара помош од ЕУ за справување со мигрантите

Сите земји од регионот треба да соработуваат при справувањето со овој проблеми и Македонијаи има право да побара помош од Европската унија (ЕУ) за справување со мигрантите, порача бугарскиот шеф на дипломатијата, Даниел Митов кој денеска во Скопје оствари средба со македонскиот и албански колега, Никола Поповски и Дитмир Бушати. Митов ги негираше тврдењата дека голем дел од мигрантите ја заобиколуваат неговата земја поради нехуманиот третман од страна на бугарската полицијата, велејќи дека во Бугарија веќе подолго време има мигрантска криза и дека на територијата има доста мигранти. Одговарајќи на новинарско прашање, бугарскиот министер нагласи дека очекува многу скоро да биде готова финалната верзија на договорот за добрососедство меѓу Бугарија и Македонија и додаде дека добрососедството е составен дел на европските интеграции кои го поминале и многу други земји пред Македонија. Тој нагласи дека Бугарија ја поддржува Македонија во евроатлантските интеграции и додаде дека очекува Европа да ги покаже ...
| | веќе видена | слични

Интензивирање на регионалната соработка во поглед на евро и евроатланските проблеми, но и поради решавање на сите регионални проблеми, се заклучоците од трилатералната средба која во понеделникот во Скопје се одржа меѓу министрите за надворешни работи на Македонија, Бугарија и Албанија – Никола Попоски, Даниел Митов и Дитмир Бушати во рамките на состанокот на шефовите на дипломатско-конзуларните претставништва на Македонија. Според домаќинот, шефот на македонската дипломатија Никола Попоски, идејата за ваквата средба било автохтона од страна на сите тројца, а присуството на Митов и Бушати е јасен сигнал за поддршката од страна на нивните земји кон Македонија во поглед на европските и евроатланските интеграции. Министерот Попоски, исто така, упати благодарност до министрите на двете земји за конкретната помош којашто тие и ја даваат на Македонија. „Албанија и Бугарија донираа средства за помош на населението коешто беше зафатено од поплавите и помош кога најмногу ни требаше, и ние ова го цениме. Присуството ...
| | веќе видена | слични

ПОПОСКИ СЕ СРЕТНА СО АЛБАНСКИОТ И СО БУГАРСКИОТ КОЛЕГА БУШАТИ И МИТОВ ВО СКОПЈЕ Тројцата министри потпишаа декларација за патна и за железничка соработка пред самитот за Западен Балкан во Виена во четврток Министерот за надворешни работи Никола Попоски, заедно со бугарскиот и со албанскиот колега Даниел Митов и Дитмир Бушати, вчера во Скопје, потпишаа декларација за патна и за железничка соработка, со цел да се подобри меѓусебната поврзаност. Тема на средбата беа и актуелната мигрантска криза и евроатлантската интеграција на Македонија. Бугарскиот министер за надворешни работи Даниел Митов најави помош за Македонија за справување со мигрантите. "Бугарија ја поддржува Македонија во евроатлантските интеграции и очекувам Европа да ги покаже принципите и механизмите на солидарност и на одговорност и да помогне во надминувањето на проблемот со мигрантската криза. Бугарија веќе има примено илјадници мигранти и кон нив има третман согласно сите конвенции и договори. Мора заеднички да соработуваме за да се соочиме ...
| | веќе видена | слични

Членството на Македонија во ЕУ и НАТО не е добро само за Македонија, Европската Унија и за Алијансата, туку и за Албанија и Бугарија, оценија министрите за надворешни работи на Македонија, Албанија и Бугарија, Никола Попоски, Дитмир Бушати и Даниел Митов, по денешниот годишен состанок со претставниците на дипломатскоконзуларните претставништва на Република Македонија.Како што истакна министерот Попоски, канењето на двајцата министри за надворешни работи од двете соседни земји на годишната средба покажува дека Македонија нема задни намери кон нив, а нивното, пак, доаѓање на средбата значи дека тие ја поддржуваат Македонија во нејзините евроатлантски интеграциски процеси.„Стереотипите и стравовите од минатото дека Бугарија и Албанија би можеле следни да ја кочат Македонија во нејзините интегративни процеси и понатаму остануваат, но нивното присуство денеска покажува дека правиме се за да се смени таа перцепција“, рече Попоски.Одговарајќи на новинарско прашање, бугарскиот министер Даниел Митов нагласи дека ...
| | веќе видена | слични

„Проблемот со мигрантите не е на секоја земја засебно, туку тоа е проблем на цела Европа“- се согласија министрите за надворешни на Македонија, Албанија и Бугарија на денешната трилатерална средба во рамките на состанокот на амбасадорите во земјава. „Има земји од Европската Унија кои треба да преземат одговорност за бегалците, рече бугарскиот министер за надворешни работи Даниел Митов без притоа да каже на кои партнери од европското семејство мисли. Митов потенцира дека Унијата има механизми за солидарност кои може да ги користи по однос на Македонија. „Проблемот со мигрантите не е на секоја земја засебно, туку тоа е проблем на цела Европа“- се согласија министрите за надворешни на Македонија, Албанија и Бугарија на денешната трилатерална средба во рамките на состанокот на амбасадорите во земјава. Освен кризата со мигрантите во фокусот на средбата беа и евроатланските интеграции, меѓу соседските односи, инфраструктурата. Иако Бугарија јасно и категорично ја ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Стереотипите и стравовите од минатото дека Бугарија и Албанија би можеле следни да ја кочат Македонија во нејзините интегративни процеси и понатаму остануваат, но нивното присуство денеска покажува дека правиме се за да се смени таа перцепција, рече македонскиот шеф на дипломатијата Никола Попоски Членството на Македонија во ЕУ и НАТО не е добро само за Македонија, Европската унија и за Алијансата, туку и за Албанија и Бугарија, оценија министрите за надворешни работи на Македонија, Албанија и Бугарија, Никола Попоски, Дитмир Бушати и Даниел Митов, по вчерашниот состанок со претставниците на дипломатско-конзуларните претставништва на Република Македонија. Министерот Попоски посочи дека поканата до Бушати и Митов е знак за искрените намери на Македонија Бугарија и Албанија, а нивното доаѓање на средбата значи дека тие ја поддржуваат Македонија во нејзините евроатлантски интеграциски процеси. - Стереотипите и стравовите од минатото дека Бугарија и Албанија би можеле следни да ја кочат Македонија во нејзините ...
| | веќе видена | слични

Кризата со бегалците меѓу главните теми и на трилатералната средба на Министерот Поповски со неговите колеги од Бугарија и Албанија Даниел Митов и Дитмир Бушати. Македонија се соочува со голем проблем и поради тоа е потребна голема помош од ЕУ порача министерот Поповски кој потенцираше дека угледот на земјата е неоправдано нарушен поради оваа ситуција бидејќи Македонија е единствената земја во која од границата на ЕУ доаѓаат бегалците во земја која не е членка на унијата. Поддршка, но и помош за Македонија побараа и министрите на Бугарија и Албанија. Бугарскиот министер за надворешни работи Митов истакна дека постојат земји во ЕУ кои не се залагаат подеднакво за решавање на овој проблем и побара и тие да го следат примерот на Македонија и Бугарија. Покрај ситуацијата со бегалците за која министерот Поповски денеска разговараше и со неговиот Австриски колега Себастијан Курц, на средбите се разговараше и за евроинтегративните процеси на земјава како и за досието со кое Македонија ќе замине на состанокот на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Зоран Заев и неговиот клан секојдневно продолжуваат да го понижуваат народот. Како што беше Заев осомничен за Поткуп, а Зоран судски реформатор, така ...
сите 125 | | | веќе видена

Врховниот лидер на Иран, Ајатола Али Хаменеи, во вторникот изјави дека Иран ќе продолжи да ги намалува своите обврски во рамките на нуклеарниот договор, ...
сите 89 | | | веќе видена

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 142 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев во интервју за МИА му порача на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски доколку има какви било докази за инволвирани високи функционери ...
сите 207 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 103 | | | веќе видена

Руските комичари Вован (Владимир Кузнецов) и Лексус (Алексеј Стољаров) во пресрет на претседателските избори во Украина три пати разговарале со косовскиот ...
сите 188 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Митов: Македонија има право да побара помош од ЕУ за справување со мигрантите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: