Угина Чита, шимпанзото од филмовите со Тарзан

Шимпанзото Чита, најверниот пријател на Тарзан во филмовите од `30 години од минатиот век угинало во резерватот Санкоуст на Флорида на 80 годишна возараст. Чита настапуваше заедно со Џони Вајсмилер и Морин О`Саливен во филмовите снимени од 1932-1934 година. Одговорната во резерватот изјавилда дека шимпанзото најмногу сакало да слика со прстите и да гледа фоотбал, а било и воодушевено од “христинската музика“. Шимназата во зоолошките градини живат од 35-45 години, но засега не е позната причината за долговечноста на Чита. И додека повеќе светски медиуми јавуваат за смртта на Чита, од Би-Би-Си сметаат дека е многу веројатно во филмовите на Тарзан од тој период да настапувале повеќе шимпанза.
| | веќе видена | слични

Мајмунот што го толкуваше ликот на Чита, најдобриот пријател на Тарзан и на Џејн, умре на 24 декември во американскиот центар за заштита на животни во Палм Харбор Женката-шимпанзо угина на 80-годишна возраст во центарот за заштита на животни во Палм Харбор Од центарот соопштуваат дека 80-годишната женка-шимпанзо угинала поради откажување на еден од бубрезите. Легендарното шимпанзо практично ги надживеа своите „пријатели од џунглата“, глумците што ги толкуваа улогите на Тарзан и на Џејн во серијата филмови. Актерот и пливачка ѕвезда со олимписко злато Џони Вајсмилер, зад кого се повеќе снимени филмови за момчето од џунглата, почина во 1984 година, на 80-годишна возраст. Неговата партнерка Морин О’Саливен, пак, почина во 1998 година. Чита ќе остане запаметена како едно од најпрепознатливите животни во филмската индустрија. Откако ја заврши својата „актерска“ кариера во шеесеттите години на минатиот век, беше сместена во Центарот за заштита на животни. Шимпанзото влезе во Гинисовата книга на рекорди како ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Легендарната женка-шимпанзо Чита од филмовите со Тарзан од почетокот на триесеттите години на минатиот век почина на 80 години, соопшти Центарот за заштита на животни во Палм Харбор на Флорида. Чита починала на 24 декември откако ~ откажал бубрегот. Во Центарот за заштита на животни во Палм Харбор Чита беше згрижена на почетокот на 60-тите години на минатиот век.
| | веќе видена | слични

Славното шимпанзо Чита кое во 30те години настапуваше во филмовите за Тарзан умре на 80 години во Флорида. На Чита и откажале бубрезите, соопштија од засолништето за животни во кое Чита живееше цели 50 години. Директорот на центарот за животни Деби Коб изјави дека чита во својот живот сакала да црта со прсти и да ги гледа луѓето кога се смеат.Шимпанзото Чита беше лик од филмовите за Тарзан со Џони Вајсмилер. /www.kanal5.com.mk
| | веќе видена | слични

Легендарното шимпанзо, а воедно и најпознатото во светот Чита од култните филмови за Тарзан, почина во својата 80-та година, соопштило засолништето за животни каде Палм Харбор на Флорида. Чита починал на 24 декември поради тоа што му откажале бубрезите. Чита беше сместен во ова засолниште за животни во 1960 година.
| | веќе видена | слични

Управата на животинскиот резерват Санкоуст на Флорида соопшти дека шимпанзото Чита почина на 24-ти декември, во 81-вата година од животот, поради проблеми со бубрезите. Управителката на зоолошката градина Деби Коб рекла дека Чита беше доста комуникативна, сакала да слика и да ги засмејува луѓето. Приказните за Тарзан, базирани на работата на авторот Едгар Рајс Буроз зборуваат за авантурите на човек кој бил одгледан од мајмуни во Африка. Чита беше ѕвезда во филмовите за Тарзан во кои глумеше Американскиот олимписки пливач кој има освоен златен медал Џони Веисмулер. Коб вели дека Чита дошла во центарот од имотот на Веисмулер некаде околу 1960 година. Таа тврди дека Чита не создавала проблеми, но волонтерот Рон Прист вели дека ако на шимпанзото не му се допаѓало што се случува фрлало измет. Сепак тој додава дека Чита се разликувала од другите поради својата способност да оди и да се однесува како човек. Чита ја доби својата светска слава во филмовите со Тарзан, во 30-тите години, во кои главната улога ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 426 | | | веќе видена

Бегството на екс премиерот Никола Груевски ја заостри политичката реторика помеѓу власта и опозицијата. СДСМ прстот го впери кон лидерот на ВМРО-ДПМНЕ. Според ...
сите 364 | | | веќе видена

Во Хрватска попладнево е издадено црвено предупредување од Државниот хидрометеоролошки завод за следните два дена, кога се очекуваат вистински зимски услови и ...
сите 286 | | | веќе видена

Синоќешниот протест пред Собранието против уставните измени за малку не ескалираше во насилство. Како што се чини ниту самите противници на овие измени, не ...
сите 84 | | | веќе видена

Во Министерството за надворешни работи денеска бил повикан амбасадорот на Унгарија во Република Македонија, Ласло Дукс, на средба кај државниот секретар Виктор ...
сите 245 | | | веќе видена

Во Студенчишкиот канал во Охрид каде денес поради недостаток на вода и кислород се гушат тони плашица, попладнево почна спасувањето на рибата. btr „Ние веднаш ...
сите 30 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 231 | | | веќе видена

Славниот Борис Бекер го поздрави големиот успех на својот сонардоник Александер Зверев кој успеа да триумфира на завршниот АТП турнир во Лондон. Прво со две ...
сите 205 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 259 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Угина Чита, шимпанзото од филмовите со Тарзан

Од:
До кого (е-маил):
Порака: