HTC 10 ќе има најдобри камери во класата?


Бидејќи се работи за вест за HTC паметен телефон, кои и не се претерано познати по своите камери, ова ќе го земеме со мала резерва. Имено, тајванскиот производител на својот твитер профил најави дека нивниот нов знаменосец, кој ќе го носи името „10“ , ќе има камери од „светска класа“ кои ќе бидат „први во светот“. На крај твитот завршува со „ќе видите“ што звучи прилично оптимистички. Толкав оптимизам одамна не сме виделе од HTC и дури и камерите да не се најдобри, за купувачите е навистина добро што еден реномиран производител се враќа на големата сцена со бум. HTC инаку најавува високо квалитетни „камери“, што значи дека истото ќе важи и за предната, кои кај останатите телефони во високата класа се само солидни, односно не нудат многу квалитетни фотографии. Според досегашните информации, задната камера ќе има 12 мегапиксели, односно пардон, „ултрапиксели“ како што сака да ги нарекува HTC, алудирајќи на тоа дека пикселите се поголеми од оние на другите смартфони. Ова веројатно значи и дека самиот сензор ќе ...
| | веќе видена | слични

Аналитичката компанија „ IHS “ направи истражување во врска со тоа колку новиот „Samsung Galaxy S7“ навистина вреди, односно колку чинат сите негови компоненти, поединечно. Според нивното истражување, цената на сите делови од коишто се состои новиот престижен модел на „Samsung“ изнесува 255 долари. Како најскапа компонента се издвојува процесорот „Qualcomm SoC – Snapdragon 820“ чијашто цена е 62 долари, односно 25 отсто од вкупната цена на телефонот. Екранот на новиот „Samsung Galaxy S7“ чини 55 долари, 32 GB NAND меморијата чини 7.25 долари, сензорите 4.65 долари, а цената на 4 GB RAM меморијата изнесува 25 долари. Камерата за којашто „Samsung“ наведува дека е најдобрата на светот чини 14 долари, а склопувањето на сите овие и останатите ненаведени компоненти се проценува на 5 американски долари. Сепак, важно е да се напомене дека ова не се единствените трошоци коишто ги има „Samsung“ при изработката. Голема сума е потребна и пред и по изработката на мобилниот телефон – за развојот, платите на вработените, ...
| | веќе видена | слични

Знаеме дека промоција на телефон кој носи ознака J7, наместо S7, не е толку возбудливо...но сепак, да му дадеме шанса и на овој модел!. Во текот на овој месец, Samsung официјално ќе го претстави новиот Galaxy J7, кој ќе ја носи ознаката 2016. Моделот ќе поседува огромен 5,5 инчен екран, за жал само со HD резолуција од 1280 x 720 пиксели, што значи дека станува збор за уред од ниска-средна класа. За перформансите ќе се грижи octa-core Exynos 7870 процесор кој ќе работи на 1,7GHz, надополнет со Mali-T830 графички процесор и 2GB RAM. Просторот за складирање на податоци е со големина од 16 гигабајти и може да биде проширен со MicroSD картичка. Камерата на задната страна добива резолуција од 13 мегапиксели и LED блиц, додека предната камера ќе биде со резолуција од 5 мегапиксели. Вградената батерија е со 3,300 милиампер часови, а инсталиран е и Android 6.0.1 Marshmallow. Цената на моделто се очекува да се движи околу 250 евра, а продажбата започнува идниот месец.
| | веќе видена | слични

Пред помалку од еден месец менаџер на LG потврди за постоењето на друга верзија на смартфонот LG G5, која го користи процесорот Snapdragon 652. Оваа недела уредот веќе е официјално претставен. Стандардниот Snapdragon 652 е со 8-јадра – четири 1.4 GHz ARM Cortex-A53 и четири 1.8 GHz ARM Cortex-A72, но LG Panama ја покажува оваа опција на G5 со фреквенција од 2,0 Ghz. Верзијата доаѓа во две варијанти: 3 GB RAM / 32 GB вградена меморија и 4 GB RAM / 32 GB вградена меморија. Остатокот од спецификациите се задржува – 5.3-инчен дисплеј со Quad HD резолуција, 16-мегапикселна главна и 8 мегапикселна предна камера, 2800 милиампер часови батерија и Android 6.0 Marshmallow оперативен систем. Потсетуваме дека оваа варијанта на смартфонот ќе се нуди само во Латинска Америка, која нема да се радува на верзијата со Snapdragon 820.
| | веќе видена | слични

Huawei официјално потврди дека нивниот нов знаменосец ќе има две камери во задниот дел, нешто што е само дополнително подгреано со протечена фотографија од претседателот на кинескиот бренд Рен Женгфеи, кој е нормално првиот човек „фатен“ да зборува на P9 паметниот телефон, кој треба да биде претставен на 6-ти април. Сеуште не знаеме точно како ќе се користат двете камери со 12 мегапиксели – дали ќе биде како во LG G5 и едната ќе биде нормална, а другата со поширок „а ла“ GoPro агол на сликање или пак ќе има посебен софтвер кој ќе овозможи своевиден оптички зум, како што е најавено во iPhone 7 Pro . Каков и да биде системот, добро е да се види дека најголемиот кинески бренд не само што има квалитетни смартфони, туку почнува и да иновира и да претставува новитети. Исто така, вреди да се спомне дека Huawei неодамна објави дека леќите во своите смартфон камери ќе ги прави во соработка со германската Leica, која за оние што не знаат е едно од најпочитуваните имиња во светот на фотографијата воопшто и кои се ...
| | веќе видена | слични

Во текот на минатата недела, LG претстави два нови модели - LG K5 и LG K8. Да погледнеме што ќе ни понудат. Послабиот модел, LG K5, доаѓа со 5 инчен екран на допир со FWVGA резолуција од 480 x 854 пиксели, како и 2.5D заоблено стакло. Куќиштето ќе биде изработено од пластика, со посебни гумирани делови со цел подобро држење на телефонот. Спецификациите се quad-core MediaTek MT6735 процесор кој работи на 1,3GHz, Mali-T720 графички процесор и 1GB RAM. Просторот за складирање на податоци е со големина од 8GB и може да го проширите со MicroSD картичка. Камерата на задната страна е со резолуција од 5 мегапиксели, додека пак предната камера е со резолуција од 2 мегапиксели. Помоќниот модел доаѓа исто така со 5 инчен екран, овојпат со HD резолуција од 1280 x 720 пиксели. Процесорот и графичката остануваат исти, со тоа што RAM меморијата е зголемена на 1,5GB, а просторот за складирање може да биде со големина од 16 или 32 гигабајти. Задната камера исто така е подобра - резолуција од 8 мегапиксели и LED блиц, додека ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Најчесто најновите и најдобрите телефони на светот доаѓаат од познати компании како Apple, Samsung, LG и слични... но, работите полека се менуваат. Новиот модел, кој веројатно ќе го носи името Vernee Apollo, нуди навистина импресивни спецификации за непознат производител. Да започнеме со огромниот 5,5 инчен екран со QuadHD резолуција од 2560 x 1440 пиксели, кој ќе работи на deca-core MediaTek Helio X20 процесор, надополнет со импресивни 6GB RAM. Досега звучи одлично, нели? Продолжуваме со простор за складирање на податоци од 128 гигабајти, како и 21 мегапикселна камера од задната страна, со Sony сензор, оптичка стабилизација на сликата и двотонски LED блиц. Предната камера е со резолуција од 8 мегапиксели и широко-аголна леќа. Меѓу останатите спецификации се USB Type-C конектор, 4G LTE поддршка и Force Touch технологија на екранот. Засега нема информации за датумот на продажба и цената на уредот.
| | веќе видена | слични

Во минатото, брзината на технолошките уреди се мереше според брзината на јадрото на процесорот. Денес, брзината и ефикасноста се мери според бројот на јадра во вашите телефони, а еве ги рекордерите засега.... Meizu MX6 Meizu го подготвува својот нов премиум телефон, кој ќе биде опремен со новиот Helio X20 процесор на MediaTek, кој поседува 10 јадра и 64-битна архитектура. Надополнете го ова со 4GB LPDDR4 RAM меморија и го имаме еден од најбрзите телефони на пазарот. HTC One A9 Дали е ова телефонот кој ќе го спаси тајванскиот гигант. HTC One A9 исто така поседува Helio X20 процесор, а засега има импресивни резултати на бенчмарковите. Најверојатно ќе добиеме и верзија со Snapdragon 810 процесор. Телефонот ќе биде презентиран на 20-ти октомври. Oukitel U6 Уникатниот Oukitel U6 ќе поседува преден 5 инчен екран со FullHD резолуција, како и заден 4,7 инчен e-ink екран. На овој начин, задниот екран постојано ќе биде вклучен и ќе можете да добивате нотификации. Покрај тоа, телефонот ќе добие 10-јадрен Helio X20 ...
| | веќе видена | слични

LG G5 наскоро ќе се најде во продажба, поточно на 31-ви март, но уште сега стартуваат нарачките, па затоа T-Mobile направи своја верзија на Unboxing третманот во рели тркачки автомобил, на доста остра патека. На забавен начин дознаваме за основните карактеристики на смартфонот како металниот дизајн, Quad HD дисплејот, осум-јадрениот Snapdragon 820 процесорот, новата 16 мегапикселна камера, како и бројните додатоци со батеријата на лизгање, 360 камерата за VR содржини и LG VR очилата. Наскоро очекуваме LG G5 да пристигне и во Македонија, па ќе дознаете се навремено за неговата цена и пласман.
| | веќе видена | слични

ZTE откако се етаблираше со премиум серијата Axon планира уште повеќе да се наметне на пазарот овој пат со нов наследник кој ќе ги поседува најмоќните компоненти на располагање. ZTE Axon 2 според најновите информации ќе има 5.5 инчен Quad HD дисплеј, ќе работи со осум-јадрен процесор, 4 GB RAM, 64 GB меморија, 21 мегапикселна главна камера, 8 мегапикселна селфи камера, Android Marshmallow оперативен систем, како и батерија со капацитет од 3300 mAh.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

 Поранешниот пратеник Насер Зибери смета дека на кадровски промени требаше да претходи темелна анализа, врз основа на темелните принципи на добро владеење. ...
сите 195 | | | веќе видена

Франција, Британија и Германија испратија официјално дипломатско предупредување до Иран за сериозните последици со кои ќе биде соочен Техеран доколку не се ...
сите 72 | | | веќе видена

Соединетите Американски Држави ќе предложат создавање на меѓународни поморски сили за заштита на бродовите во Оманскиот Залив, во момент кога администрацијата ...
сите 196 | | | веќе видена

Повеќе од 500.000 граѓани живеат под прагот на сиромаштија благодарение на оваа криминална влада.Секогаш кога СДСМ ќе се соочи со фактот дека граѓаните живеат ...
сите 214 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

HTC 10 ќе има најдобри камери во класата?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: