Преку 1 милијарда Android уреди со Qualcomm чип се лесна мета на хакерски напади


Според тоа колку смартфони и IoT геџети се опфатени со ново откриената слабост на Android уредите со Qualcomm чип, според специјализираниот TrendMicro, ова може да е еден од најголемите проблеми со недоволна безбедност на корисниците во поново време. Имено, Trend Micro јавува дека сите уреди со Qualcomm Snapdragon чипови и Android оперативен систем, можат лесно да бидат рутирани однадвор, односно хакерот ќе може да стекне целосна контрола на паметниот телефон и да го користи, на пример за да слика фотографии со камерата, односно да има пристап до сите приватни датотеки. Проблемот е на Kernel ниво (софтверот кој е комуникација меѓу хардверот и оперативниот систем), односно во кодот кој „зборува“ со процесорот на Qualcomm, поточно во get_krait_evtinfo функцијата. Според истражувачите, оваа „бубачка“ овозможува мал дел од кернел меморијата да протече, откако ќе биде ослободена и потоа да биде искористена за протекување на информации. Она што претставува уште поголем проблем е што во моментов мета на лесен напад ...
| | веќе видена | слични

Аналитичката компанија „ IHS “ направи истражување во врска со тоа колку новиот „Samsung Galaxy S7“ навистина вреди, односно колку чинат сите негови компоненти, поединечно. Според нивното истражување, цената на сите делови од коишто се состои новиот престижен модел на „Samsung“ изнесува 255 долари. Како најскапа компонента се издвојува процесорот „Qualcomm SoC – Snapdragon 820“ чијашто цена е 62 долари, односно 25 отсто од вкупната цена на телефонот. Екранот на новиот „Samsung Galaxy S7“ чини 55 долари, 32 GB NAND меморијата чини 7.25 долари, сензорите 4.65 долари, а цената на 4 GB RAM меморијата изнесува 25 долари. Камерата за којашто „Samsung“ наведува дека е најдобрата на светот чини 14 долари, а склопувањето на сите овие и останатите ненаведени компоненти се проценува на 5 американски долари. Сепак, важно е да се напомене дека ова не се единствените трошоци коишто ги има „Samsung“ при изработката. Голема сума е потребна и пред и по изработката на мобилниот телефон – за развојот, платите на вработените, ...
| | веќе видена | слични

Знаеме дека промоција на телефон кој носи ознака J7, наместо S7, не е толку возбудливо...но сепак, да му дадеме шанса и на овој модел!. Во текот на овој месец, Samsung официјално ќе го претстави новиот Galaxy J7, кој ќе ја носи ознаката 2016. Моделот ќе поседува огромен 5,5 инчен екран, за жал само со HD резолуција од 1280 x 720 пиксели, што значи дека станува збор за уред од ниска-средна класа. За перформансите ќе се грижи octa-core Exynos 7870 процесор кој ќе работи на 1,7GHz, надополнет со Mali-T830 графички процесор и 2GB RAM. Просторот за складирање на податоци е со големина од 16 гигабајти и може да биде проширен со MicroSD картичка. Камерата на задната страна добива резолуција од 13 мегапиксели и LED блиц, додека предната камера ќе биде со резолуција од 5 мегапиксели. Вградената батерија е со 3,300 милиампер часови, а инсталиран е и Android 6.0.1 Marshmallow. Цената на моделто се очекува да се движи околу 250 евра, а продажбата започнува идниот месец.
| | веќе видена | слични

Пред помалку од еден месец менаџер на LG потврди за постоењето на друга верзија на смартфонот LG G5, која го користи процесорот Snapdragon 652. Оваа недела уредот веќе е официјално претставен. Стандардниот Snapdragon 652 е со 8-јадра – четири 1.4 GHz ARM Cortex-A53 и четири 1.8 GHz ARM Cortex-A72, но LG Panama ја покажува оваа опција на G5 со фреквенција од 2,0 Ghz. Верзијата доаѓа во две варијанти: 3 GB RAM / 32 GB вградена меморија и 4 GB RAM / 32 GB вградена меморија. Остатокот од спецификациите се задржува – 5.3-инчен дисплеј со Quad HD резолуција, 16-мегапикселна главна и 8 мегапикселна предна камера, 2800 милиампер часови батерија и Android 6.0 Marshmallow оперативен систем. Потсетуваме дека оваа варијанта на смартфонот ќе се нуди само во Латинска Америка, која нема да се радува на верзијата со Snapdragon 820.
| | веќе видена | слични

Huawei официјално потврди дека нивниот нов знаменосец ќе има две камери во задниот дел, нешто што е само дополнително подгреано со протечена фотографија од претседателот на кинескиот бренд Рен Женгфеи, кој е нормално првиот човек „фатен“ да зборува на P9 паметниот телефон, кој треба да биде претставен на 6-ти април. Сеуште не знаеме точно како ќе се користат двете камери со 12 мегапиксели – дали ќе биде како во LG G5 и едната ќе биде нормална, а другата со поширок „а ла“ GoPro агол на сликање или пак ќе има посебен софтвер кој ќе овозможи своевиден оптички зум, како што е најавено во iPhone 7 Pro . Каков и да биде системот, добро е да се види дека најголемиот кинески бренд не само што има квалитетни смартфони, туку почнува и да иновира и да претставува новитети. Исто така, вреди да се спомне дека Huawei неодамна објави дека леќите во своите смартфон камери ќе ги прави во соработка со германската Leica, која за оние што не знаат е едно од најпочитуваните имиња во светот на фотографијата воопшто и кои се ...
| | веќе видена | слични

Во текот на минатата недела, LG претстави два нови модели - LG K5 и LG K8. Да погледнеме што ќе ни понудат. Послабиот модел, LG K5, доаѓа со 5 инчен екран на допир со FWVGA резолуција од 480 x 854 пиксели, како и 2.5D заоблено стакло. Куќиштето ќе биде изработено од пластика, со посебни гумирани делови со цел подобро држење на телефонот. Спецификациите се quad-core MediaTek MT6735 процесор кој работи на 1,3GHz, Mali-T720 графички процесор и 1GB RAM. Просторот за складирање на податоци е со големина од 8GB и може да го проширите со MicroSD картичка. Камерата на задната страна е со резолуција од 5 мегапиксели, додека пак предната камера е со резолуција од 2 мегапиксели. Помоќниот модел доаѓа исто така со 5 инчен екран, овојпат со HD резолуција од 1280 x 720 пиксели. Процесорот и графичката остануваат исти, со тоа што RAM меморијата е зголемена на 1,5GB, а просторот за складирање може да биде со големина од 16 или 32 гигабајти. Задната камера исто така е подобра - резолуција од 8 мегапиксели и LED блиц, додека ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Најчесто најновите и најдобрите телефони на светот доаѓаат од познати компании како Apple, Samsung, LG и слични... но, работите полека се менуваат. Новиот модел, кој веројатно ќе го носи името Vernee Apollo, нуди навистина импресивни спецификации за непознат производител. Да започнеме со огромниот 5,5 инчен екран со QuadHD резолуција од 2560 x 1440 пиксели, кој ќе работи на deca-core MediaTek Helio X20 процесор, надополнет со импресивни 6GB RAM. Досега звучи одлично, нели? Продолжуваме со простор за складирање на податоци од 128 гигабајти, како и 21 мегапикселна камера од задната страна, со Sony сензор, оптичка стабилизација на сликата и двотонски LED блиц. Предната камера е со резолуција од 8 мегапиксели и широко-аголна леќа. Меѓу останатите спецификации се USB Type-C конектор, 4G LTE поддршка и Force Touch технологија на екранот. Засега нема информации за датумот на продажба и цената на уредот.
| | веќе видена | слични

Во минатото, брзината на технолошките уреди се мереше според брзината на јадрото на процесорот. Денес, брзината и ефикасноста се мери според бројот на јадра во вашите телефони, а еве ги рекордерите засега.... Meizu MX6 Meizu го подготвува својот нов премиум телефон, кој ќе биде опремен со новиот Helio X20 процесор на MediaTek, кој поседува 10 јадра и 64-битна архитектура. Надополнете го ова со 4GB LPDDR4 RAM меморија и го имаме еден од најбрзите телефони на пазарот. HTC One A9 Дали е ова телефонот кој ќе го спаси тајванскиот гигант. HTC One A9 исто така поседува Helio X20 процесор, а засега има импресивни резултати на бенчмарковите. Најверојатно ќе добиеме и верзија со Snapdragon 810 процесор. Телефонот ќе биде презентиран на 20-ти октомври. Oukitel U6 Уникатниот Oukitel U6 ќе поседува преден 5 инчен екран со FullHD резолуција, како и заден 4,7 инчен e-ink екран. На овој начин, задниот екран постојано ќе биде вклучен и ќе можете да добивате нотификации. Покрај тоа, телефонот ќе добие 10-јадрен Helio X20 ...
| | веќе видена | слични

ZTE откако се етаблираше со премиум серијата Axon планира уште повеќе да се наметне на пазарот овој пат со нов наследник кој ќе ги поседува најмоќните компоненти на располагање. ZTE Axon 2 според најновите информации ќе има 5.5 инчен Quad HD дисплеј, ќе работи со осум-јадрен процесор, 4 GB RAM, 64 GB меморија, 21 мегапикселна главна камера, 8 мегапикселна селфи камера, Android Marshmallow оперативен систем, како и батерија со капацитет од 3300 mAh.
| | веќе видена | слични

Следната генерација на Alcatel Idol 4 смартфоните најверојатно ќе ги застапи сите големини и форми, па сега покрај Ultra верзијата се открива и за мини верзија со не баш мал 5 инчен HD дисплеј. Alcatel Idol 4 mini ќе работи со осум-јадрен процесор, најмногу 3 GB RAM + 32 GB ROM, 13 мегапиксела камера, Android 6.0 оперативен систем и батерија со капацитет од 2400 mAh, што е доволно пристојно но, не и премногу моќно како кај Compact смартфоните на Sony.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Можноста катедралата Нотр Дам да добие нов модерен изглед, предизвика бес ширум Франција и светот, пренесе „РТ“.„Да го сопреме ова лудло. Мораме да покажеме ...
сите 805 | | | веќе видена

Заедничкиот кандидат за претседател, Стево Пендаровски, на средба со жителите на Дебарца, порача дека отворените перспективи кон ЕУ и НАТО, носат економски ...
сите 244 | | | веќе видена

Во период кога на целата територија на Македонија е прогласена епидемија од морбили и кога беше соопштено дека ниедно невакцинирино дете нема да биде примено ...
сите 275 | | | веќе видена

Сите гласачки места во 13 казнено поправни установи утрината беа отворени навреме. Затворениците и притворениците во Идризово и во Шутка уште рано изутрината ...
сите 206 | | | веќе видена

Политички за НАТО изигравме одлично, но не испорачуваме резултати за позитивна препорака за старт на преговорите со ЕУ.НАТО е геополитика, ЕУ е техника, ...
сите 115 | | | веќе видена

Гордана Силјановска Давкова во поседната ТВ-дебата на претседателските кандидати на ТВ21 пред самиот финиш на кампањата, односно изборниот молк, рече дека само ...
сите 164 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Преку 1 милијарда Android уреди со Qualcomm чип се лесна мета на хакерски напади

Од:
До кого (е-маил):
Порака: