НХЛ: Лос Анџелес Кингс во финалето на Западот (видео)


Бранителот на трофејот во хокеарската НХЛ лига, екипата на Лос Анџелес Кингс се пласираа во големото финале на Западната конференција, откако победи во одлучувачкиот седми натпревар ви серијата против Сан Хозе Шаркс со резултат 2:1. Херој на Кингси беше Џастин Вилијамс кој постигна два гола во вториот период. Во последната третина Шаркси намалија на 2:1 преку Бојл, но до крајот на средбата не успеаја по втор пат да го совладаат домашниот голман Џонатан Квик. Лос Анџелес на тој начин со вкупни 4:3 се пласираше во конференциското финале, каде го чека победникот од дуелот помеѓу екипите на Чикаго и Детроит. Резултатот во таа серија е израмнет (3:3).
| | веќе видена | слични

Брент Сијбрук се запиша во дополнителниот период и донесе победа за Чикаго од 2:1 дома по продолжение против Детроит во полуфиналето во Западната конференција во Националната хокеарска лига на САД и Канада. Чикаго заостануваше со 1:3 во серијата, но успеа да постигне три последователни успеси и драматично да ги елиминира Ред Вингс. Во вториот период Патрик Шарп обезбеди предност во корист на Блекхоукс, но во самиот почеток на третиот дел капитенот Хенрик Зетерберг израмни со првиот погодок во плеј-офот оваа сезона. Голманот Џими Хауард направи 33 одбрани на голот на Детроит. "Крилјата" завршија на седмото место на Запад, а во првиот круг на директните елиминации ги победија Анахајм со 4:3 . Голманот на домаќините Кори Кроуфорд имаше 26 спасени удари. Во финалето во Западната конференција тимот на Чикаго ќе игра против шампионот во НХЛ од минатата година Лос Анџелес. Серијата започнува на 1 јуни во Калифорнија.
| | веќе видена | слични

Останато

Скопски Аеродром од синоќа е во центарот на вниманието, откако жителите на зграда во „Скопјанка“ беа евакуирани поради неподонослива миризба. Вистинска драма ...
сите 162 | | | веќе видена

Зоврива револтот по грозоморното убиство на Алил Бекир, кој беше убиен и запален од полицаецот Енвер Тоска, пред една недела во прилепското село Беловодица, ...
сите 163 | | | веќе видена

Дигитални мерачи на брзина ќе бидат поставени во близината на пет средни училишта во Скопје. Овие инструменти постојано ќе ја детектираат брзината со која ...
сите 138 | | | веќе видена

Секторот за внатрешни работи Битола поднесе кривична пријава против Ф.С.(28) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „измама“. ...
сите 81 | | | веќе видена

Министерот за финансии Драган Тевдовски денеска изјави дека поддржува наоѓање решение со кое ќе се овозможи пензионерите без дополнителни приходи да немаат ...
сите 65 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

НХЛ: Лос Анџелес Кингс во финалето на Западот (видео)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: