Каиро протестира поради однесувањето на Изетбеговиќ

Каиро протестира поради однесувањето на Изетбеговиќ Министерството за надворешни работи на Египет ќе го повика амбасадорот на Босна и Херцеговина во Каиро за да го изрази незадоволството поради однесувањето на членот на босанското Претседателство Бакир Изетбеговиќ. Египетските медиуми јавија дека новата власт во Каиро сака на дипломатскиот претставник на Босна да му го пренесе незадоволството поради тоа што Изетбеговиќ „кренал четири прсти при еден настан“, што во Египет е знак за поддршка на соборениот претседател Мухамед Морси. Поради слични инциденти, Министерството за надворешни работи во Каиро претходно ги повика дипломатските претставници на Катар и Иран, додека турскиот амбасадор беше протеран од земјата. Портпаролот на египетското МНР Бадр Абдел- Анти го критикувал гестот на бошњачкиот член на Претседателството на БиХ, но се уште не се знае кога босанскиот дипломатски претставник ќе биде повикан на разговор и дали египетските власти ќе му врачат и официјален демарш.
| | веќе видена | слични

Четворица египетски полицајци се повредени во бомбашки напад во главниот град на Египет, Каиро пренесе AФП, повикувајќи се на Министерството за внатрешни работи на земјата. Две мали бомби експлодирале во близина на патрола на полицијата на мост во Каиро. Засега не е јасно дали експлозивните направи биле поставени таму или биле фрлени од страна на напаѓачите. Во Египет се зголемуваат нападите на припадниците на Џихадот откако минатата година армијата го симна од власт првиот слободно избран претседател - исламистот Мохамед Морси. (Крај)
| | веќе видена | слични

Останато

Во 23 часот и 6 минути заврши рочиштето во Кривичниот суд за „крвавиот четврток". Во судскиот процес кој траеше 13 часа последен сведочеше актуелниот директор ...
сите 202 | | | веќе видена

ДА Кристина, можат да живеат поубаво. Затоа ајде на 30 септември да избереме ЗА европска Македонија. За нашите деца, за идните генерации! #ИзлезиЗА
сите 140 | | | веќе видена

Соопштение од Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајлоски денеска ...
сите 305 | | | веќе видена

Доколку пратениците од опозицијата одбијат да гласаат за уставни измени во согласност со Преспанскиот договор, во случај на референдумот да има цензус и ...
сите 92 | | | веќе видена

Михаил Рот, државниот министер задолжен за Европа во рамките на министерството за надворешни работи на Сојузна Република Германија, придружуван од германскиот ...
сите 44 | | | веќе видена

Успех за Овен, Бик се додворува на Близнаци, Ракот ужива со Скорпија, добри аспекти за Лав, Девица победува Риба, Терезија во љубов со Јарец, на Стрелецот ...
сите 65 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Каиро протестира поради однесувањето на Изетбеговиќ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: