ЕУ ќе обезбеди бесплатен интернет на јавни места


Европската Унија (ЕУ) го одобри проектот за обезбедување бесплатен интернет на јавни места како што се паркови, библиотеки, здравствени центри и музеи во земјите од заедницата. Договорот за почетокот и финансирање на иницијативата WiFi4EU беше усвоен во понеделникот од страна на Европскиот парламент, Советот на Европската Унија и Европската комисија (ЕK). Иницијативата е позната уште под називот „Бесплатен интернет за Европејците“ и е дел од глобалната стратегија на ЕУ за обезбедување можности за мобилност и конкурентност на европските граѓани. Kој ќе може да учествува Трите институции ќе го обезбедат потребното финансирање на проектот за чија реализација ќе требаат 120 милиони евра. Во соопштението на ЕK се вели дека како дел од иницијативата ќе бидат потпомогнати од 6 до 8 илјади општини од земјите во ЕУ. Начинот на финансирање ќе биде дискутиран подетаљно на претстојното ревидирање на повеќегодишната финансиска рамка. Процедурата за аплицирање ќе биде активирана по финализирање на деталите на проектот. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Со цел да ги зачувате хармоничните односи во својата врска најдобро е следните работи никогаш да не ги правите на Интернет: 1. Да го навредувате партнерот Во лутина, двојките често го искажуваат своето незадоволство и лутење и на социјалните мрежи. Осудувачки статус, песна со порака или негативен коменар можеби моментално ќе ви олесни, но бидете сигурни дека ова не е добра работа. Освен тоа што ја нарушувате сликата за самите себе, во случај да се смирите, вашите блиски пријатели ќе знаат поради што сте се расправале и ќе ги поврзат негативните емоции со вашиот партнер. 2. Селфи фотографии Дали ја знаете старата изрека дека не треба да се фалите со кој сте се бакнувале? Ако ова се земе предвид, тогаш не би требало ни да се бакнуваме во јавност. Токму поради тоа заедничките селфи каде се бакнувате со партнерот се целосно непримерни. Имајте предвид дека нешто треба да остане приватност. 3. Лични работи за партнерот Што сака, што неска, неговиот срам или неуспех би требало да бидат на списокот на забранети ...
| | веќе видена | слични

Опасноста во сајбер-просторот, ризиците дека нечии лични податоци можат да бидат украдени и злоупотребени оди во нагорна линија исто како и сѐ помасовното користење на паметните мобилни телефони. Ваквиот заклучок досега неколкупати беше истакнат и од европската полициска агенција Европол и од Канцеларијата на Обединетите нации за дрога и криминал (УНОДЦ), а за тоа сѐ повеќе се свесни и регионалните организации и компании од областа на сајбер-безбедноста.На оваа тема, деновиве во Белград беше одржана четвртата Меѓународна ИТ-безбедносна конференција. Еден од заклучоците бил и дека хакерските напади, покрај компјутерите, сѐ повеќе се насочени и кон мобилните телефони и апликациите што се користат на нив, па затоа неопходно е да се посвети посебно внимание за нивна заштита.Конференцијата ја организирало здружението „е-Безбедност“, учествувале повеќе од 180 експерти од Србија и од другите земји од светот, а според тоа што го објавија тамошните медиуми учествувале и претставници од македонските ...
| | веќе видена | слични

Електронската пошта воопшто не е безбедна, најчесто невнимателноста може да ја загрози вашата приватност и безбедноста на податоците. Овие неколку совети можат да бидат корисни за побезбедна електронска пошта.. 1. Добра лозинка Ако вашата лозинка е едноставна тоа значи дека нема да биде тешко нејзиното откривање, затоа треба да ја направите што потешка. Лозинката колку што е подолга толку потешко се пробива. Избегнувајте да ставате имиња, места и слично, мешајте ги малите и големите букви со броеви. 2. Не отворајте сомнителни пораки Дури и кога изгледа дека се пратени од луѓе што ги познавате, треба да бидете внимателни. Ако станува збор за содржина што не сте ја барале, ако пристигне порака од сомнителна адреса подобро е да не ја читате. 3. Не испраќајте лични податоци Никогаш немојте да ги испраќате вашите лични податоци преку имејл. Лозинките, бројот од сметка во банка и сличните податоци можат лесно да бидат злоупотребени. Не треба да ги испраќате на никого, ниту во банка, ниту на пријател, ниту на ...
| | веќе видена | слични

Онлајн протест со кој ќе се зачува интернет неутралноста е новиот план на неколку популарни сервиси и платформи. Дел од поддржувачите се најпопуларните и најважните имиња на Интернет, забележи Washington Post . „Федералната комисија за комуникација сака да ја уништи интернет неутралноста и да им овозможи на големите провајдери да контролираат што гледаме и правиме онлајн. Ако ова биде донесено ќе биде дозволено забавување, блокирање, цензура и дополнителна наплата. На 12 јули, целиот Интернет заедно ќе ги запре“. Поддржувачи на протестот се: Etsy, Kickstarter, Mozilla, Reddite, Y Combinator и Amazon. Протестот е едноставен и е закажан за 12 јули кога овие компании ќе го променaт изледот на своите веб-страници. Овие страници ќе помогнат да се зголеми свеста за значењето на интернет неутралноста. Една од придобивките на интернет неутралноста е можноста сите подеднакво да го користат интернетот. Ова на огромен број на стартапи и мали компании им овозможува подеднакви услови за натпревар како и големите ...
| | веќе видена | слични

„Ова е ќесе од продавница. Дали знаете од која?“, „Ова личи на училишна униформа. Дали овој беџ ви изгледа познато?“, „Ова е тепих. Дали знаете каде може да се купи ист ваков?“.Ова се само три од низата прашања што се појавија како легенди под дваесетина фотографии објавени на официјалната интернет-страница на Европол. Станува збор за најновата акција на оваа полициска агенција чија цел е во борбата против злоупотребата на децата активно да се вклучат и граѓаните. Имено, полициите објавија фотографии што претставуваат детали, кои тие ги забележале на фотографии или видеоматеријали на кои е прикажано или има индиции за сексуално злоупотребување малолетници.На пример, на такви материјали тие забележале некоја детска играчка или пижама. За да откријат каде се направени таквите снимки, надлежните го објавуваат тој детаљ упатувајќи прашање до јавноста, дали некој знае во која држава или град се произведуваат конкретната играчка односно пижама или, пак, дали можеби забележале дека исти такви се продаваат во некоја ...
| | веќе видена | слични

 Топло и сончево време, песочни плажи и тематски паркови – овие нешта се обележје на летниот одмор. Но, каде е одморот таму многу често се и кражбите. Туристите, многу често поради неинформираност, наивно ги изложуваат своите лични податоци. На тој начин, патувањето може да се претвори од безгрижен одмор - во пролонгирана и стресна борба за враќање на украдените предмети, паричник, па дури и идентитет. Сепак има начини да се заштитите од кражба во текот на летниот одмор, со примена на овие 7 едноставни совети: 1. Бидете внимателни во врска со користење на јавните Wi-Fi мрежи. Иако бесплатните Wi-Fi мрежи се одлични, пожелно е да избегнувате да си ја проверувате вашата банкарска сметка додека го користите бесплатниот интернет од хотелите, кафулињаата и рестораните. Многу јавни Wi-Fi конекции не се безбедни, а тоа им оди во прилог на крадците - собирачи на лични информации. 2. Размислете што ќе правите на вашиот лаптоп, додека патувате со авион или автобус. Со ограничен личен простор во јавниот превоз, ...
| | веќе видена | слични

Премиерката на Британија, Тереза Меј побара поголема регулација на интернет. Ова треба да придонесе да исчезне просторот во кој може да се шири тероризмот. Во терористички напад, сабота навечер во Лондон загинаа 7 луѓе, а повредени се 48. Во два напади во London Bridge и Borough Market. Напаѓачите најпрво со комбе се залетаа во пешаци, а потоа тројца излегоа од комбето и започнаа напад со ножеви во околните ресторани и барови. Полицијата уапси 11 осомничени за овие напади, а тројцата напаѓачи се застрелани. Построгата регулација треба да биде донесена во саработка со западните партнери. Промените кои ги бара британската премиерка, треба да им оневозможат на терористите беззбедни места онлајн. Засега е најеасно што точно сака Тереза Меј и како планира ова да биде реализирано. Сепак, вообичаено овие барање се во насока на намалување на граѓанските слободи на сите. Без разлика дали се бара пристап до лични податоци или отстранување на криптирањето. „Не можеме да дозволиме оваа идеологија да има безбедно место ...
| | веќе видена | слични

Интернет phishing-от или ловењето на лични податоци, во суштина, има многу сличности со обичното ловење на риба. Единствената разлика е во тоа што ловците кои ги среќаваме на интернет се криминалци кои можат да ви нанесат сериозни штети.. И додека трофеите кои ги собираат риболовците се мерат во килограми, колекцијата на трофеи кои ги собираат интернет измамниците доаѓаат во облик на лични податоци, лозинки, информации од вашите банковни сметки, кредитни картички итн. За опасноста од крадење на овие лични податоци не постои универзално решение. Phishing нападите еволуираат, а сајбер-криминалците постојано ги менуваат тактиките за напад. Цел на напаѓачите може да бидат индивидуални корисници или пак цели организации, а „замките“ се толку добро скриени што најголемиот број на корисници без никаков сомнеж ги предаваат своите податоци на криминалците . Овие измами најчесто се случуваат при користењето на јавни (отклучени) WiFi мрежи , кои речиси секој од нас ги користи, преку најава на лажни интернет страници ...
| | веќе видена | слични

Останато

Стево Пендаровски денеска се повлече од учеството во Комитетот за интеграција на Република Македонија во НАТО Алијансата. - Ми беше голема чест и задоволство ...
сите 158 | | | веќе видена

Пронајдениот дел од стабилизаторот на урнатиот авион на „Етиопиан ерлајнс“ во Етиопија бил во слична чудна положба како и кај авионот на компанијата „Лајон ...
сите 235 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател, Гордана Силјановска Давкова вчера оствари средба со граѓаните во Општина Крива Паланка и разговараше со нив за енормното загадување, ...
сите 185 | | | веќе видена

За само неколку дена, лидерот на ВМРО ДПМНЕ, три пати остро ја нападна Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, споменувајќи мафијашко и рекетарско ...
сите 224 | | | веќе видена

Охрид, 15. март 2019 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен, а повремено засилен ветер од западен ...
сите 214 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЕУ ќе обезбеди бесплатен интернет на јавни места

Од:
До кого (е-маил):
Порака: