Осомничениот полицаец ќе одговара за убиството на Нешковски

3 копии

Осомничениот Игор Спасов, припадникот на „Тигрите“ којшто до смрт го претепа Мартин Нешковски, ќе одговора за кривично дело убиство Со оглед на тоа што осомничениот се бранел со молчење, дополнително ќе се утврди квалификацијата на кривичната пријава. Мотивите поради кои го нападнал момчето сè уште не се познати бидејќи Спасов не кажал ништо пред полицајците. Според кривичната пријава, меѓу Нешковски и Спасов настанала вербална расправија, физички го нападнал по главата и телото, од што Нешковски добил крварење на мозокот и починал. Спасов, заедно со уште двајца колеги кои биле во близина, го однеле детето на паркингот пред МЕПСО, кога видел дека момчето не дава знаци на живот. Потоа викнале Брза помош, Спасов си заминал од местото, а останатите полицајци останале да ја чекаат Брзата помош, која по пристигнувањето само констатирала смрт кај момчето. Од МВР велат дека дополнително ќе се испита одговорноста на полициските службеници кои што не го пријавиле случајот. Според министерката за внатрешни работи ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Двајца униформирани полицајци и двајца во цивилна облека биле присутни на градскиот плоштад во неделата, кога беше убиен Мартин Нешкоски, веднаш откако осомничениот убиец Игор Спасов го кренал момчето на клупа и се обидувал да го освести, тврдат за „Нетпрес“ очевидци на настанот. Според нив, прво кон Спасов пристапиле двајцата униформирани полицајци, а веднаш потоа дотрчале и другите полициски припадници во цивилна облека, кои се легитимирале. Откако виделе дека е мртов, Спасов заедно со двајцата полицајци, го кренале безживотното тело на момчето, го одвлечкале на паркингот кај МЕПСО, го оставиле и си заминале. Униформираните полицајци останале да го чуваат телото и повикале брза помош, а случајот ги пријавиле како „пронајден машки труп од непознати причини“. Од МВР, за „Нетпрес“ тврдат дека не се запознаени со ова. Во меѓувреме, масовно продолжуваат протестите против полициската бруталност. Денеска во повеќе градови од државата илјадници млади луѓе спонтано собрани преку социјалните мрежи, ќе побараат ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Четврти ден по убиството на младиот Мартин Нешковски, на плоштадот Македонија, се уште не е проширена истрагата за останатите припадници на полицијата, кои биле сведоци на настанот, а во меѓувреме протести има и вечерва. Паралелно, се повеќе расте притисокот и се зголемува масата, која преку протести бара докрај да се расчисти убиството, бидејќи според она што го виделе сведоците, уште неколку припадници на полицијата биле на лице место додека Игор Спасов до смрт го претепал момчето. Телеграми со сочувство стигнаа од сите страни, освен од претставниците на власта, кои не дојдоа ниту на погребот на момчето, кое загина додека се обидувало да се качи на бината за прославата на ВМРО-ДПМНЕ. За министерката Јанкулоска, нема простор за политичка одговорност. Припадникот на тигрите, Спасов доби 30-дневен притвор, но се уште нема проговорено, што всушност се случило на плоштадот, во неделата. И додека истрагата тапка во место, протестите и револтот растат. За денеска во 18 часот закажани се нови протести. ...
| | веќе видена | слични

Специјалецот Игор Спасов, ноќта на 5. јуни пред да го претепа до смрт 23-годишниот Мартин, по улицата Македонија се до плоштадот го придружува премиерот Груевски. Фотографиите на весникот „Време“, на повеќето од нив се гледа дека Спасов е во непосредна близина на тимот за обезбедување на премиерот. Која била задачата на специјалецот „тигар“ Спасов кој во неделата навечер бил дел од полициското обебзедување на плоштадот Македонија? Министерката Јанкуловска вели дека со усна наредба бил распореден да извршува службена задача, но нема одговор што обезбедувал. „По однос на неговата ангажираност, лицето со наредба било ангажирано до 24 часот“, Гордана Јанкуловска, министер за внатрешни работи. Усмена наредба за ангажман на специјалец не е според етиката на полициското командување со специјални единици - коментираат познавачите. ЕСЗ „Тигар“, велат се активира исклучиво со писмена наредба за „вонредно обезбедување“ и исклучиво за тоа треба да има изготвено план за дејствување. Вчера А1 објави прилог дека Игор ...
| | веќе видена | слични

Молк на прашањето зошто полицаецот тигар Игор Спасев до смрт го претепа 22 годишниот Мартин Нешкоски. МВР вели дека полицијата завршила со случајот и дека мотивите за убиството треба да се бараат кај Кривичниот суд.Од таму, освен дека на Спасев му е одреден притвор и дека молчел пред истражниот, нема други детали за истрагата. Нема одговор од судот и зошто ноќта кога момчето умре од ќотек дежурен истражен судија не излегол да направи увид туку работата ја извршила крим-техниката. И додека Игор Спасев не проговори за убиството, јавноста слуша 2 верзии за несреќата. Првата, според која очевидците тврдат дека крупен човек со тетоважа на рамото и маичка во линии го бркал момчето на плоштадот. Мартин паднал на земја, специјалецот Спасев го кренал и четири пати го удрил. Фатална била тупаницата во носот-силината на ударот предизвикала крвавење во мозокот-тврди судска медицина.Очевидците пред камерите сведочеа дека специјалецот го кренал момчето,го седнал на клупа и го прскал со вода да му ја поврати свеста.На ...
| | веќе видена | слични

Специјалецот Спасов од синоќа е зад решетки. По пет часа поминати во кривичниот суд, откако му биле презентирани доказите од кривичната пријава и сведочењата на дваесетмината сведоци, истражниот судија му одредил мерка притвор во траење од триесет дена. Со силно полициско обезбедување и лисици на рацете, исто како што беше донесен во судот, Спасов синоќа од таму бил пренесен во истражниот затвор. Припадникот на специјалната полициска единица не проговорил ниту пред истражниот судија. Се бранел со молчење. Не одговорил ниту кој му бил мотивот ниту причините за нападот на 22 годишниот Мартин Нешковски. Спасов ќе одговара за убиство, по спроведената истрага МВР потврди дека тој е човекот кој до смрт со клоци и тупаници го претепал младиот Мартин. Од силните удари кај момчето настапило крварење во мозокот и починало на лице место. Истрагата нема да заврши. Ќе се бараат и лицата кои му помогнале да ја сокрие вистината и по убиството да побегне од плоштадот. Иван Кузмановски
| | веќе видена | слични

Брутално убиениот М. Н., кој им подлегна на ударите од И.С., припадник на специјалната единица „Тигри“ на МВР, при прославата на изборната победа на ВМРО-ДПМНЕ, вчера беше погребан на гробиштата во Нерези. Полицијата досега не успеа да ги „закопа“ сите контроверзи и шпекулации поврзани со неговата смрт. Потонати во болка и во неверување за трагедијата, членовите на семејството се збогува со 22-годишното момче. Неговата мајка постојано во плач повторуваше дека државата го убила нејзиното дете кое, според неа, само сакало да се качи на бината и да го прегрне премиерот. Речиси во исто време со погребот, осомничениот за убиството И.С. со силно полициско обезбедување беше изнесен пред истражен судија, каде што осомничениот се бранел со молчење. Претходно, МВР му поднесе кривична пријава поради сомневање дека 40 минути по полноќ, по претходна вербална расправија, до смрт го претепал М. Н. На осомничениот му се заканува казна од најмалку десет години до доживотен затвор. И по неколку дена од убиството, не запираат ...
| | веќе видена | слични

Кривична пријава за полицаецот што уби момче Припадникот на “Тигрите“ кој до смрт го претепа Мартин Нешковски, ќе одговора за кривично дело убиство. Игор Спасов, вчера беше изведен пред истражен судија во Кривичниот суд каде што беше задржан неколку часа. Спасов се бранел со молчење. Се очекува истражниот да му одреди мерка притвор. Изразувајќи сочувство до семејството на момчето, министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, информираше дека по документирање на случајот вчера СВР-Скопје поднело кривична пријава до надлежното јавно обвинителство за сторено кривично дело убиство. Јанкулоска три дена по убиството на Нешкоски ги соопшти деталите за тоа што се случувало ноќта на прославата на Градскиот плоштад. “Меѓу двајцата настанала вербална расправија по која Мартин почнал да бега трчајќи во правец на оградениот дел на Плоштад Македонија каде што се одржувала манифестацијата “Баскер Фест“. Осомничениот почнал да го брка, а во близина на штандот на “Форнети“, Мартин паднал, а осомничениот се ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Под мотото - „Стоп за полициската бруталност“, четврти ден по ред продолжуваат протестите на младите скопјани. Според најавите кон протестите ќе се приклучат и другите млади луѓе од внатрешноста на Македонија. Мирните демонстрации започнаа во понеделникот ден по убиството на младиот Мартин Нешковски, кој до смрт беше претепан на плоштадот Македонија, од страна на припадник на специјалната полициска единица „Тигри“, а полицијата два дена молчеше за настанот. Истражниот судија му одреди 30-дневен притвор на „тигарот“ Игор Спасов обвинет за убиството на 22-годишното момче. Спасов на распитот во полиција се бранеше со молчење, а министерката за внатрешни работи Јанкуловска, како што вчера изјави, не гледа политичка позадина во случајот поради што нема причина да си даде оставка. Според првиот човек од судска медицина, Алексеј Дума, резултатите од обдукцијата на телото на момчето и биле познати на полицијата во понеделникот околу 13 часот, а портпаролот на полицијата Иво Котевски во изјавата околу 15 ...
| | веќе видена | слични
2 копии

По шест часа поминати во кривичниот суд во Скопје Игор Спасов, осомничениот за убиството на 22 годишниот Мартин Нешковски, е пренесен во истражниот затвор во Шутка. Откако му ги презентирал доказите од кривичната пријава која против него ја поднесе МВР и му ги прочитал сведочањата и препознавањето од дваесетмината сведоци, истражниот судија му одредил на Спасов мерка притвор во траење од триесет дена. Игор Спасов, вработен во единицата за специјални задачи на МВР е осомничен дека четирисет минути по полноќ во неделата до смрт го претепал Мартин Нешковски од скопската населба Козле. Спасов пред истажниот судија не проговорил за мотивите ниту за причината за нападот.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Речиси пет и пол часа траеше расправата на Комисијата за национална одбрана и надворешни работи во грчкиот парламент за нацрт закон според кој се ратификува и ...
сите 358 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 332 | | | веќе видена

Циклонска активност со центар во јужните делови на Европа ќе услови од утре и во текот на неделава да има повремени врнежи од дожд и снег на пониските места и ...
сите 188 | | | веќе видена

Законот за двојазичност е противуставен, донесен во нелегална процедура, а со тоа и штетен. Ова се главните причини заради кои што ВМРО-ДПМНЕ денес поднесува ...
сите 236 | | | веќе видена

Најмалку 40 повредени од кои 25 полицајци, еден фоторепортер и еден снимател, приведени 12, од кои уапсени седум лица, солзавец и сериозни инциденти, учество ...
сите 128 | | | веќе видена

Договорот од Преспа ќе помине во парламентот бидејќи премиерот Алексис Ципрас ќе има доволно мнозинство, а потоа дури и да има нова влада, предводена од ...
сите 56 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Осомничениот полицаец ќе одговара за убиството на Нешковски

Од:
До кого (е-маил):
Порака: