Хроника - Жител на Ваксинцеосуден за тероризам

Осум години откако Џевни Хисени ја подметнал бомбата на пругата Скопје - Белград и завчера од Основниот суд во Скопје е осуден за кривично дело тероризам со четири години затвор. Тој, според судот, на 17 март 2003 година околу четири часот на меѓународната железничка пруга Скопје - Белград предизвикал експлозија откако претходно купил експлозив и го задолжил сега веќе осудениот познаник Авдиљ Јакупи да обезбеди луѓе кои ќе го постават и активираат. Експлозивот бил активиран и од експлозијата биле отштетни два вагона на ЈП „Македонски железници“.
| | веќе видена | слични

На казна затвор во траење од четири години е осуден А.Н. од кумановско Ваксинце. Тој е обвинет дека извршил кривично дело тероризам Обвинетиот се товари дека во март 2003 година и уште три други лица на железничката пруга близу Речица предизвикале експлозија. Џ.Х., се вели во обвинението, набавил експлозив, четири прачки тротил, на далечинско активирање. Потоа го задолжил А.Ј. да обезбеди лица што ќе го постават и ќе го активираат. Веднаш потоа А.Ј. остварил поединечни контакти со А.Б., А.Н. и со Ш.Н. од Скопје. На 12 март 2003 година сите заедно се сретнале во куќата на обвинетиот во Ваксинце и се договориле кога и каде да го постават експлозивот. Пет дена потоа, на 17 март, во мугрите, околу 3.30 часот, обвинетиот А.Н. го поставил тротилот под два прага и под едната шина, додека А.Б. и Ш.Н. чувале стража. Еден час потоа, во моментот кога од спротивната страна наишол патничкиот воз што сообраќал на релација Скопје - Табановце, А.Ј. ја активирал експлозивната направа, а потоа сите заедно побегнале. Од ...
| | веќе видена | слични

Останато

ДУИ нема да успее да обезбеди повеќе гласови во вториот круг од претседателските избори, а СДСМ ќе доживее фијаско на следните парламентарни избори, смета ...
сите 394 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп истакна денеска важност за вакцинирање во момент во кој епидемијата на сипаници ги зафати и САД. – Луѓето треба да се ...
сите 157 | | | веќе видена

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев и претседателскиот кандидат, Стево Пендаровски повикаа граѓаните на масовна излезност и поддршка на опцијата Заедно Напред во ...
сите 134 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Хроника - Жител на Ваксинцеосуден за тероризам

Од:
До кого (е-маил):
Порака: