Хроника - Жител на Ваксинцеосуден за тероризам

Осум години откако Џевни Хисени ја подметнал бомбата на пругата Скопје - Белград и завчера од Основниот суд во Скопје е осуден за кривично дело тероризам со четири години затвор. Тој, според судот, на 17 март 2003 година околу четири часот на меѓународната железничка пруга Скопје - Белград предизвикал експлозија откако претходно купил експлозив и го задолжил сега веќе осудениот познаник Авдиљ Јакупи да обезбеди луѓе кои ќе го постават и активираат. Експлозивот бил активиран и од експлозијата биле отштетни два вагона на ЈП „Македонски железници“.
| | веќе видена | слични

На казна затвор во траење од четири години е осуден А.Н. од кумановско Ваксинце. Тој е обвинет дека извршил кривично дело тероризам Обвинетиот се товари дека во март 2003 година и уште три други лица на железничката пруга близу Речица предизвикале експлозија. Џ.Х., се вели во обвинението, набавил експлозив, четири прачки тротил, на далечинско активирање. Потоа го задолжил А.Ј. да обезбеди лица што ќе го постават и ќе го активираат. Веднаш потоа А.Ј. остварил поединечни контакти со А.Б., А.Н. и со Ш.Н. од Скопје. На 12 март 2003 година сите заедно се сретнале во куќата на обвинетиот во Ваксинце и се договориле кога и каде да го постават експлозивот. Пет дена потоа, на 17 март, во мугрите, околу 3.30 часот, обвинетиот А.Н. го поставил тротилот под два прага и под едната шина, додека А.Б. и Ш.Н. чувале стража. Еден час потоа, во моментот кога од спротивната страна наишол патничкиот воз што сообраќал на релација Скопје - Табановце, А.Ј. ја активирал експлозивната направа, а потоа сите заедно побегнале. Од ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 424 | | | веќе видена

Под влијание на новиот циклон кој се формира над Италија, името на циклонот е Маријан, денес во текот на вечерните часови најпрвин во западните предели, ...
сите 308 | | | веќе видена

Филип Петровски на вечерашното гостување на Канал 5 го обвини раководството на ВМРО-ДПМНЕ за двојна игра во однос на уставните измени и рече дека за вчерашниот ...
сите 85 | | | веќе видена

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Наум Стоилковски Македонија е единствена држава во Европа ...
сите 169 | | | веќе видена

Како поранешниот премиер и актуелен почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски избегал од Македонија, како стигнал до Унгарија , дали е уште таму и дали ...
сите 271 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 212 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 364 | | | веќе видена

Славниот Борис Бекер го поздрави големиот успех на својот сонардоник Александер Зверев кој успеа да триумфира на завршниот АТП турнир во Лондон. Прво со две ...
сите 170 | | | веќе видена

Во Студенчишкиот канал во Охрид каде денес поради недостаток на вода и кислород се гушат тони плашица, попладнево почна спасувањето на рибата. btr „Ние веднаш ...
сите 28 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Хроника - Жител на Ваксинцеосуден за тероризам

Од:
До кого (е-маил):
Порака: