Густ распоред на домашните фудбалери


Тековната сезона го достигна својот врв за домашните елитни тимови, со посебен акцент за двата тетовски тима, Шкендија и Ренова. Април ќе биде многу густ месец, каде овие два тима заедно со Пелистер и Академија Пандев ќе се натпреваруваат на два фронта. Шкендија игра за освојување на шампионската титула и во Купот на Македонија, додека Ренова за Купот и за да избега од бараж. За само еден месец овие два тима ќе играат осум натпревари. Почнувајќи од 7 до 29 април, во рок од 23 дена Шкендија и Ренова, пред себе имаат седум важни средби. Густата серија на овие два тима започнува в саботата со средбата од 26-то коло во Првата македонска фудбалска лига каде на програмата е и локалното дерби. Четири дена подоцна или на 11 април играат Ренова и Шкендија, овој пат во рамките на полуфиналето од Купот на Македонија. Густ распоред имаат и Пелистер и Академија Пандев кои ќе играат во полуфиналето од Купот. Со тоа екипата од Битола игра натпревар повеќе од овие три, што значи девет за еден месец. Овој густ распоред може ...
| | веќе видена | слични

Четири дена по масовното труење, ФК Пелистер обезбеди виза да се бори повторно за трофејот во Купот на Македонија. Во денешниот Актуел со Марјан Секуловски тренер на ФК Пелистер. Со Секуловски зборуваме и за натпреварот против Академија Пандев, неодиграниот со Шкупи, за состојбите во клубот и очекувањата како ќе биде против Шкендија. Вели дека е посебно горд на овие фудбалери кои денеска се во клубот, кои даваат се од себе за подобри резултати. Related
| | веќе видена | слични

Вардар е казнет и ќе мора да плати 1.200 евра глоба за некоректното навивање на неговите симпатизери на куп мечот со Шкендија. И што е уште полошо за се уште актуелниот првак веројатно ќе следи уште една казна за инцидентот на првенствениот меч со Ренова.
| | веќе видена | слични
2 копии

Тренерот на Шкендија Ќатип Османи пред финалето на Купот на Македонија против Пелистер за Алсат-М изјави дека ќе бара победа против битолскиот тим. Пелистер на 9 мај во финалето ќе се обиде да го одбрани трофејот што го освои минатата година, кога во Струмица ја победи токму Шкендија. Според Османи, Шкендија има капацитет да ги освои двата трофеја во домашниот фудбал. - Ќе повторам, Шкендија ќе ги нападне двата трофеи. Се разбира, за мене е посебна радост да го освојам Купот. Мислам дека квалитетот е на страната на Шкендија, изјави Османи, цитиран од Алсат-М.
| | веќе видена | слични

Шкендија е на пат сезонава да стигне до двојната круна на македонската фудбалска сцена откако се пласираше во финалето од Купот на Македонија по победата од 0-2 на реванш полуфиналната средба против Ренова. Стратегот на тетовци, Ќатип Османи верува дека неговиот тим е подготвен сезонава да стигне до двојната круна… „Бевме подготвени дека овој натпревар против Ренова воопшто нема да биде еднаков како оној првенствениот кога славевме со 5-0. Имавме негативен резултат по првата средба и мораше да нападнеме. Сепак, противникот ја умртви играта во првиот дел и тешко доаѓавме до можности. Раниот гол на почетокот од вториот дел потоа ни овозможи да дојдеме до целта. Се разбира дека сме задоволни со пласманот во финалето и сигурно ќе се потрудиме да стигнеме и до трофејот во Купот… Лично јас многу го посакувам трофејот во Купот затоа што тоа е единствениот кој ми недостига во досегашната кариера во Македонија. Шкендија има квалитет да стигне до двојната круна“ – вели Османи.
| | веќе видена | слични
2 копии

Пелистер ќе се обиде да ја одбрани титулата од Купот на Македонија против моќната Шкендија кога по изведувањето на пеналите го мина домашниот тим на Академија Пандев. Пелистерци во Струмица дојдоа со 2:1 предност по првиот натпревар, но исцрпени по драмата со труењето со храна во текот на викендот и кога Марковски во 62. минута стрелаше за водство на гостите, изгледаше дека работата е завршена. Меѓутоа, тогаш „академците“ направија вистински пресврт. Првин Атанаскоски во 73. минута израмни на 1:1, за Крстовски во 90. минута да принуди продолженија бидејќи резултатот беше идентичен како тој во Битола. Во пенал-серијата Академија промаши дури пет пенали за 3:2 победа на Пелистер. Во финалето „зелените“ ќе играат со Шкендија, која претходно со 2:0 го совлада тимот на Ренова.
| | веќе видена | слични
2 копии

Шкендија е на добар пат да ја обезбеди двојната титула во Македонија, откако во вториот натпревар од Купот на Македонија со 2:0 го совлада градскиот ривал Ренова за да се пласира во финалето. Откако првиот меч заврши 1:1, Ренова успеа да остане на „позитивна“ нула и да има 0:0 резултат (кој ја водеше до финалето) во првото полувреме. Сепак, тогаш својот квалитет го покажа Бесарт Ибраими, кој со два гола во 48. и 61. минута (вториот од пенал) им донесе на „црвено-црните“ предност која беше доволна за пласман во финалето. Инаку ова е втор дуел меѓу двете екипи за неколку дена, откако во саботата Шкендија со 5:0 ја „прегази“ Ренова во меч од Првата лига. Шкендија e убедлив лидер во националниот шампионат, така што двојната титула е реалност за клубот од Тетово. Во второто полуфинале во Струмица играат Академија Пандев и Пелистер, а битолчани, инаку актуелни куп-победници, имаат 2:1 предност од првиот натпревар.
| | веќе видена | слични

Екипите на Пелистер и Шкендија втора година по ред ќе се борат за трофејот во финалето во Купот на Македонија. „Зелено белите“ во 1/2 финалето го елиминираа тимот на Академија Пандев после изведувањето на пеналите, откако регуларниот дел заврши во корист на струмачини 2-1. Во пенал серијата херој на битолчани беше Илче Петровски кој ги одбрани четири пенали, а ударот од белата точка вреден финале го постигна охриѓанецот Ристе Маркоски. Шкендија со победата во вториот меч (2-0) ја елиминираше Ренова, откако првиот натпревар заврши 1-1. Таличен за тетовските „црвено црни“ беше македонскиот репрезентативец Бесарт Ибраими кој два пати ја погоди мрежата на „гипсарите“. Финалниот меч во Купот на Македонија ќе се одигра во месец мај, а терминот дополнително ќе биде одбран.
| | веќе видена | слични
3 копии

Пелистер по подобото изведување на пенали победи излезе како севкупен победник во полуфиналето против Академија Пандев и во реприза од ланското финале со Шкендија ќе се бори за престижниот пехар. Пелистер со предност од 2-1 по првиот меч отпатува на гостувањето кај Академија Пандев која атакуваше на своето прво финале во Купот на Македонија. Пелистерци поведоа со гол на Марковски во 62. минута, но Академија Пандев успеа да го сврти мечот и со погодоци на Атанасов и Крстовски дојде до победа од идентични 2-1. Патникот во финалето го решаваа пеналите а во нивната реализација подобра беше екипата на Пелистер која и оваа сезона ќе се бори за трофејот во Купот на Македонија. Related
| | веќе видена | слични

Екипите на Пелистер и Шкендија повторно ќе играат во финалето на фудбалскиот Куп на Македонија. Ова е епилогот по денешните реванш полуфинални дуели одиграни во Тетово и Турново. Бранителот на титулата Пелистер место во финалето обезбеди по изведувањето на пеналите, откако регуларниот дел заврши 2-1 за Академија Пандев. Пелистерци поведоа со голот на Марковски во 62.минута, а домаќините израмнија преку Атанасов во 73-та, додека во последната минута Марио Крстовски се избори за пенали. Но, во пенал рулетот, фудбалерите на двата тима шутираа лошо, односно голманот на пелистерци Петровски одбрани дури пет удари на домаќините па на крајот Пелистер со 3-2 ја реши пенал серијата во своја полза. По нерешените 1-1 во првиот дуел од тетовското дерби, денеска Шкендија со 2-0 ја совлада Ренова, а стрелец на двата гола беше Бесарт Ибраими во 48-минута од слободен удар и 52-та од пенал. Натпреварот за трофејот во Купот на Македонија, односно финалето Пелистер и Шкендија ќе го играат на 9 мај.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

На средбата, соопшти неговиот кабинет, двајцата соговорници разговарале за билатералните односи меѓу  Македонија и  Србија, како и за актуелните состојби во ...
сите 366 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ партијата заштитник на криминалот се уште молчи и не кажува кога нивните пратеници кои се обвинети во судски процеси ќе покажат морална одговорност ...
сите 253 | | | веќе видена

Локално процесите ќе бидат поинтензивни, особено во петок и за време на викендот, информираат од од Управата за хидрометеоролошки работи. Минималната ...
сите 234 | | | веќе видена

Барањата за гласање недоверба на владата на Австрија, што ќе бидат доставени денеска во Парламентот, се силно средство за контрола на властите, но досега ...
сите 111 | | | веќе видена

По големиот евровизиски успех, Тамара Тодевска замина на заслужен одмор. Пејачката на социјалните мрежи сподели неколку фотографии од плажа. По повеќе од две ...
сите 50 | | | веќе видена

Додека чекаме да видиме каков ќе биде исходот од случувањата помеѓу САД и Кина, каде централно место доби големата кинеска компанија Huawei, основачот на оваа ...
сите 96 | | | веќе видена

Охридските комуналци почнаа со корнење на палмите што успеаа да преживеат во изминативе три години. Во Охрид останати се стотина палмим, од кои најголем дел се ...
сите 152 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Густ распоред на домашните фудбалери

Од:
До кого (е-маил):
Порака: