Заев: Првото полугодие на 2018. одличен период за решение за прашањето за името


4 копии

Премиерот Зоран Заев вели дека се уште нема суштински разговори за прашањето за името, но оти има решителност за решевање на овој проблем за што, според него, одличен период е првото полугодие на следната година. При престојот во Прилеп, коментирајќи ја неодамнешната изјава на вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев за прашањето за името, Заев рече дека вицепремиерот бил повикан од стопанските комори за економските прашања, потенцирајќи дека досега со Грција нема суштествени разговори. Верувам, додаде Заев, дека ќе се изнајде решение на сите нивоа, меѓу министрите за надворешни работи и меѓу нас, премиерите.
| | веќе видена | слични

Чешкиот претседател Милош Земан ги отфрли барањата за распишување предвремени избори, јави новинската агенција ДПА.– Слушам повици да распишам предвремени избори во согласност со моите уставни овластувања. Сакам јасно да најавам дека тоа нема да го направам, без оглед што и да се случи, изјави Земан.Партијата АНО на премиерот Андреј Бабиш освои најмногу гласови на последните избори, но нема мнозинство во Парламентот, ниту договор за коалицирање со некоја од другите партии, па ќе се обиде да обебзеди поддршка за својата малцинска влада при гласањето во Парламнетот на почетокот на јануари.
| | веќе видена | слични
2 копии

Се додека има мнозинство во Собранието, без разлика колку тенко е тоа предвремени избори нема да има, изјави денеска во Прилеп премиерот Заев. Сепак, тој ја остави отворена можноста предвремените избори сепак да се случат. Потенцираше дека тоа веројатно нема да биде идната 2018 година, но не треба да биде изненадување доколку заедно со претседателските избори се организираат и предвремени парламентарни избори. Тенкото мнозинството на СДСМ, ДУИ и останатите сателити во Собранието често прави проблеми кога законите ќе дојдат за гласање. Така беше и деновиве кога мораше пратеничка која е на боледување на биде донесена во Собранието за да се избере нов Јавен обвинител но и нови министри и заменици.
| | веќе видена | слични
2 копии

Премиерот Зоран Заев денеска беше прашан за тоа дали го поддржува ставот на вицепремиерот Кочо Анѓушев во врска со промената на името на државата, на што премиерот истакна дека тој е демократ и дека ги почитува сите мислења. Премиерот изјави дека 2018 година, особено првото полугодие, е одличен период за наоѓање решение на овој проблем и Македонија да исчекори напред. „Немаме навлезено во суштина на разговорите со Грција. Се надевам дека ќе навлеземе во суштината со конечно решение на овој проблем кој Грција го има со нашето уставно име. Веројатно варијаблите што се дискутираат во јавноста си дозволил и вицепремиерот Анѓушев да ги коментира отворено. Треба да знаат граѓаните дека ќе бидеме транспарентни во процесот. Но, досега она што е разговарано во посредништвото со Метју Нимиц е решителноста на двете страни да навлезат суштински во решавањето на проблемот што Грција го има. Јас верувам дека ќе се најде решение на сите нивоа. Пред сè помеѓу министрите за надворешни работи, помеѓу нас, премиерите, 2018 ...
| | веќе видена | слични

При денешната посета на Прилеп, премиерот Зоран Заев ги одби вчерашните инсинуации на Зијадин Села дека околу назначувањето на Венко Филипче за министер за здравство стојат бизнис договор на СДСМ и ДУИ за Клинички центар во Скопје, напротив ги нарече и глупости и повика на разум и трезвено размислување. Повика на одговорно однесување и продолжување на соработката во за реформските и двотретински закони:„Јас останувам само со намерата дека ќе можеме да продолжиме да соработуваме за она што значи реформи, Законот за употреба на јазици, ратификација на договорот со Бугарија, двотретинските закони кои што доаѓаат во Македонија. Одговорноста за унапредување на севкупниот квалитет на живот во Македонија е на сите“.Заев не сакаше да го коментра во детали мислењето на вицепремиерот Анѓушев околу името на државата, но го повтори ставот дека нема детали во врска со преговорите за името со Грција:„Јас верувам дека ќе се изнајде решение. Првото полугодие од 2018-тта година е навистина одличен период конечно да најдеме ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Како мандатaр и како премиер не планирам во 2018 година да има избори. Тоа е година во која што треба да одработиме, граѓаните да го почувствуваат тоа, изјави денеска премиерот Зоран Заев. „Тенкото мнозинство беше и при формирањето на Владата, но тоа е демократија. Јас сум растоварен од тоа. Она што е важно дека јас како премиер не планирам 2018 година да има избори, туку да го оствариме тоа што им го ветивме на граѓаните за подобар живот. Треба да ги покренеме економските параметри на повисоко ниво и да им го подобриме животот на граѓаните кои и го очекуваат. До претседателските избори во 2019 година треба сите да се посветиме, власта и опозицијата, да одработиме за граѓаните“– изјави Заев. Тој вели дека додека има мнозинство во Собранието, без разлика колку е тенко, предвремени избори нема да има.
| | веќе видена | слични
4 копии

На прашањето како планира да се справи со ситуацијата, по изборот на јавен обвинител што „покажа дека Владата има танко и нестабилно мнозинство во парламентот“, премиерот Зоран Заев денеска во Прилеп изјави дека тоа е добро за демократијата во земјава. „Тоа е добро за Македонија, не ни требаат нови диктатори во државава. Тенкото мнозинство беше потврдено и при формирањето на Владата. Тоа мнозинство и сега се држи на некои 61 до 65 пратеници во зависност од нивната определба, на точката на дневен ред, но на крајот на денот тоа е добро за демократијата. Јас сум растеретен човек. Додека има мнозинство има и Влада, ако нема мнозинство се прегрупираат политичарите во обиди да создадат ново мнозинство, ако не се оформи – избори не ни бегаат“, рече Заев и додаде: „Она што е важно за бизнисмените и граѓаните е дека јас како мандатор и како премиер не планирам во 2018 година да има избори. Тоа е година во која што треба да одработиме, граѓаните да го почувствуваат тоа, ние ветивме живот за нив. Животот се појавува ...
| | веќе видена | слични

За Заев колку и да е тенко мнозинството од народни избраници сепак ни на памет не им било распишување на предвремени парламентарни избори. Пукна тиквата меѓу Заев и Села. Откако вчера премиерот пред пратениците го претстави Венко Филипче како предлог министер за здравство, што беше и главниот проблем во коалицијата на СДСМ и Алијанса, Села се закани дека ја напушта истата ама по изгласувањето на законот за јазици. На стаклени нозе се држи и парламентарното мнозинство кое го крепи Заев , кое ако излезе Алијанса од коалиција ќе се намали, ако нивното место не го замени ДПА што од неодамна се шпекулира. За Заев колку и да е тенко мнозинството од народни избраници сепак ни на памет не им било распишување на предвремени парламентарни избори, кои од ВМРО-ДПМНЕ ги побараа веднаш по одржувањето на изборите. Сепак не се исклучувала можноста истите да се случат со претседателските во 2019-та. Напуштањето на функцијата министер за здравство на сега гостиварскиот градоначалник Арбен Таравари без претходна најава ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Премиерот Зоран Заев денеска беше во посета на откупниот пункт на Тутунскиот Комбинат во Прилеп, каде запрашан за тоа дали го поддржува ставот на вицепремиерот Кочо Анѓушев, во врска со промената на името на државата, истакна дека тој е демократ и дека ги почитува сите мислења. Колку за потсетување, вициепремиерот Анѓушев во една своја недодамнешна изјава истакна дека за него референци како Северна, Горна или Нова Македонија се прифарливи опции за решение на спорот со името. Премиерот денеска во Прилеп истакна дека 2018 година, особено првото полугодие е одличен период за да се најде решение на овој проблем и Македонија да исчекори напред. „Немаме навлезено во суштина на разговорите со Грција. Се надевам дека ќе навлеземе во суштината со конечно решение на овој проблем, кој што Грција го има со нашето уставно име. Веројатно варијаблите што се дискутираат во јавноста, си дозволил и вицепремиерот Анѓушев да ги коментира отворено. Треба да знаат граѓаните дека ќе бидеме транспарентни во процесот. Но, досега она ...
| | веќе видена | слични

Останато

Речиси пет и пол часа траеше расправата на Комисијата за национална одбрана и надворешни работи во грчкиот парламент за нацрт закон според кој се ратификува и ...
сите 339 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 332 | | | веќе видена

Циклонска активност со центар во јужните делови на Европа ќе услови од утре и во текот на неделава да има повремени врнежи од дожд и снег на пониските места и ...
сите 188 | | | веќе видена

Најмалку 40 повредени од кои 25 полицајци, еден фоторепортер и еден снимател, приведени 12, од кои уапсени седум лица, солзавец и сериозни инциденти, учество ...
сите 128 | | | веќе видена

Откако се врати Кина, во строго чувана тајност пристигнала во Србија, поради работни обврски . Видена е за прв во јавноста кога излегувала од автомобил за ...
сите 143 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Заев: Првото полугодие на 2018. одличен период за решение за прашањето за името

Од:
До кого (е-маил):
Порака: