ЗАБРАНА ВО ЦЕЛА ЕВРОПА: И Чешка ги затвори вратите за пушачите

За разлика од поголемиот број држави во Европа, Чешка остана толерантна кон пушењето сè досега, а сопствениците на угостителските објекти одлучуваа дали ќе дозволат или не Чешка воведе забрана за пушење во баровите, рестораните и во кафулињата, со што престанува да биде едно од последните места за пушачите во Европа. Забраната се однесува на внатрешноста на баровите и на рестораните, како и на јавните места, како кината. Забраната е одобрена од парламентот по долгогодишната дебата, а ја потпиша претседателот на Чешка, Милош Земан, кој и самиот е пушач. За разлика од поголемиот број држави во Европа, Чешка остана толерантна кон пушењето сè досега, а сопствениците на угостителските објекти одлучуваа дали ќе дозволат или не . Од денеска, за кршење на забраната за пушење предвидена е казна од 5.000 чешки круни
| | веќе видена | слични

Властите во Чешка официјално се спротивставија на договорите со ЕУ и зедоа цврсто решение да не учествуваат во програмата за редистрибуција на бегалци, пренесува Deutsche Welle. Во понеделникот чешката Влада одлучи до септември оваа година да не прифаќа повеќе бегалци. Токму тогаш треба да заврши проектот на блокот, според кој земјите членки имаат одредени квоти за прием на мигранти кои пристигнале во Италија и Грција. Министерството за внатрешни работи на Република Чешка го мотивира одбивањето од учество во програмата со тоа дека “системот за дистрибуција на бегалците не работи” и “безбедносната ситуација е променета” по терористичките акти во Европа. Нешто повеќе – Чешката влада смета дека е подобро да плати казна од неколку милиони евра отколку да прифати 1.600 мигранти.
| | веќе видена | слични

Фото: Reuters Новиот закон за забрана на пушењето во Чешка од 31 мај ги „избрка“ пушачите од сите затворени простории, со закана за казни од 200 евра ако запалат цигара во ресторан или бар - освен еден, последен заштитен пушач во Чешка - претседателот Милош Земан. На Земан дури и армијата му дала исклучок и дозвола да пуши во владините авиони. „Оваа забрана не се однесува на претседателот на републиката кој истовремено е и врховен командант на вооружените сили“, објаснува портпаролот на чешката армија Јан Шулц. Министерот за одбрана Мартин Стропњицки одби да коментира со што претседателот ја заслужил оваа привилегија. Претседателската канцеларија во 2014 година на еден британски хотел морала да му плати 1.990 фунти за чистење и отстранување на чадот од цигарите од хотелските соби каде што чешкиот претседател пушел иако хотелот бил непушачки. Истата година, на социјалните мрежи се појави слика од претседателот Земан како пуши во воз полн со луѓе иако во возовите и јавниот превоз е забрането пушењето уште од ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Чешка повеќе нема да прифаќа мигранти, како што се очекува од неа по обврзувачката квота на Европската унија за распределба на мигрантите, изјави денеска министерот за внатрешни работи на земјата Милан Чованец. Неколку држави од источна и централна Европа жестоко се противат на системот за распределба на околу 160.000 мигранти, меѓу државите членки, со кој е осмислено да се намали притисокот на Грција и Италија.
| | веќе видена | слични
2 копии

Поранешниот министер за финансии на Чешка, лидерот на најсилната партија АНО, Андреј Бабиш, изјави дека Чешка воопшто не треба да премине на еврото. Како што рече, таа земја не треба да стане „жирант на грчките долгови" и „да ги плаќа италијанските банки". „Еврозоната беше економски проект, а стана политички. Јас не сакам да бидам жирант за грчките долгови, за италијанските банки, не сакам да бидам дел од тој систем бидејќи нема да ни донесе ништо добро" – рече Бабиш.
| | веќе видена | слични

Андреј Бабис кој е засега најсериозен кандидат за иден премиер на Чешка се противи неговата земја да влезе во Еврозоната и да го прифати еврото за своја национална валута наместо круната. „Не гледам ништо добро за нас во Еврозоната која од економски се претвори во политички проект. Не сакам Чешка да го гарантира долгот на Грција или пак на италијанските банки, не сакам да бидеме дел од овој систем затоа што нема да ни донесе ништо добро“ изјави Бабис. Тој со неговата центристичка партија АНО има највисок рејтинг од 33% пред социјал-демократите со 13% на анкетите. Парламентарните избори во Чешката Република ќе се одржат во октомври, а Бабис како екс министер за финансии има најголеми шанси за победа па со неговите пораки го загрижува Брисел.
| | веќе видена | слични

По долгогодишна дебата, силен отпор и постојани забелешки на ЕУ во Чешката Република конечно е воведена забрана за пушење во баровите, рестораните и кафулињата. Чешка долго време важеше за рај за пушачите како една од ретките земјо во ЕУ, но и воопшто во Европа во која беше дозволено секаде да се пуши, а од тоа голем бенефит имаа угостителите. Забраната е одобрена од Парламентот, а ја потпиша претседателот на Чешка, Милош Земан, кој и самиот е пушач. Почнувајќи од денеска, за кршење на забраната за пушење се предвидува казна од 5.000 чешки круни (околу 188 евра). За разлика од поголемиот број држави во Европа, Чешка остана толерантна кон пушењето сè до сега, а сопствениците на угостителските објекти одлучуваа дали ќе дозволат или не.
| | веќе видена | слични

Казните за кршење на законот се високи и за угостителите и за пушачите кои нема да ги почитуваат пропишаните мерки и тераат по свое. Преголемата зависност кај пушачите е посилна од се, па дури и по мера да биде им биде олеснет паричникот. Во Чешка од вчера стапи на сила новиот антипушачки закон од кој пушачите се протерани комплетно од угостителските објекти, па дури и од станиците за јавен превоз. Не смее да се пуши на игралиштата за деца, спортските терени, театар, кино, галерии, а казната за запалена цигара на забрането место е речиси 200 евра. Чешка стана 23-та земја во Европа во која во затворени јавни простории е забрането пушењето, а исклучок се меѓународните аеророми, зоолошките и трговските центри кои издвојуваат посебни места за пушачи. Казната пак за угостителот кој ќе дозволи пушење во објектот изнесува 2000 евра.
| | веќе видена | слични

Република Чешка денеска воведе забрана за пушење во барови, ресторани и кафулиња, со тоа ставајќи крај на статусот на земјата како едно од последните рајски места за пушачите во Европа. Забраната што се однесува на сите затворени простории на овие угостителски места, како и на киносали, театри и спортски арени, беше усвоена во Парламенот по долгогодишна жестока дебата, а ја потпиша и претседателот Милош Земан кој е страстен пушач. За разлика од поголемиот дел од Европа, Чесите сѐ досега беа многу толерантни кон пушењето и сопствениците на ресторани, барови и кафулиња имаа слобода самите да одлучат дали ќе дозволат пушење во нивните локали. Според податоците на ЕУ, во 17 земји членки има на сила остри закони против пушење, а во некои има делумни забарани за пушење во затворени простории. Во Грција, на пример, има официјална забрана, но ретко каде се применува.
| | веќе видена | слични
2 копии

Чешка воведе забрана за пушење во баровите, рестораните и кафулињата, со што престанува да биде едно од последните места за пушачите во Европа. Забраната се однесува на внатрешноста на баровите и рестораните, како и на јавните места како кината. Забраната е одобрена од Парламентот по долгогодишната дебата, а ја потпиша претседателот на Чешка, Милош Земан, кој и самиот е пушач. Почнувајќи од денеска, за кршење на забраната за пушење се предвидува казна од 5.000 чешки круни (околу 188 евра). За разлика од поголемиот број држави во Европа, Чешка остана толерантна кон пушењето сè до сега, а сопствениците на угостителските објекти одлучуваа дали ќе дозволат или не.
| | веќе видена | слични

Останато

Територијата на нашата држава се наоѓа во поле на висок воздушен притисок (антициклон) кој условува стабилно, суво и невообичаено топло време со високи ...
сите 204 | | | веќе видена

Печатот со новото име Република Северна Македонија веќе почна да се користи во пасошите при влез или излез од државата, во согласност со спроведувањето на ...
сите 175 | | | веќе видена

Повредените и семејствата на жртвите во несреќата која се случи на 13. февруари кај село Ласкарци треба да ги обезбедат потребните документи и да ги достават ...
сите 268 | | | веќе видена

Република Македонија нема потреба од нов Зоран Заев. На граѓаните им е преку глава од понижување и обесчестување на државата, граѓаните сакаат претседател кој ...
сите 165 | | | веќе видена

Од кобната сообраќајка со автобус што се случи на 13-ти февруари, петмина и понатаму се во критична состојба. Тројца се наоѓаат во Клиничкиот центар „Мајка ...
сите 277 | | | веќе видена

Пратеникот Артан Груби и близок соработник на лидерот на ДУИ Али Ахмети, отворено ќе лобира Никола Димитров да биде консензуалниот кандидат на неговата партија ...
сите 193 | | | веќе видена

Доналд Трамп го обвини популарното комично шоу „Сабота вечер во живо“ дека е платено да ги напаѓа само републиканците и повика на одмазда и истрага откако уште ...
сите 100 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЗАБРАНА ВО ЦЕЛА ЕВРОПА: И Чешка ги затвори вратите за пушачите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: