Австрија распоредува војници на своите граници

2 копии

Австриското министерство за одбрана издаде наредба за распоредување на над 1.600 војници на границите на земјата, поради кризата со бегалците. Според Министерството, две третини од овие војници ќе и помагаат на полицијата во обезбедувањето на границата, а останатите ќе извршуваат помошни функции.
| | веќе видена | слични
2 копии

Чешката армија, доколку е неопходно, е подготвена во рок од 48 часа да распореди 900 војници за заштита на државните граници од напливот на бегалците, изјави во саботата за новинарите началникот на Генералштабот, Јозеф Бечварж. „Чешката армија е подготвена во случај да се јават проблеми со напливот бегалци да ѝ помогне на полицијата и за 48 часа да распореди за заштита на државната граница 900 војници“, изјави Бечварж. Според него, максималниот број војници кои можат да ѝ бидат ставени на располагање на полицијата на границите изнесува 2.500 луѓе, но притоа ќе мора да се ограничи обемот на некој друга активност на армијата, особено учеството во мисиите во странство. Во моментов, Чешка има 21.500 активни војници, од кои 5.000 се граѓански лица. Доколку користењето на војниците за заштита на границите има одлучувачка улога, со нивното конкретно распоредување и користење ,надлежноста би била на министерството за внатрешни работи, додаде началникот на Генералштабот на чешката армија. Чешкиот министер за одбрана ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 404 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 41 | | | веќе видена

Најостро ги осудуваме пропустите, неажурноста и непочитувањето на одредбите од Законот за извршување на санкции и Правилникот за начинот на вршење на ...
сите 64 | | | веќе видена

Никола Груевски ќе биде вратен во Македонија, истакна премиерот Зоран Зав во интервју за Алсат-М, посочувајќи на примерот со поранешниот хрватски премиер Иво ...
сите 103 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 179 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Австрија распоредува војници на своите граници

Од:
До кого (е-маил):
Порака: