Има ли Сити причина да биде внимателен?

Шампионот „касно пали“, веќе го видовме тоа од него во неколку наврати, но се чини дека во случај на победа над Челзи ќе биде најголем фаворит за титулата. Пред почетокот на новата сезона Челзи и Сити беа прогласени за единсвени конкуренти во борбата за титулата. Тимот на Мурињо во тоа по четирите стартни победи, Сити не. Не се енергични, изгубија од Стоук, рака на срце имаа и потежок распоред од ривалот, отидоа на „Етихад“ каде што освоиа еден бод. „ Мораме да победиме “ , изјави Јаја Туре чии лоши игри на почетокот на сезоната и текако ги загришуваат фаовите на „Граѓаните“. Се верува дека трагедијата која ја дожвеа во текот на летото вијаеше на неговата форма, меѓутоа има и оптужби дека е незаинтересиран и дека годините го земаат својот данок. Сепак, би било погрешно да се отпише Сити, се работи за сјајна екипа која кога е во форма просто ги меле своите ривали. Имаат големо искуство во вакви натпревари, а и Пелегрини важи за „тркач на долги стази“. Минатата година успеа да се врати по лошиот старт кој ...
| | веќе видена | слични

Англискиот шампион, Манчестер Сити постигна дури 7 гола во второто полувреме од натпреварот против тимот на Шефилд Вендздеј од Capitol One купот на Англија. По првото полувреме без голови, во второто фановите имаа можност да видат дури 7 во елиминирањето на противникот од Capitol One купот. Два постигнаа Френк Лампард и Един Џеко, а по еднаш се запишаа на листата на стрелците Хесус Навас, Пезо и Јаја Туре од белата точка. Погледнете ги сите 7 гола од натпреварот помеѓу Манчестер Сити и Шефилд од Capitol One. Френк Лампард 47’ Един Џеко 53’ Хесус Навас 54’ Туре 60’ Един Џеко 77’ Позо 88’ Лампард 90’
| | веќе видена | слични
3 копии

Фудбалерите на Челзи се мачеа против Болтон, но на крајот се пласираа во четвртото коло од Лига Купот. Екипата од Чемпионшип пружи силен отпор на „Стемфорд Бриџ“, но не успеа да стигне барем до продолженија. „Сините“ поведоа со голот на Курт Зума во 25-тата минута, меѓутоа шест минути подоцна гостите израмнија преку Милс. Пласманот во следната рунда на Челзи му го донесе Бразилецот Оскар по десет минути игра во второто полувреме. Вреди да се одбележи и победата на Манчестер Сити со убедливи 7:0 против Шефилд и обезбеди пласман во следната рунда во Лига Купот. Френк Лампард и Един Џеко постигнаа по ва гола, а Навас, Туре и младиот Поцо по еден за убедлива победа на „Граѓаните“.
| | веќе видена | слични

Манчестер сити постигна седум гола за само 45 минути и со 7-0 го декласира второлигашот Шефилд Вендздеј во меч од англискиот куп. Френк Лампард, кој игра сѐ подобро во дресот на Сити, ја отвори и ја затвори голеадата со прецизни удари во 47. и 93. минута. Два гола даде и Един Џеко, а по еднаш прецизни беа Навас, Туре и Позо. Manchester City vs Sheffield 7-0 All Goals… by chrolloxhisoka
| | веќе видена | слични

Лондонски Челси со подмладен тим го елиминираше Болтон во Лига купот на Англија, но избраниците на Мурињо не ги оправдаа очекувањата на аналитичарите од островото. Со Реми, Шурле, Оскар, Микел, Кејхил и Аспиликуета во стартниот состав, „Сините" мака мачеа со десеткуваниот Болтон.Младиот стопер Зума го отвори резултатот во 25 минута, но гостинот преку Милс шест минути подоцна израмни на 1:1. Конечните 2:1 ги постави Оскар во 55 минута, до крајот на дуелот Мурињо од клупата ги повика Дрогба, Хазард и Матич.
| | веќе видена | слични

Актуелниот првак на Англија Манчестер Сити го прегази Шефилд Венздеј во Карлинг купот. „Граѓаните" во првото полувреме се мачеа со одбраната на гостинот но затоа во вториот дел постигнаа седум гола обезбедувајќи си пласман во следната рунда во вториот по ранг куп на островото. Головите беа дело на Џеко, Лампард, Турем Навас и на младиот Позо.
| | веќе видена | слични

Додека Арсенал беше елиминиран на свој терен од Саутемптон, а Ливерпул и Челси се мачеа како домаќини против Мидлсбро и Болтон, шампионот на Англија со убедлива победа се пласираше во четвртото коло од Лига купот. Манчестер Сити со 7:0 го прегази тимот на Шефилд Венсдеј, и тоа откако во првото полувреме воопшто немаше голови на „Етихад“. Голедата во вториот дел ја отвори Лампард, а истиот играч и ја затвори во последната минута. Во меѓувреме стрелец на два погодока беше и Џеко, а голови постигнаа и Туре од пенал, Навас и Поцо. Следен противник на Сити е тимот на Њукасл. Фудбал
| | веќе видена | слични

Наместо сигурна и убедлива победа на нивните миленици навивачите на Челси синоќа до последната минута стрепеа за пласманот во четвртото коло од Лига купот. На крајот голот на Оскар во 55. минута се покажа како клучен за победата од 2:1 по која „сините“ во следното коло ги чека гостувањето кај Шрузбери. Претходно Курт Зума во своето деби за Челси го отвори резултатот, а шест минути по него, во 31. минута Метју Милс изедначи на 1:1. Фудбал
| | веќе видена | слични

Актуелниот шампион на Англија, Манчестер сити му се истури на Шефилд венздеј, па за едно полувреме го торпедираше противникот во Капитол он Купот на Англија, победувајќи го со 7-0 вечерва. За разлика од вчера кога Арсенал и Евертон беа елиминирани, а Ливерпул мака измачи за да обезбеди следна рунда, денеска такви сензации немаше. Челси со втор тим беше подобар од Болтон, иако победи со 2-1, а Тотнем и со негатива од 0-1 стигна до победа од 3-1 во последните 20 минути од мечот. „Граѓаните“ на „Итихад“ со убедливи 7-0 го демолираа англискиот третолигаш и два погодоци постигнаа Франк Лампард, кој во неделата му даде гол на челси и Един Џеко, а останатите три беа дело на Јаја Туре, Хесус Навас и Хосе Позо. Челси пак, со 2-1 славеше над Болтон, а головите ги постигнаа Зума и Оскар. Единствениот погодок за гостите на „Стемфорд бриџ“ го постигна Милс кој стрелаше во 31. минута. КАПИТАЛ КУП Бартон – Брајтон 0-3 Челси – Болтон 2-1 Сити – Шефилд В. 7-0 Тотнем – Нотингем 3-1 ВБА – Хал 3-2
| | веќе видена | слични

Манчестер сити ја оправда фаворитската улога на дуелот против Шефилд венсдеј, демолирајќи го овој противник со преубедливи 7-0 во рамките од третото коло од англискиот Лига-куп. Пелегрини на овој меч ги одмори Силва, Насри и Агуеро, па на „граѓаните“ им беше потребно време за да влезат во својот препознатлив ритам. Првото полувреме заврши без голови, а потоа во вторите 45 минути домашните фанови уживаа во шоуто на своите миленици, кои дури седум пати го тераа гостинскиот голман да ја вади топката од мрежата (Џеко и Лампард постигнаа по два, а Туре, Навас и Позо по еден погодок на овој меч). Челси исто така го ротираше тимот, но многу потешко од очекувањата стигна до триумф над Болтон од 2-1. Гостите долго време имаа активен резултат, пред Оскар да го постигне победничкиот погодок за тимот на Жозе Мурињо. Резултати: Челси – Болтон 2-1, Манчестер сити – Шефилд в. 7-0, ВБА – Хал 3-2, Тотенхем – Нотингем 3-1, Бартон – Брајтон 0-3. Двојки за осминафинале: Тотенхем – Брајтон Стоук – Саутемптон Ливерпул – Свонси ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Излегување на 30-ти не е за европско владеење на правото, тука за најбрутално бришење на македонската држава и народ“, смета аналитичарот Александар Пандов. ...
сите 11 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 127 | | | веќе видена

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струга донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица за сторено кривично дело ...
сите 138 | | | веќе видена

Мобилните телефони веќе подолг период се работа на престиж, во редици се чека на нови модели на iPhone, но што е со оние кои се евтини. Нивни корисници ...
сите 53 | | | веќе видена

Пред странските функционери што доаѓаат во Македонија пред референдумот, ВМРО-ДПМНЕ го кажува својот став, вели потпретседателот на партијата, Александар ...
сите 78 | | | веќе видена

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов потврди дека миризбата во зградата во Аеродром биле користени пелени кои не биле фрлени. Според него, граѓаните ...
сите 70 | | | веќе видена

Ако референдумот биде успешен и мнозинството гласа во насока на поддршка на референдумското прашање, ситуацијата е јасна и ВМРО-ДПМНЕ тоа ќе го почитува, рече ...
сите 258 | | | веќе видена

Ричард Хендрикс е нашиот најкорисен играч во досегашниот дел од претквалификациите. Барем ако се мери, се зема в предвид оној индекс кој вели дека Американецот ...
сите 82 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Има ли Сити причина да биде внимателен?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: