Спорт - Јувентус ќе победи во трката по Агуеро

Јувентус ќе излезе како победник од трката по Серхио Агуеро откако на овој фудбалер му било кажано дека нема да може да ја продолжи својата кариера во Реал Мадрид. Аргентинскиот голгетер не криеше дека би сакал да се пресели во редовите на „кралскиот клуб“, но челниците на Атлетико Мадрид останаа цврсти на ставот да не го продадат својот најдобар фудбалер на лутиот ривал. За трансферот на „Сантијаго Бернабеу“ да биде реализиран, Реал Мадрид би требало да плати 45 милиони евра за да ја активира клаузулата за раскин на договорот меѓу Агуеро и Атлетико, но управата на „кралевите“ веќе стави до знаење дека нема намера да потроши толку пари за Аргентинецот. Таквата ситуација ќе ја искористи Јувентус, чиешто раководство е во интензивна потрага по фудбалска мегаѕвезда што би го препородила овој тим. Агуеро флертуваше со „старата дама“ пред еден месец, но за очекување е преговорите меѓу неговите агенти и директорите на Јувентус да се интензивираат во следните неколку дена, за трансферот да може да биде комплетиран ...
| | веќе видена | слични

Челси ќе се обиде да го доведе аргентинскиот напаѓач Серхио Агуеро од Атлетико Мадрид, соопштуваат медиумите во Англија. Агуеро веќе ја објави својата желба да го напушти „Висенте Калдерон“, а од Атлетико се подготвени да го продадат за сума од 32 милиони фунти. Челси не успеа да го оствари трансферот на белгиската млада надеж Ромелу Лукаку од Андерлехт и продолжува да бара нов талентиран напаѓач. Во минатото лето лондончани беа во близина на привлекување на Агуеро. Од Атлетико Мадрид побараа многу голема сума за аргентинскиот репрезентативец и зделката не успеа. Во моментов многу сериозен интерес за Агуеро има од страна на Јувентус и Реал Мадрид.
| | веќе видена | слични

Агентите на Агуеро вчера имаа состанок со управата на Атлетико со цел да ги убедат мадриѓаните да ги намалат своите барања. Медиумите пишуваат дека состанокот вродил со плод и дека Аргентинецот во наредните неколку дена би можел да го комплетира трансферот во Италија. Тимот на Јувентус би можел до крајот на неделата да го добие најголемото засилување во овој преоден рок, а преговорите за тоа одат во вистинска насока. Атлетико после состанокот со агентот на Агуеро, ја намали цената на 40 милиони евра. Јувентус во моментов нуди 35 милиони , но се верува дека овој минус брзо ќе биде надополнет со одредени бонуси. Имено агентот на Агуеро вчера потврди дека Јувентус е најсеризен во намерата за трансфер и има најголеми шанси прв да дојде до потпсот на Аргентинецот. Медиумите во неговата земја пренесуваат дека веќе се е договорено, тој сака трансфер меѓу „бјанконерите", а се сложил и на понудата да заработува по 7,5 милиони евра по сезона. Претседателот на Атлетико не сака да го продаде играчот во ...
| | веќе видена | слични

Тимот на Јувентус би можел до крајот на неделата да го добие најголемото засилување во овој преоден рок, а разговорите одат во вистинска насока, Атлетико по состанокот со агентот на Аргентинецот, ја намали цената на 40 милиони евра. Јувентус нуди 35, но се верува дека со некој играч или со евентуални бонуси и овој минус ќе биде надополнет. Имено Агуеро и нема други понуди, а Атлетико не сака да го продаде на Реал, самиот играч не сака во Англија каде се споменуваа Челзи и Сити. Медиумите во неговата земја пренесуваат дека веќе се е договорено, тој сака трансфер меѓу "бјанконерите", а се сложил и на понудата од 7,5 милиони евра по сезона, колку што имаше и во Атлетико. Се очекува во следните неколку дена Марота да одлета за Мадрид и да ја приведе работата до самиот крај.
| | веќе видена | слични

Првите луѓе на тимот од Стемфорд Бриџ повторно почнаа да се распрашуваат за напаѓачот на Атлетико Мадрид. Според лондонски Daily Мail , менаџерите на Серхио Агуеро побарале од управата на Атлетико Мадрид да ја намали сумата која ја бара за Аргентинецот од 45 на 34 милиони евра. Таа вест го привлекла вниманието на Челзи, кој пред неколку месеци често се поврзуваше со напаѓачот. „Сините“ од Лондон уште во јануари сакаа да го донесат Агуеро на Стемфорд Бриџ, но тогаш ниту Атлетико, ниту пак играчот, не беа подготвени за трансфер. Сепак, сега е речиси сигурно дека тој ќе си замине од Мадрид, а заедно со Челзи, заедно со Јувентус и Реал Мадрид, е најзагреан за неговите услуги. Тоа посебно ќе биде случај доколку Атпетико навистина ја намали неговата цена она 34 милиони евра.
| | веќе видена | слични

Претседателот на Атлетико Мадрид, Енрике Карезо се надева дека Серхио Агуеро нема да се пресели во Реал Мадрид. Агуеро ова лето ќе го напушти Атлетико Мадрид и ќе се пресели во нова средина. Еден од кандидатите за неговиот потпис е и лутиот ривал на Атлетико, Реал Мадрид. Претседателот на Атлетико Мадрид, Карезо се надева дека Кун Агуеро нема да направи трансфер на Сантијаго Бернабеу. "Ви се колнам дека уште не знам каде ќе игра Агуеро. Само неговиот агент и тој го знаат тоа" - изјави Карезо за Sportyou. "Играчите играат онаму каде што сакаат да играат, се додека не се уморат. Но ако Агуеро отиде во Реал Мадрид, тоа нема да биде добро за нас, доколку замине во Севиља ќе биде подобро, доколку се пресели во Ливерпул, ќе биде уште подобро".
| | веќе видена | слични

Напаѓачот на Атлетико Мадрид, Кун Агуеро во новата сезона, најверојатно, ќе ги брани боите на екипата на Јувентус. Иако сè уште ништо не е договорено, сепак, италијанските медиуми на големо зборуваат за тоа дека Агуеро е пред договор со тимот од Торино и прашање е на време кога двете екипи ќе се договорат за трансферот. Според медиумите во Италија, раководството на Јувентус имало состанок со Агуеро и тој дал согласност да се пресели во Торино. Иако и Реал Мадрид е меѓу кандидатите, сепак, Јувентус во моментов е во подобра позиција, па останува да се прецизираат сите детали и да се постигне посакуваниот договор. Сите информации околу трансферот би требало да бидат познати во текот на следните две недели бидејќи толку е голем просторот кој му е оставен на Агуеро за да се одлучи што ќе прави во текот на следната сезона. Цената за Обгона е 20 милиони евра Доколку Јуве сака да го ангажира фудбалерот на Торино, Ангело Обгона ќе мора да плати 20 милиони евра. Ова е цената која вториот по квалитет состав од ...
| | веќе видена | слични

Еден од агентите на Серхио Агуеро, откри дека напаѓачот на Атлетико Мадрид е подготвен да замине во Серија А, каде е мета на интерес на екипата на Јувентус. "Контактите со Јувентус се постојани. Агуеро сака трансфер во голем клуб и Јувентус одговара на овој опис. Сигурно и нас ни одговара планот на клубот за подмладување, па мислам дека шансите да го видиме Серхио со тимот на Јуве се мошне реални", изјавил агентот на Агуеро. Популарниот зет на Диего Марадона има договор со Атлетико Мадрид, но јавно изјави дека сака да го напушти овој тим во текот на летото. Цената на Кун Агуеро е околу 45 милиони евра, а Јувентус сепак ќе се обиде истата да ја намали на некои 35 милиони. Останува во наредните неколку дена преставници на двата клуба да седнат на заедничка маса и да ги споредат понудата и побарувачката, пренесува Спортското радио 90,3 ФМ.
| | веќе видена | слични

Менаџерот на Аргентинецот изјави дека неговиот клиент посакува преселба во Серие А, во редовите на „старата дама“. Бруно Сатин, еден од менаџерите на напаѓачот на Атлетико Мадрид Серхио Агуеро, им стави на сите до знаење дека постојат големи шанси Аргентинецот следната сезона да го носи дресот на Јувентус. Агуеро е решен да си замине од тимот од „Висенте Калдерон“, а Сатин открива дека тој посакува трансфер во редовите на екипата од Торино. „ Контактите со Јувентус се постојани во изминатиот период. Агуеро сака да премине во голем клуб и Јувентус се поклопува со таа негова замисла. Свесни сме за напорите клубот ова лето да се врати на старите патеки. Шансите да се постигне договор се големи “ - изјави Сатин за торински Tuttosport. Агуеро е под договор со Атлетико до летото 2014. година, а сумата која клубот ја бара за него изнесува 45 милиони евра. Покрај Јуве, интерес за него покажаа и Реал Мадрид и Челзи.
| | веќе видена | слични

Агентот на Кун Агуеро, Бруно Сатин беше многу јасен. "Во секојдневен контакт сме со Јувентус веќе неколку недели. Тие се многу сериозни во намерата да го доведат Агуеро" изјави Сатин. Синоќа агентот на Кун разговарал со првите луѓе на Атлетико за да го омекне нивниот став. Имено мадриѓаните бараат заинтересираните клубови да ја исплатат откупната клаузула од 45 милиони евра за Аргентинецот. Јасно е дека тоа нема да го направи никој, но понудата од Јувентус и понатаму е највисока. Италијаните ќе платат 35 милиони и ќе го понудат Тијаго кој е на позајмица во Атлетико и евентуално голманот Сторари кој вреди 3 или 4 милиони. Сидбината на Аргентинецот би требала да биде позната во следните десет дена.
| | веќе видена | слични

Останато

 Единствено денеска го информирала СЈО информираше дека отворила боледување на 16 јули, ден по аферата Рекет во која  и беше одземен мобилниот  телефон. Од што ...
сите 580 | | | веќе видена

Од Синдикатот на културата велат дека го чекаат владиното образложение за нејзиното разрешување. Одлуката според нив е изненадувачка, како и тоа дека таа доаѓа ...
сите 88 | | | веќе видена

Турските научници предупредуваат за опасноста од нови силни земјотреси што го загрозуваат Истанбул и реонот на Мраморно море, пишува денеска турскиот весник ...
сите 156 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 92 | | | веќе видена

Коментаторот на Вимблдон, Андреу Кејстл, се нашол на удар на критики бидејќи го кометирал прстенот на Мирка Федерер за време на финалето помеѓу нејзиниот ...
сите 238 | | | веќе видена

Новоизбраниот претседател на Европската комија, Урсула фон дер Лајен побара земјите од ЕУ да и предложат по двајца кандидати за еврокомесар – жена и маж, ...
сите 200 | | | веќе видена

Зоран Азманов кој се занимава со градежен бизнис и пред ТВ камерите остана на своето тврдење дека е рекетиран од сопственикот на 1ТВ Бојан Јовановски, и дека ...
сите 793 | | | веќе видена

За десетина дена се очекува да бидат сублимирани проценките од штетите што ги предизвика минатонеделното невреме во Преспа и да бидат доставени до владината ...
сите 86 | | | веќе видена

Градоначалникот на Општина Охрид, Константин Георгиевски е уверен дека до следната сесија во февруари Охридскиот регион ќе ја надмине опасноста да биде ставен ...
сите 59 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Спорт - Јувентус ќе победи во трката по Агуеро

Од:
До кого (е-маил):
Порака: