УЖАС ВО ТОРИНО: Детонација меѓу навивачите на Јувентус, раскрварени луѓе на плоштадот (ВИДЕО)


Настанала паника и луѓето во стампедо почнале неконтролирано да бегаат од плоштадот. Во целата таа мешаница, која наликувала на сцена од апокалиптичен филм, дошло до голем број повреди Луѓе раскрварени испаничено бегаа од плоштадот „Сан Карло“ во Торино, каде вечерва десетици илјади навивачи на „Јувентус“ на отворено го следеа дуелот на нивниот тим со „Реал Мадрид“ во финалето од Лигата на шампионите . Според првичните информации кои пристигнаа од Италија, се слушнала силна детонација меѓу насобраниот народ, по што настанала голема паника. Glad it was a false alarm! #torino #juvereal pic.twitter.com/v1MSSHIuNU — Haley Abel (@habel1012) June 3, 2017 Засега нема официјална потврда за каков вид детонација се работи. Но, како што пренесуваат италијански медиуми, веројатно се работело за експлозија на петарди, која била протолкувана како можен терористички напад . Panique a #Turin pic.twitter.com/kLDeFzM3Ct — LUCHISIMO (@FriskPvP) June 3, 2017 Сепак, настанала паника и луѓето во стампедо почнале неконтролирано да ...
| | веќе видена | слични

Антонио Конте следната сезона во својот тим посакува да го има левиот бек на Јувентус, Алекс Сандро, поради што е подготвен да плати и 60 милиони евра, пишува „Газета дело Спорт“. Според италијанскиот медиум, Конте по секоја цена го сака Бразилецот во дресот на „сините“, па ја покачил и сумата за десет милиони, откако првата понуда наводно изнесувала 50 милиони евра. На „Стемфорд Бриџ“ се надеваат дека токму покачувањето на понудата ќе значи и согласност од „старата дама“ за овој трансфер. Сандро (26) има договор со Јувентус до 2020. година, каде пристигна од Порто во 2015. година за 26 милиони евра.
| | веќе видена | слични

Екипата на Челзи подготвува неверојатна понуда за фудбалерот на Јувентус Алекс Сандро. Според Ла Газета дело Спорт, Челзи планира во наредните денови да му понуди на Јувентус 60 милиони евра за одбранбениот фудбалер откако претходно раководството на Јувентус ја одби понудата од 50 милиони евра. Алекс Сандро во Торино дојде во 2015 година од редовите на Порто, а оваа сезона е меѓу поистакнатите фудбалери одигрувајќи на речиси сите натпревари за Бјанконерите и при тоа постигнувајќи три голови и седум асистенции. Инаку ова не е единствена понуда за одбранбен фудбалер на Јуве. Претходно се шпекулираше дека Манчестер Сити за Леонардо Бонучи испратиле понуда во висина од 62 милиони евра.
| | веќе видена | слични

Она што се најавуваше во текот на денот, вечерва се реши. Следуваат лекарски прегледи и претставување… Нема многу дилеми, сензацијата Патрик Шик е нов напаѓач на Јувентус. Трансферот е договорен со младиот напаѓач пред неколку недели преку Павел Недвед, а денеска беше најден заеднички јазик со Сампдорија. Јувентус ќе ја исплати клаузулата од 25 милиони евра во неколку рати, а младиот фудбалер веднаш ќе се пресели во Торино и ќе биде алтернатива за Игуаин. Шик даде 11 гола за Сампдорија оваа сезона, се изненади веројатно и самиот себе. Во моментов е на подготовки со Чесите, а ќе игра за младата репрезентација на својата земја на Европското првенство во Полска. Но, во меѓувреме Јуве побара од него да дојде до Торино и да ги мине лекарските прегледи со цел да потпише договор. Шик е прогласен за откритие на сезоната во Серија А, јасно е дека Јувентус побрза да го купи овој играч и со тоа изврши дополнителен притисок врз Лацио. Имено, Лотито се договори со Милан околу Кеита, но младиот фудбалер кому следната ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Италијанскиот шампион Јувенутс ги договорил личните услови на новото засилување Стивен Нзонзи, па сега е потребно уште да се најде заеднички јазик со тимот на Севиља. Како што тврди „Тутоспорт“, самиот фудбалер сака да се пресели во Италија, но единствен проблем е сумата од 40 милиони евра, која ја бара тимот на Севиља за услугите на играчот. Францускиот фудбалер беше еден од главните фудбалери изминатата сезона, каде на „Рамон Санчес Писхуан“ паѓаа и најголемите фудбалски гиганти. Сумата на играчот се проценуваше на 30 милиони евра, но тој го продолжи договорот до 2020. година, поради што „старата дама“ ќе мора да плати дебело доколку го сака играчот во своите редови. Покрај Јувентус, интерес за играчот имаше уште од Барселона, Манчестер Сити, Тотенхем и Ливерпул.
| | веќе видена | слични

Италијанскиот првак Јувентус постигна договор за трансфер на играчот од средниот ред на Севиља, Стефан Нзонси, објави денеска Тутуспорт. Искусниот Французин одамна изрази желба да заигра за Јуве, но останува сега двата клуба да ја одредат отштетата. Севиља бара 40 милиони евра за својот фудбалер што за Јуве е многу и би сакал да ја намали оваа сума. Вредноста на Нзонзи до неодамна изнесуваше 30 милиони евра, но се крена поради неговите одлични игра во Ла Лига и фактот што неодамна потпиша нов договор со Севиља до 2020 година. Интерес за него покажаа уште Барселона, Ливерпул, Манчестер Сити и Тотенхем.
| | веќе видена | слични

Минатата година Леонардо Бонучи ја одби понудата за трансфер во Манчестер Сити, а во текот на оваа се појавија и информациите дека 30. годишниот фудбалер на Јувентус е спремен за нов клуб. Меѓу оние први заинтересирани клубови за италијанскиот репрезентативец беше Челзи, пред се неговиот менаџер Антонио Конте, со кого имаше одлична соработка во Јувентус, но и во репрезентацијата на Италија. Сепак, Бонучи наведува дека не размислува за заминување од Торино. „Јас си заминувам од Јувентус? Тоа се само шпекулации" - кратко прокоментира еден од најдобрите дефанзивци во Европа. Неговиот договор со „црно-белите" од Торино истекнува дури во 2021 година. Оваа сезона забележа 45. настапи за Јуве во сите натпреварувања, во кои освои две титули во првенството и во Купот на Италија. Но застанаа во големото финале од Лигата на Шампионите, каде некако премногу лесно беа поразени од Реал Мадрид (1:4).
| | веќе видена | слични

Македонската фудбалска репрезентација во рамки на претпоследното деветто коло во квалификациите за Светското првенство во Русија на шести октомври годинава треба да игра на гостински терен со селекцијата на Италија. Од „аѕурите“ денеска потврдија дека Торино ќе биде домаќин на овој натпревар, поточно „Олимпискиот стадион“. На овој стадион своите натпревари ги игра калчолигашот Торино. Има капацитет од 27.958 гледачи, а изграден е далечната 1933 година. Во 2006 година беше реконструиран за потребите на Зимските Олимписки игри во Торино таа година. Италијанската репрезентација се враќа во Торино по пауза од една година, кога на шести октомври 2016 година на „Јувентус арената“ ја дочека Шпанија. Последен пат „аѕурите“ играа на „Олимпико“ во Торино во 2009 година против Бугарија и славеа со 2-0 во рамки на квалификациите за Светското првенство 2010 година. Македонија загуби со 2-3 на првата пресметка со Италија во Скопје, што се одигра на девети октомври минатата година.
| | веќе видена | слични

Италијанската фудбалска федерација се одлучи да го промени градот домаќин на квалификацискиот натпревар за пласман на СП 2018 во Русија, меѓу Италија и Македонија кој треба да се игра на 6. октомври. Како што информираат денеска Италијанците, дуелот на 6. октомври место во Удине, како што беше првично одредено, ќе се игра на Олимпискиот стадион во Торинот со почеток од 20:45 часот. Репрезентацијата на Италија во Торино ќе се врати по една година, откако претходно последен натпревар во овој град беше одигран на 6. октомври 2016, но на стадионот на Јувентус меѓу Италија и Шпанија во натпревар од актуелните квалификации за СП 2018. По Рим и Милано, Торино е градот кој најголем број пати бил домаќин на италијанската репрезентација. Во Торино во 1918 година е формирана и Италијанската фудбалска федерација. Па, натпреварот со Македонија ќе биде и еден вид најава за сите случувања кои Италијанците ќе ги имаат по повод 100-годишнината од својата фудбалска игра. Како што е познато, досега Македонија и Италија имаат ...
| | веќе видена | слични

Вчера се случи стампедо во Торино каде навивачите на Јувентус беа собрани да го следат финалниот натпревар од Лигата на шампиони против Реал Мадрид. За жал дошло до голема турканица бидејќи се слушнала експлозија по што настанала огромна паника. Стотина навивачи се повредени во стампедото, за потоа да се утврди дека нема никаква бомба или терористички напад, туку дека пукнала силна петарда.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Памела Андерсон беше гостинка на синоќешната вечера на фудбалскиот клуб Олимпик од Марсеј , каде се собирала помош за сиромашните деца од градот. наеднаш , во ...
сите 217 | | | веќе видена

Продолжуваат превирањата во Исламската верска заедница. Новиот поглавар Скендер Бузаку е назначен на функцијата од судот, но Реис ул улема хаџи Сулејман ефенди ...
сите 375 | | | веќе видена

Како исходот од првиот круг на македонските претседателски избори ќе влијае на политичките елити, на вториот круг, и воопшто на политичката ситуација во ...
сите 334 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 173 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

УЖАС ВО ТОРИНО: Детонација меѓу навивачите на Јувентус, раскрварени луѓе на плоштадот (ВИДЕО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: