Тотенхем и Челси ги поделија бодовите на Вајт Харт Лејн (видео)

3 копии

Во градското дерби на 17. коло на Премиер лигата, Тотенхем и Челси одиграа 1:1, иако според она што се случуваше на теренот резултатот и тоа како можеше да биде поразличен. Веќе 4 години Тотенхем нема пораз на својот стадион од некој од градските ривали. Последен пат Спарси доживеаа пораз во 2007 година, од Арсенал со 1-3, кога Адебајор постигна 2 гола за Топџиите. Со овој резултат Тотенхем ќе остане на третото место за Божиќ и секако најдобро пласирана екипа од Лондон, зад двете екипи од Манчестер. Ноќеска резултатот го отвори токму Адебајор, уште во 8. минута, по одличниот пас од Герет Бејл. Изедначи Даниел Стариџ во 23. минута по нафрлувањето од Ешли Кол. Дека Стариџ полека станува незаменлив во Челси говори и фактот што последните 6 натпревари или постигнува гол или има асистенција за гол. Капитенот Џон Тери кој се соочува со најтешките моменти во кариерата по обвинувањата за расизам, беше навредеуван од страна на навивачите на Тотенхем за време на целиот натпревар. Сепак на крајот се прослави откако во ...
| | веќе видена | слични

Тимовите на Тотенхем и Челси не успеаа да стигнат до победа во меѓусебниот натпревар од 17. коло на Премиер лигата. Натпреварот на Вајт Харт Лејн заврши со резултат 1-1 при што домаќините можат да се чувствуваат оштетени поради сомнителниот погодок на Сините. Емануел Адебајор го отвори резултатот за Спарси во 8 минута, а Даниел Стариџ израмни 24 минута, но погодокот дојде по асистенција на Ешли Кол кој играше со рака. Во крајна линија покрај неколкуте прилики во текот на натпреварот пред двата гола, резултатот остана непроменет, а истиот не ги задоволи и двата тима на кои им беше неопходна победа. После овој нерешен исход Тотенхем останува на 3. позиција на табелата со 35 поени, додека Челси веќе 5 натпревари нема пораз, но го завзема 4. место со 33 поени и заостанува 11 поени за лидерот Манчестер Сити.
| | веќе видена | слични

Синоќа се одигра последната средба од 17-тото коло во Премиерлигата. На „Вајт Харт Лејн“, градските ривали Тотенхем и Челзи ги поделија бодовите со резултат 1-1 . Први во водство дојдоа домашните уште во осмата минута од натпреварот, кога Емануел Адебајор, по сјајниот соло-продор и прецизното додавањето од левата страна на Герет Бејл, успеа да подметне нога помеѓу Џон Тери и Петр Чех и да ја смести топката во противничката мрежа. Изедначувачкиот погодок стигна 15 минути подоцна, по една речиси идентична акција на спротивната страна. Дидие Дрогба го „вработи“ Ешли Кол по левата страна, кој прецизно центрираше до осамениот Стариџ, кому не му беше тешко од само неколку метри да го постигне својот деветти сезонски погодок. Во втората минута од судиското надополнување, репрезентативецот на Того, Адебајор, имаше идеална прилика по вторпат да се запише во листата на стрелците и да го осигури големите три бода за својата екипа, но откако го „матираше“ Петр Чех, од гол-линијата спаси гостинскиот капитен Џон Тери. ...
| | веќе видена | слични

Во последниот натпревар од 17-та рунда во Премиер Лигата, налондонското дерби помеѓу Тотенхем - Челси на Вајт харт Лејн заврши без победник 1-1. Тогоанскиот интернационалец Адебајор во 8-та минута донесе водство за “петлите“ додека младинскиот репрезентативец на Анлгија, Стариџ го изедначи резултатот. Наидовме на противник кој се бори за титулата а бод од тешките гостувања е добредојден. За мене на овие натпревари резултатот не е важен него перформансот што го покажвме на мечот. Останавме во трка за титулата, ситуацијата не е лоша но секогаш излегуваме посилни и мислам дека ќе ја надокнадиме негативата на табелата - потенцираше португалецот Андрес виљаш Бојаш. “Сините“ по одиграни 17 натпревари во Премиер Лигата се наоѓаат на 4-та позиција на табелата со 33 бодови, Тотенхем е трет со два повеќе од Челси односно 35. Лидер пред мечевите на “боксин деј“ е Манчестер Сити со 44 бодови а втор е бранителот на трофејот Манчестер Јунајтед со 42. Видео : “Мирољубиво“ во лондонското дерби Мх.П.
| | веќе видена | слични
2 копии

Тотенхем и Челзи одиграа интересен натпревар на Вајт Харт Лејн кој заврши без победник. Домаќините тргнаа силно уште од самиот почеток, тоа резултираше со погодок на Адебајор во 8. минута. Тотенхем доминираше во воведниот дел од натпреварот, но како одминуваше времето, Сините воспоставуваа рамнотежа. Во 23. минута по асистенција од Ешли Кол, Даниел Стариџ го израмнува резултатот на 1-1. Спарси ја имаа иницијативата, но подобрите шанси беа на страната на Челзи, Стариџ од идеална позиција биеше над голот, а Дидие Дрогба ја погоди стативата од голот на Фридел. И вториот дел се одликуваше со динамична и борбена игра на двете страни кои имаа желба да дојдат до трите бода, Чех и Фридел се истакнаа во неколку ситуации и спречија нивната мрежа повторно да се затресе. Дополнителни главоболки за Андре Вилаш Боаш создадоа и повредите на Ивановиќ и Оби Микел кои уште во првиот дел мораа да го напуштат натпреварот.
| | веќе видена | слични

Лондонското дерби заврши без победник откако Тотенхем и Челзи ремизираа 1-1 во последниот меч од 17. коло во Премиерлигата. Домаќините го отворија резултатот во 8. минута преку Адебајор, а 15. минути подоцна Стариџ изедначи на 1-1. Тотенхем и Челзи остануваат на третото и четвртото место на табелата во англиската елита со 35, односно 33 бода, а „Спарси“ имаат и еден заостанат дуел.
| | веќе видена | слични
2 копии

Последниот натпревар од 17.коло од Премиер лигата одигран синоќа во Лондон меѓу градските ривали Тотенхем и Челзи заврши без победник 1:1. Први во водство дојдоа домашните по одличната асистенција на Герет Бејл, а стрелец во 8.минута беше Емануел Адебајор. Екипата на Челзи изедначи во 23.минута кога по центаршутот на Ешли Кол, мрежата ја затресе Даниел Стариџ. Со освојувањето на по еден бод Тотенхем остана на третото место, а Челзи на четвртото. Поголемиот дел од премиерлигашите до крајот на оваа календарска година ќе одиграат уште два првенствени натпревара. Следното коло се игра на 26 и 27 декември. Табела: Манчестер Сити 44 бодови, Манчестер Јунајтед 42, Тотенхем 35 (натпревар помалку), Челзи 33, Арсенал 32, Ливерпул 30, Њукасл 27...
| | веќе видена | слични
2 копии

Тотенхем и Челзи ги поделија бодовите во последниот натпревар од 17-то коло во Премиер лигата. Нерешениот резултат ги задржа тимовите на истите позиции на табелата, Тотенхем, со натпревар помалку, е на третото место со 35 бода, Челзи е зад него и има два бода помалку. Натпреварот на „Вајт Харт Лејн" го отвори Емануел Адебајор, кога во осмата минута му донесе предност на Тотенхем, во 23-та минута, конечниот резултат го постави Даниел Стариџ. До крајот на мечот двата тима имаа по неколку изгледни прилики но резултатот не се менуваше. Ривалите од Манчестер, Сити и Јунајтед, с 44, односно 42 бода. крај/мф/нц
| | веќе видена | слични

Со лондонското дерби помеѓу Тотенхем и Чезли синоќа се комплетира 17-то коло во Премиер лигата. Дерби дуелот помеѓу лондонските ривали Тотенхем и Челси заврши без победник, 1-1. Спарси дојдоа во водство уште во осмата минута со голот на Адебајор, додека најдобриот стрелец сезонава, младиот Даниел Стариџ го изедначи резултат. Со ова реми Тотенхем се наоѓа на третото место со 35 бода, девет помалку од Манчестер сити, но и натпревар помалку од лидерот. Челзи е на четвртото место веднаш зад Тотенхем со 33 бода. Возбудувањата во Премиер лигата продолжуваат со натпреварите од 18-то коло кое традицинално се игра веднаш по католички Божик односно во понеделник. (Крај)
| | веќе видена | слични

Тотенхем и Челзи ремизираа со 1:1 во градското дерби по што Спарси останаа на третото место, веднаш зад екипите од Манчестер. Фудбалерите на Тотенхем пред дербито со градскиот ривал Челзи посакуваа победа, но се надеваа дека ќе извлечат барем реми кое ќе им донесе нешто што го немале 15 години. Тоа е статусот како најдобро пласиран тим од Лондон на табелата во Премиерлигата за време на католичкиот Божиќ, нешто што се нема случено од сезоната 1995/96. Со бодот освоен против Челзи во ремито од 1:1 Тотенхем го обезбеди третото место, а и ја продолжи серијата без пораз од некој од клубовите од Лондон на својот Вајт Харт Лејн. Последен пат Спарси загубиле дома пред четири години, кога подобар од нив беше Арсенал. На дербито со Челзи домаќините уште во осмата минута го отворија резултатот по едно додавање на Герет Бејл за Емануел Адебајор. Во 23. минута од средбата беше поставен и конечниот резултат кога Даниел Стариџ по една акција на Дидие Дрогба и Ешли Кол, изедначи на 1:1. До крајот Дрогба, Рамиреш и Адебајор ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Состојбата во регионот, светскиот економски форум во Давос и проблемите со кои се соочува британската премиерка Тереза Меј со ситуацијата со Брегзит. На овие ...
сите 319 | | | веќе видена

Огњен Врањеш минатата година влезе во врска со Кача Грујиќ само да ја направи љубоморна Јелена Карлеуша. Во тој период не беа во најдобри односи, па така ...
сите 225 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 143 | | | веќе видена

Во Русија Богојавление често се одбележува со капење на ниски јануарски температури. Тоа го направиле и овие убавици и со тоа се пофалиле на Инстаграм Минатиот ...
сите 212 | | | веќе видена

Соопштение на ВМРО-ДПМНЕ: Претседателот Христијан Мицкоски заедно со Потпретседателот Александар Николоски и меѓународниот секретар Тимчо Муцунски се сретна со ...
сите 165 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Тотенхем и Челси ги поделија бодовите на Вајт Харт Лејн (видео)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: