Петр Чех се повлече од репрезентацијата!

2 копии

Еден од најдобрите голмани од поновата фудбалска историја соопшти дека неговата репрезентативна кариера е завршена. Чех изјави дека одлуката за повлекувањето од државниот тим ја донесол за конечно да се сконцентрира за својот настап во Арсенал. Фото: Beta/AP Photo/Petr David Josek Тој дебитираше на голот на Чешка 2002. година, во победата од 2:0 против Унгарија и од тогаш беше стандарден првотимец. Од тогаш запиша 124 настапи и е апсолутен рекордер на националниот тим. „Како мал сонував да одиграм макар една утакмица за државен тим. Горд сум на бројот на настапи за репрезентацијата“, наведе Чех во соопштението. Последната утакмица за Чешка ја одигра на 21. јуни во поразот од Турција од 0:2 во групната фаза на Европското првенство во Франција. Најголемиот успех со репрезентацијата ја оствари во 2004 година, кога Чешка играше во ½ финалето. Тој тогаш и помогна на екипата да се пласира на секое Европско првенство, а играше и на Светското првенство во Германија во 2006. година. We lived some amazing moments ...
| | веќе видена | слични

Голманот на чешката репрезентација, Петер Чех, реши да стави крај на кариерата во националниот дрес. Чех кој има 34 години смета дека е време да се повлече од репрезентацијата и да се посвети на клупско ниво и настапите во Арсенал. „Кога бев дете мојот сон беше барем еднаш да заиграм во репрезентацијата. На крајот тоа го направив многупати и горд сум на секој настап. Доживеав многу убави моменти со националниот тим. Им посакувам сè најдобро во иднина“, рече Чех. Тој дебитираше во дресот на Чешка во 2002 година и одигра вкупно 124 мечеви. Најголемиот успех со селекцијата му беше полуфинале на ЕП 2004 година.
| | веќе видена | слични

Останато

Која доби убедлива поддршка со 408 гласови од вкупно 519 делагати на вчерашната конвенција во Струга. Укинување претседателските привилегии, формирање на ...
сите 169 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 192 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 256 | | | веќе видена

Во Градската општа болница „8 Септември“ хоспитализирани се 18 пациенти, а тројца од нив се во критична состојба. Останатите 15 пациенти се во стабилна ...
сите 209 | | | веќе видена

Вршителот на должност министер за одбрана на САД, Патрик Шенахан изјави синоќа дека се уште не утврдил колку финансиски средства од Пентагон ќе пренасочи за ...
сите 116 | | | веќе видена

Претседателот на македонскиот парламент, Талат Џафери, ќе присуствува на гласањето во Бугарското национално собрание за Протоколот за членство на неговата ...
сите 128 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Петр Чех се повлече од репрезентацијата!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: