Чавушоглу: Турција е против странско мешање во Иран

3 копии

Турскиот министер за надворешни работи Мевљут Чавушоглу ги критикуваше израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху и американскиот претседател Доналд Трамп поради нивната поддршка за протестите во Иран. На средба со новинарите во Анкара, Чавушоглу изјави дека Турција е против странско мешање во внатрешните работи на Иран. Турскиот министер информира дека се сретнал со иранскиот колега Мохамед Џавад Зариф со кого разговарал за политичката состојба во Иран, за одлуката на Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел, како и за курдското прашање. Според турскиот весник „Сабах“, Чавушоглу на средбата изјавил дека актуелната иранска власт е избрана на избори и дека не треба да има надворешни обиди за создавање тензии во Иран. - Ако дојде до промени во Иран, тоа треба да биде преку избори, изјави Чавушоглу. Според Чавушоглу, Зариф за состојбата во Иран рекол дека не е толку драматична како што се претставува во медиумите и е слична на протестите во Турција околу истанбулскиот парк Гези, каде еколошки протести ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган сака лично да се сретне со канцеларката Ангела Меркел за да ги врати добрите односи меѓу двете земји, изјави турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу. Тој посочи дека Ердоган имал желба да ја покани Меркел во својата земја по завршувањето на разговорите во владата или по посетата на Германија. Германско-турските односи се затегнаа по обидот за државен удар во Турција во 2016 година. Тогаш турскиот шеф на државата ја обвини Германија дека ги штитела поддржувачите на Фетулах Гулен, за кого Анкара смета дека е организатор на државниот удар. Следеа апсења на германски граѓани, под обвинение дека поддржуваат терористички организации. Како одговор на тоа, минатата година Берлин му забрани на Ердоган да им се обрати на турските граѓани во Хамбург, што пак од друга страна го налути Ердоган кој ги квалификува европските владетели како „нацисти“. Меѓутоа, неодамна, Турција почна да прави напори да ги обнови односите меѓу двете земји. Турскиот прв дипломат дури и ...
| | веќе видена | слични
8 копии

„Претседателот Реџеп Тајип Ердоган сака лична средба со германската канцеларка Ангела Меркел за да се поправат билатералните односи“, изјави турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу на средба со германски новинари. Состанокот веројатно би се случил по преговорите за формирање нова германска влада или доколку Ердоган одлучи да отпатува во Германија. Релацијата Анкара- Берлин беше нарушена по обидот за преварат во 2016 година.
| | веќе видена | слични
6 копии

Турција е меѓу водечките земји во светот во однос на слободата на медиумите, изјави денеска турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган по повод турскиот Ден на новинарите. - Турција денес е на едно од првите места меѓу земјите во светот во однос на слободата на печатот, најновите комуникациски технологии, социјалните медиуми и интернет-новинарството, нагласи турскиот претседател.Тој исто така, посочи дека јавноста има право на брзи, точни и непристрасни информации, како и дека медиумите треба да ги пренесат настаните „без да бидат подложни на какви било ограничувања“. Откако во Турција беше воведена вонредна состојба по неуспешниот воен удар во јули 2016 година до денес уапсени се повеќе од 165 новинари, а десетици медиуми се затворени.Според индексот за слободата на медиумите на „Репортери без граници“, Турција се наоѓа на 155-то место од 180 земји. Денот на новинарите во Турција се одбележува од 1961 година, кога новинарите добија некои правни гаранции во државата.
| | веќе видена | слични
4 копии

Односите меѓу Турција и САД може да се влошат уште повеќе доколку Вашингтон не ги поправи своите грешки, изјави денеска т урскиот министер за надворешни работи, Мевљут Чавушоглу. - Трамп совршено јасно изјави за прекин на испораките на оружје за единиците на сириските курдски Сили за заштита на народот (СЗН). Покрај тоа, американскиот секретар за одбрана Џејмс Матис даде изјава со која ги потврди зборовите на Трамп, истакна Чавушоглу. Според него, тоа е главното прашање што има негативно влијание врз односите на Турција со САД. - Ако не ги поправат грешките направени во оваа област, нашиот однос може да се влоши уште повеќе, посочи турскиот министер за надворешни работи. Во ноември Чавушоглу соопшти дека американскиот претседател Доналд Трамп, за време на телефонски разговор со турскиот колега Реџеп Тајип Ердоган, ветил дека САД ќе ја прекинат испораките на оружје за СЗН. Според Анкара, СЗН е поврзана со забранетата Курдска работничка партија (ПКК).
| | веќе видена | слични

Министрите за надворешни работи на Германија и на Турција, Зигмар Габриел односно Мевлут Чавушоглу се договорија во саботата дека ќе работата на отстранувањето на пречите за подобрување на билатералните односи, нарушени поради повеќе спорни прашања и сандали меѓу двете земји, меѓу кои и пресметката на Анкара со осомничените за неуспешниот пуч од 16-ти јули 2016 година при што се уапсени и десетина германски државјани со турско потекло. Шефот на германската дипломатија Зигмар Габриел ги истана на средбата со турскиот колега Мевлут Чавушоглу историските врски меѓу двете земји, вклучително и улогата на турските работници во обновувањето на повоена Германија, прифаќањето на германските бегалци во Турција во времето на нацизмот, како и повеќе од трите милиона Турци во Германија. „Се договоривме дека задача ние е да сториме сѐ за да ги надвладееме тешкотиите во германско-турските односи и да најдеме заеднички јазик во иднина, имајќи го на ум сето она што нѐ поврзува“, изјави Габриел по средбата со Чавушоглу во ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Во очи на одбележувањето од тригодишнината од нападот на редакцијата на францускиот весник „Шарли ебдо“, организацијата Репоретери без граници го осудува фактот дека „десетина новинари низ целиот свет се и натаму повикувани и осудувани на смрт бидејќи ги сметаат виновни за богохулење“. „Пишувањето или разговорот за верските прашања и натаму е многу деликатно, до таа мера што може да се загуби животот“, предупредувааат од Репортери без граници.
| | веќе видена | слични
2 копии

Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу изјави денеска дека се согласува со својот германски колега Зигмар Габриел дека е потребно „проблемите и несогласувањата“ со Германија да се решат по пат на дијалог и соработка.Шефот на германската дипломатија се согласува со Чавушоглу дека треба да се направи се што е потребно за да се подобрат односите меѓу Берлин и Анкара, кои во претходниот период се влошени поради големиот број несогласувања.Турскиот министер вчера предупреди дека сака да гради мостови на пријателство со Германија, која е најголемиот трговски партнер на Турција и важен НАТО сојузник.Двете земји во претходниот период имаа низа несогласувања, меѓу кои и оние во врска со големите апсења во Анкара на осомничени за учество во неуспешниот преврат во Турција во 2016 година, како и за апсењето на германско-турскиот новинар Дениз Јуџел.
| | веќе видена | слични

Министрите за надворешни работи на Турција и Германија се среќаваат во саботата во германскиот град Гослар, што и како и посетата на турскиот претседател на Париз ден претходно е дел од офанзивата на Анкара за подобрување на нарушените односи со западноевропските партнери. Шефот на германската дипломатија Зигмар Габриел ќе го прими во саботата турскиот колега Мевлут Чавушолгу во својата изборна единцие Гослар, околу 250 километри западно од Берлин. Оваа посета е дел од настојувањата на Анкара да ги подобри заострените односи со западните партнери коишто ја критикуваат за начинот на кој се справува со осомничените за организација и изведување на неуспешниот обид за воен преврат од 16-ти јули 2016 година, како и за обновување на нарушениот дијалог со Европската унија. Во петокот турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган во Париз разговараше со својот француски колега по должност Емануел Макрон, при што не можеше да ги избегне прашањата за човековите права и неизвесните преговори за членството на Турција во ...
| | веќе видена | слични

Министрите за надворешни работи на Германија и на Турција најавија желба за подобрување на односите меѓу двете земји, затегнати по притворање германски државјани во Турција. Германскиот министер за надворешни работи Зигмар Габриел, кој денеска во Гослар го прими својот ресорен турски колега, Мевлут Чавушоглу, најави меѓу другото намера за повторно заживување на заедничка комисија за економска соработка. На пресот за новинарите, двајцата министри ја заобиколија темата за притворениот германски новинар, дописник на весникот „Велт“, Дениз Јуџел. „Можам само да кажам дека разговаравме за сите, па и за оние кои се сметаат за многу тешки теми , а во нив спаѓа и Јуџел“, изјави Габриел. „Турција е важен партнер за Германија. Двете земји ги поврзува поголемо заедништво отколку што понекогаш сме свесни за тоа“, рече тој. Шефот на германската дипломатија ѝ навести на Турција, дека владата во следните денови сериозно ќе го разгледа прашањето околу лиферување опрема за антиминска заштита за оклопни возила. Во никој ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Министерката за туризам, Елена Кундура, иако важи за една од најубавите средновечни жени во Грција синоќа пред полноќ беше известена дека е исклучена како член ...
сите 594 | | | веќе видена

Граѓаните да бидат спокојни и да ја одбијат омразата на ВМРО-ДПМНЕ, порача владејачкиот СДСМ, од каде тврдат дека Законот за јазиците е во согласност со ...
сите 308 | | | веќе видена

На синоќешното гласање доверба во грчкиот Парламент, Алексис Ципрас со 151 гласа „за“, доби поддршка за неговата влада. Од пратениците, 148 гласаа „против“, а ...
сите 88 | | | веќе видена

Во поликлиниката „Идадија“ има 15 од спорните вакцини против мали сипаници со погрешна декларација. Здравство ја отвори вратата за камерата на 1ТВ, која ...
сите 211 | | | веќе видена

Откако неговата сопруга Јелена Карлеуша се најде во центарот на скандолозната афера која го тресе Балканот со босанскиот фудбалер Огњен Врањеш, Душко Тошиќ да ...
сите 143 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Чавушоглу: Турција е против странско мешање во Иран

Од:
До кого (е-маил):
Порака: