Останува мерката притвор за обвинетите за „27 април“


Апелациониот суд на денешната седница ги потврди одлуките на Кривичниот суд за 7-мината обвинети за настаните од Собранието на 27 април. Режисерот Борис Дамовски иако бараше да му се укине, сепак останува во домашен притвор. Меѓу останатите жалби за кои решаваше Апелација беа и на Абдулфетах Алими, кој тврдеше дека го спасил пратеникот Зијадин Села. Тој останува во Шутка. Иста одлука добија и Горан Ангелов од велешкото здружение „Ќосето“ и Младен Додевски од групата на Александар Василевски – Нинџа кои бараа да им се прекине затворскиот притвор. Претходно, од куќен во истражен затвор беа пренесени Митко Чавков и Јане Ченто, за кои претседателот на Кривичниот суд Иван Џолев рече дека не ги почитувале правилата за домашен притвор.
| | веќе видена | слични
7 копии

Поранешниот министер за внатрешни работи, Митко Чавков останува во притвор во истражниот затвор „Скопје“ откако Апелацискиот суд Скопје ја отфрли жалбата и го потврди решението на Основниот суд Скопје 1. Апелација го одбила и барањето на Чавков да биде ослободен со кауција, односно со гаранција за имот, бидејќи, според судот, тоа било некомплетно и недостасувале имотни листови. Чавков, заедно со поранешните колеги од МВР Душко Лазаров, Митко Пешов и Оливер Поповски, како и Горан Ѓошевски од обезбедувањето на поранешниот собраниски спикер, Трајко Вељаноски, беа вратени во „Шутка“ еден ден по поднесувањето на обвинението за „Крвавиот четврток“. Два дена претходно Врховниот суд, постапувајќи по нивните жалби, им одреди куќен притвор. Апелација, пред една недела ги потврди притворите на Лазаров, Пешов, Поповски и на Горанчо Ангелов од велешкото здружение „Ќосето“.
| | веќе видена | слични
9 копии

Скопска Апелација го потврди решението на Кривичниот суд со кое поранешниот министер за внатрешни работи Митко Чавков останува во притвор, потврдија за МИА од Судот. Оттаму посочија дека е отфрлено и барањето за обезбедување гаранција за пуштање да се брани од слобода, бидејќи тоа било некомплетно. Чавков заедно со уште четири лица беа вратени во притвор на 28 март со одлука на Кривичниот суд, еден ден откако Врховниот суд на РМ ги пушти од Истражниот затвор Шутка во куќен притвор.
| | веќе видена | слични

Оттаму посочија дека е отфрлено и барањето за обезбедување гаранција за пуштање да се брани од слобода, бидејќи тоа било некомплетно. Чавков заедно со уште четири лица беа вратени во притвор на 28 март со одлука на Кривичниот суд, еден ден откако Врховниот суд на РМ ги пушти од Истражниот затвор Шутка во куќен притвор. /МИА
| | веќе видена | слични

Чавков останува во притвор потврди скопска апелација по вчерашната јавна седница на која била разгледувана неговата жалба за притворот. До судот била поднеснеа и гаранција во имот, но од таму објаснуваат дека предлогот за гаранцијата го отфрлиле затоа што ја немало потребната документација, односно имотни листови. За недвижности што биле понудени немало документи чија сопственост се објаснуваат од повисокиот суд, од каде велат дека во секој момент кога одбраната ќе ја комплетира докуметацијата, може да поднесен до Кривичниот суд. Чавков беше пуштен во домашен притвор со одлука на Врховниот суд, но ден подоцна беше вратен во Шутка со одлука на Кривичен по подигнатото обвнение за 27 април.
| | веќе видена | слични

Апелациониот суд Скопје ја одби жалбата и барањето на поранешниот министер за внатрешни работи Митко Чавков за обезбедување гаранција и пуштање да се брани од слобода и го потврди решението на Основниот суд Скопје 1 со кое Чавков останува во притвор во истражниот затворот во Шутка, објави . Како што информираат од СДК барањето на ексминистерот било одбиено поради тоа што според судот, било некомпетентно. Чавков понудил гаранција да биде пуштен од притвор, но во барањето му недостасувале имотни листови и други важни документи за да може да одлучи судот. За следната недела, Апелација најавува јавни седници во однос на тоа како ќе пристигнуваат жалби за ефективниот куќниот притвор, изречени како мерки за обезбедување на присуство на обвинетите за организираниот напад во Собранието на 27 април минатата година. Чавков и уште четворица други обвинети на 28 март беа вратени во притвор на 28 март соодлука на Основниот суд Скопје 1, еден ден откако Врховниот суд ги пушти од затворот во Шутка во домашен притвор.
| | веќе видена | слични
3 копии

На новинарско прашање по информациите во јавноста дека телефонот што на 27 април го користел Н. Н., членот од обезбедувањето на експремиерот Никола Груевски во Службата за општи и заеднички работи на Владата, бил вратен со крупни механички оштетувања, Груевски рече дека таков телефон не постоел. Според него, неговото обезбедување не земало телефонски апарати, туку само картички и апелира до медиумите да не шират шпекулации како што тоа се правело во времето на комунизмот.  „Не знаев, но деновиве се распрашав за лицето што е прозвано за таква работа и ми беше одговрено дека телефонски апарат воопшто не бил земан со нив и не било пракса да се зема, туку било пракса да земе само картичка што ќе се стави во некој од приватните телефонски апарати на обезбедувањето што ме придружувало мене. Имено, тоа се правила од причина што моето обезбедување имало лимит на телефонските сметки до 3.000 денари. Имајќи предвид дека кога се разговара во странство цените се повисоки, тие практикувале при патувања да земат картичка ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Миле Јанакиески на крвавиот четврток контактирал со обвинети пратеници поради што е повикан во обвинителството за организиран криминал и корупција. Поранешниот министер за транспорт денеска ја ја дал својата изјава, потврдија за Телма , извори од истрагата. Со вешташењето во истрагата е утврдено дека обвинети пратеници дента и вечерта на 27-ми април имале и телефонска и СМС комуникација со Миле Јанакиески, а денеска бил распрашуван за содржината и значењето на таа комуникација. Главно не се сеќавал на пораките бидејќи таа комуникицаји се одвивала пред речиси една година. Од друга страна поранешниот премиер Груевски денеска тврди дека не е точно дека неговиот телохранител во СОЗР вратил оштетен и скршен телефон по враќањето од Виена. Телефонскиот број е наведен и во обвинението, како прв повик до Александар Василевски – Нинџа по што според актот почнало сценариото за упадот во Собранието.
| | веќе видена | слични

Ќерката на поранешниот министер за внатшрени работи, Митко Чавков, Зорица на својот фејсбук профил објави дека го изгубила кучето.Таа нуди награда .Кој ќе и го најде изгубено куче ќе е добие награда од 300 евра
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Официјален документ, записник од сведочењето на бизнисменот Орце Камчев кога тој го пријави рекетирањето од Бојан Јовановски, излезе во јавноста. Се работи за ...
сите 260 | | | веќе видена

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева наводно разработила неколку сценарија со кои сакала бизнисменот Орце Камчев да го спаси од затвор како осомничен ...
сите 282 | | | веќе видена

Кандидатка за нова министерка за финансии ќе биде Нина Ангеловска, додека за функцијата нови замени-министри за економија, за образование и за политички систем ...
сите 189 | | | веќе видена

Не ќе може да продолжат да се водат истрагите за „Империја“, кај што првоосомничен е бизнисменот Орце Камчев кој ја пријави Специјалната обвинителка Катица ...
сите 373 | | | веќе видена

 Месеците на Илинденска бб. им се избројани, криминалите разоткриени и знаат дека сите до еден ќе одговараат за своите злодела. Најавите за тужби за новинари, ...
сите 314 | | | веќе видена

Специјалната јавна обвинителкa Катица Јанева која од пред два дена е во притвop во затвopот „Скопје“ кој се наоѓа во Шутка е во лошaa здpaвствена состојба, ...
сите 344 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Останува мерката притвор за обвинетите за „27 април“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: