Чавез: „САД се одговорни за ракот кај Латиноамериканските лидери“

Уго Чавез, претседателот на Венецуела вчера изјави дека Американците се одговорни што лидерите во латинска Америка заболуваат од рак. Изјавата доаѓа откако беше објавено дека на претседателката на Аргентина, Кристина Фернандез ѝ е дијагностициран рак на тироидната жлезда. “Воопшто не би било чудно тие да имаат развиено технологија со која можат да предизвикуваат рак, а за тоа никој досега да не знае ништо. Навистина е премногу чудно... И тешко да се објасни, дури и со законите на веројатноста“ изјавил Чавез во вчерашниот говор во една една воена база, пренесува би-Би-Си. Покрај Чавез и Фернандез, канцер е дијагностициран и кај претседателите на Парагвај и Бразил Фернандо Луго, односно Дилма Русеф, како и кај Лула Да Силва, поранешен претседател на Бразил. Сите овие политичари се левичари. Освен изјавите за здравјето на лидерите, Чавез не ја коментираше веста според која Венецуела станува една од најопасните држави за живеење во светот. Според тие вести, во Венецуела оваа година биле убиени најмалку 19.336 ...
| | веќе видена | слични

Чавез: САД предизвикуваат рак кај лидерите од латинска Америка Претседателот на Венецуела, Хуго Чавез изрази сомневање оти постои американска „технологија“ за „предизвикување рак“, еден ден по информацијата дека аргентинската претседателка Кристина Фернандез боледува од таа болест, како и други нејзини колеги на континентот. „Не би било ништо сомнително да изумиле технологија која предизвикува рак, а за тоа никој да не знае!“, истакна Чавез говорејќи за САД, кои се често на мета на неговата критика, а околу кои понекогаш има и вербални испади, јавуваат агенциите. Чавез кој тврди дека се опоравил од тумор околу карлицата што му бил отстранет во јуни годинава, рече дека не сака да „изнесува избрзани обвинувања“, но истакна дека станува збор за „необична“ низа на појава на болеста рак чии жртви се јужноамерикански претседатели и поранешни претседатели почнувајќи од 2009 година. Кристина Фернандез, од вторникот, кога беше соопштена веста, стана петиот јужноамерканаски претседател или поранешен претседател кој ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Коментарите на венецуелскиот претседател Уго Чавез дека САД, со некоја непозната технологија, намерно ги заразува јужноамериканските претседатели со рак се „ужасни и засрамувачки“, соопшти американскиот Стејт Департмент во петок. Чавез, кој е познат по својата антиамериканска реторика, на една церемонија на венецуелската армија во среда рече дека „САД можеби развиле технологија да вметнат рак без никој да знае за тоа“. Чавез, кој и самиот боледува од рак, ги изрази своите сомневања откако аргентинската претседателка Кристина Киршнер објави дека има рак на тироидата. Од 2009 година до сега, од рак заболеа и поранешниот бразилски претседател Луис Инацио Лула да Силва и актуелната претседателка Дилма Русеф, како и парагвајскиот претседател, Фернандо Луго.
| | веќе видена | слични

Претседателот на Венецуела, Хуго Чавез, гласно размислува за можноста САД да развиле тајно оружје што предизвикува рак, кое го употребиле врз левичарските лидери на Јужна Америка Чавез со Киршнер - Дали би било чудно Америка да развила технологија со која може да се предизвика рак, а ние ништо да не знаеме за тоа - праша Чавез, додавајќи дека само гласно размислува наместо избрзано да обвинува. Венецуелскиот претседател годинава повеќепати одеше на хемотерапија на Куба откако му беше дијагностициран рак. Чавез тврди дека ја победил болеста. Неговото „гласно размислување“ доаѓа само еден ден по веста дека рак е откриен и кај аргентинската претседателка Кристина Фернандез де Киршнер. Чавез беше меѓу првите лидери од регионот што и изразија поддршка на Киршнер, која ќе оди на операција на 4 јануари, а лекарите велат дека прогнозите се многу добри. Ваков став имаат лекарите и за другите јужноамерикански лидери на кои им е дијагностициран рак - парагвајскиот претседател Фернандо Луго, актуелната бразилска ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Венецуелскиот претседател Уго Чавес постави вчера прашање дали САД развиваат тајно оружје кое може да се предизвика рак и дали е тоа употребено врз левичарски лидери во Јужна Америка? Би било ли чудно Америка да развива технологија која може да предизвика рак и дека ние ништо не знаеме за тоа?", праша Чавес во говор во воена база. Претседателот на Венецуела е под медицински третман од почетокот на годината кога му е дијагностициран рак, а до неговото гласно размислување за проблемотт дојде откако беше констатиран рак и кај левичарската аргентинска претседателка Кристина Фернандес де Кирхнер. Ние ќе живееме и ќе го победиме ракот", порачал Чавес. Кирхнер, која на 4 јануари ќе биде оперирана од рак на тироидната жлезда, на шега побарала од Чавес, кој и се јавил на телефон да и изрази поддршка во борбата со болеста, да ја покани на средба на врвот на латиноамерикански лидери кои го победиле ракот. Канцер е дијагностициран и кај претседателот на Парагвај, Фернандо Арминдо Луго Мендез, кај претседателката на ...
| | веќе видена | слични

Венецуелскиот претседател Хуго Чавез се сомнева дека Американците развиле технологија за предизвикување рак. Ваквите сомнежи Чавез ги изразил ден по информацијата дека аргентинската претседателка Кристина Кирчнер боледува од оваа болест, како и повеќе од нејзините колеги на континетот. “Не би било ништо чудно да се измисли технологија за предизвикување на рак, а тоа никој да не го знае“, истакнал Чавез говорејќи за САД кои се честа цел на неговите критики, а понекогаш и вербални испади. Претседателот на Венецуела, кој тврди дека се опоравил од туморот во делот на карлицата што му беше отстранет во јуни, рекол дека не сака да “изнесува предвремени обвинувања“, но истакнал дека станува збор за необична низа заболувања чии жртви се јужноамериканските претседатели и поранешни претседатели од 2009 година. Аргентинската претседателка во вторникот стана петти претседател или поранешен претседател на некоја јужноамериканска држава кој во последните години заболува од рак, по Бразилците Луиз Инацио Луле да Силва и ...
| | веќе видена | слични

Венецуелскиот претседател Уго Чавез оцени дека САД можеби развиле начин да предизвикаат рак кај левичарските лидери во Јужна Америка. - Не би било чудно ако тие развиле технологија што може да предизвика рак и никој да не знае за тоа. Јас не знам. Само нагаѓам. Но, ова е многу, многу, многу чудно. Тешко е да се објасни и да се сфати, дури и во теоријата на веројатноста - изјави Чавез, кој тврди дека се излечил од рак по операцијата во Kуба и по хемотерапијата. Чавез не објавил од каков рак боледува. Основа за неговото сомневање е фактот што од рак боледуваат речиси сите левичарски лидери во Јужна Америка. Претседателката на Аргентина, Kристина Kирхнер, завчера објави дека има канцер на штитната жлезда, кој не се проширил на други органи и оти на 4 јануари ќе оди на операција. Kанцер е дијагностициран кај претседателот на Парагвај, Фернандо Луко, кај претседателката на Бразил, Дилма Русеф, како и кај нејзиниот претходник Лула Инасио да Силва. Чавез неколкупати ја обвинува владата во Белата куќа дека планира ...
| | веќе видена | слични

Чавез самиот боледува од рак, а по веста дека и претседателката на Аргентина добила рак, претседателот на Венецуела јавно праша дали САД развиле тајна технологија за заразување на левичарските лидери во земјите на латинска Америка. Сомнежите Чавез ги изрече ден по објавувањето на веста дека аргентинската претседателка Кристина Фернандез е заболена од канцер. Претседателот на Парагвај Фернандо Луго, претседателката на Бразил Дилма Русеф и претходниот претседател на Бразил Луис да Силва исто така боледуваат од рак. - Сето ова е многу чудно, изјави Чавез но додаде дека само размислува на глас и дека не донесува избрзани обвинувања. Според него овие случаи „тешко се објаснуваат со законот на веројатност“. - Дали би било чудно тие да развиле технологија за предизвикување на рак а никој за тоа да не знае – праша Чавез во говор пред војниците пренесуван на ТВ. Тој рече дека пред повеќе од 60 години американските државни научници намерно ги заразувале затворениците од Гватемала со сифилис но ...
| | веќе видена | слични

Свет Чавез прашува дали Американците ги заразуваат со рак Каракас, 29 декември – Претседателот на Венецуела, Уго чавез, јавно се запраша дали САД развиле тајна технологија со чија примена леивичарските лидери во земјите од латинска Америка заболуваат од рак. Чавез оваа година се лечеше од рак, а сомнежите ги изрази еден ден по објавувањето на веста дека аргентинската претседателка Кристина Фернандез има рак. Парагвајскиот претседател, Фернандо Луго, бразилската претседателка Дилма Русеф и нејзиниот претходник Да Силва, боледуваат од рак, а сите се лидери од левичарските партии. Чавез вели дека сето тоа е многу чудно, но вели дека само размислувал на глас и дека не донесува предвремени обвиненија. „Дали би било чудно доколку тие развиле технологија за предизвикување рак, а никој тоа да не го знае“, се запраша Чавез во говорот кој го пренесуваше државната телевизија. Чавез спомна дека американските државни научници намерно ги заразиле затворениците од Гватемала со сифилис во текот на 40-тите години на ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Венецуела Хуго Чавез се сомнева дека Соединетите Американски Држави ги заразиле со рак шефовите на држави од земјите од Латинска Америка. Чавез на кого неодамна му беше отстранет тумор, се посомневал во оваа можност откако светските медиуми објавија дека од канцер боледува и аргентинската претседателка Кристина Фернандез.. Освен нив рак имаат првиот човек на Парагвај, Фернандо Луга, актуелната претседателката на Бразил Дилма Русеф и нејзиниот претходник Луис Инацио Лула да Силва. Иако не обвинува никого, Чавез ги предупредува шефовите на државите од Латинска Америка да внимаваат. Според него, особено треба да внимава боливискиот претседател Ево Моралес.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Две недели по распишувањето на претседателските избори, а во исчекување на кандидатот со кој ќе влезе во изборна трка владејачкото мнозинство, „Макфакс“ ...
сите 212 | | | веќе видена

Наглата промена на времето, односно брзиот продор на многу студената воздушна маса која се спушта од Русија од утрешната ноќ како и во сабота ќе услови ...
сите 204 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 197 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Дали сте подготвени да платите повеќе за одмор без пластика? Заслужено да уживате, а притоа да придонесувате против загадувањето на животната средина. Тоа е ...
сите 91 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 104 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Чавез: „САД се одговорни за ракот кај Латиноамериканските лидери“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: