Свет - Чавез во критична состојба?

Венецуелскиот претседател Уго Чавез по операцијата на Куба е во тешка здравствена состојба, пренесува шпанскиот весник „Ел Нуево хералд“ потпирајќи се на извори од американските разузнавачки служби. - Чавез е во критична состојба, не е на работ на смртта, но здравствената состојба и натаму му е сложена - пишува весникот. Владата во Каракас, во обид да ги прекине шпекулациите и гласините, тврди дека Чавез на 10 јуни успешно бил опериран од абсцес на карлицата и оти за две недели ќе се врати дома, додека опозицијата тврди дека претседателот боледува од рак на простата и, спротивно на Уставот, управува со земјата од странство. - Операцијата помина успешно, а Команданте наскоро триумфално ќе се врати дома. Ве уверувам дека тој успешно заздравува. Тој е многу силен човек - изјави неговиот брат Адан откако се врати од Куба. Шпекулациите за здравствената состојба на Чавез почнаа уште на почетокот на јуни кога Чавез отпатува на Куба и не се појави во јавноста повеќе од две недели. За да ги сопре гласините, тој во ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Телевизиите во Венецуела и Куба објавија снимки од претседателот Уго Чавез со цел да ги прекинат шпекулациите дека социјалистичкиот лидер е тешко болен по извршената операција во Хавана. Непојавувањето во јавност на 56-годишниот Чавес, кој традиционално е љубител на телевизиските изјави, по операцијата која му беше извршена на 10 јуни, предизвика бранувања во оваа јужноамериканска држава. - Овие снимки нека му донесат спокојство на народот на Венецуела во врска со здравјето на претседателот Чавес, изјави венецуеласкиот министер за комуникации Андрес Исара за државната телевизија. Новите снимки не ги демантираат последните гласини дека Чавес боледува од рак на простата, но ги потврдуваат тврдењата на Владата дека тој закрепнува по операцијата. Во краткиот видео материјал тој седи на столица и расположено разговара со својот пријател Фидел Кастро. На некои снимки се гледа и како Чавес и Кастро одат надвор на прошетка.
| | веќе видена | слични
4 копии

Претседателот на Венецуела Уго Чавез се појави вчера на кубанската телевизија прв пат, откако итно беше опериран на 10. јуни во Хавана. Според снимката, на која Чавез разговара со Фидел Кастро, тој е ослабен, но се наоѓа во добра форма. Прилогот беше емитуван и на државната телевизија во Венецуела, како дел од настојувањата на владата да ги смири гласините кои кружат за здравствената состојба на Чавез (56). Шпекулациите за лошата здравствена состојба на Чавез произлегоа, бидејќи тој по 10. јуни се немаше појавено во јавноста. Одредени странски медиуми објавија вест дека Чавез имал рак на простатата.
| | веќе видена | слични

Кубанската национална телевизија емитуваше нови снимки и фотографии од разговор и прошетка на венецуелскиот претседател Хуго Чавез и кубанскиот лидер Фидел Кастро, пренесува „Гласот на Америка“. Чавес не се појавува во јавноста по оперативниот зафат на 10 јуни. Официјални претставници велат дека тој се опоравува добро и ќе се врати во Венецуела за регионалната средба на 5 јули, која се совпаѓа со 200-годишнината од независноста на Венецуела од Шпанија. Покрај отсуството, 56-годишниот претседател е активен на социјалната мрежа „Твитер“, каде што објавува пораки, вклучувајќи ги и оние за својата ќерка и внуците. Опозициски претставници бараат повеќе информации за здравствената состојба на претседателот. (Крај)
| | веќе видена | слични

Претседателот на Венецуела Уго Чавез кој се наоѓа во Куба каде пред неколку дена беше опериран, се чувствува добро и за неколку дена ќе се врати во својата земја. Ова го објавуваат властите во главниот град Каракас како одговор на тврдењата на американски разузнавачки служби и опозициските медиуми во Венецуела, според кои, антиамерикански настроениот Чавез е тешко болен од рак на простата. Претседателот на венецуелскиот Парламент, Фернандо Рохас, изјави денеска: „Фала му на Бога Чавез е добро, оздравува и на 5 јули ќе се врати во Венецуела.“ Рохас демантираше дека станува збор за операција на канцер. Во меѓувреме, низ Венецуела, каде што Чавез е бескрано популарен, се организираат дури и магиски ритуали за негово што поскоро оздравување на кои учествуваа неговите најблиски роднини. „Со почит на сите наши верувања, на сите наши религии, се молиме за здравјето на нашиот командант и претседател, за добробитта на нашата татковина и за нашата Боливиска револуција која никој нема да ја запре.“– Адан Чавез, брат на ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Каракас - Претседателот на Венецуела, Хуго Чавез, е во критична здравствена состојба, објави весникот на шпански јазик „Ел нуево хералд“, што се печати во американскиот град Мајами. Весникот, повикувајќи се на американската разузнавачка служба, наведува дека Чавез е хоспитализиран во една болница во Куба. Иако американската разузнавачка служба не ја потврдува информацијата, се претпоставува дека Чавез боледува од рак на простата.
| | веќе видена | слични

Во Венецуела расте паниката и неизвесноста околу здравствената состојба на претседателот Уго Чавес, кој уште од 12 јуни, по операцијата во Куба, не се појавил во јавноста, а тоа негово молчење предизвика лавина шпекулации Откако половина месец, а по хируршката интервенција што му била извршена во Куба, Уго Чавес не се појави во јавноста да ги коментира светските прилики и неприлики како што има навика и тоа без оглед дали е дома или во странство, во странските медиуми почна да се пишува дека претседателот на Венецуела е тешко болен, дека е во критична состојба и дека боледува од рак на простатата. Чавес последен пат е виден на фотографија со Фидел и Раул Кастро кои дошле да го посетат во болницата во Хавана. За сето ова време Чавес не се огласувал ни на Твитер каде вообичаено е прилично активен. Во петокот повторно почна да твитува, но ниедна од пораките не се однесува на неговото здравје што дополнително ја подгреа загриженоста. Во меѓувреме, властите во Венецуела вчера ја демантираа веста дека ...
| | веќе видена | слични

Властите во Венецуела ги демантираа шпекулациите од САД дека Чавез е опериран од рак на простата и дека е во тешка состојба, нагласувајќи оти претседателот уште долго ќе живее Чавез (во средина) со Фидел и со Раул Кастро Претседателот на Венецуела, Хуго Чавез, е во критична но стабилна состојба во болница на Куба, објави весникот на шпански јазик „Ел нево хералд“, кој се печати во Мајами. Весникот, повикувајќи се на извори од американските разузнавачки служби, наведува оти Чавез боледува од рак на простатата. Владата во Каракас ги демантира шпекулациите, нагласувајќи оти Чавез ќе живее уште долго време. Според „Ел нево хералд“, здравствената состојба на 56-годишниот лидер значително се влошила, а мајка му и ќерка му пред неколку дена итно одлетале за Хавана. Изворот за весникот тврди оти Чавез не е на работ на смрт, но дека неговата состојба е сложена и критична, пренесува АФП. Чавез последен пат јавно зборуваше на 12 јуни, кога на државната телевизија одржа говор преку телефон. Во меѓувреме, државните ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 426 | | | веќе видена

Тоа што Христијан Мицкоски се обидува да го претстави носителот на криминалот и режимот, Никола Груевски уште еднаш потврдува: Антизападниот Христијан Мицкоски ...
сите 248 | | | веќе видена

Филип Петровски на вечерашното гостување на Канал 5 го обвини раководството на ВМРО-ДПМНЕ за двојна игра во однос на уставните измени и рече дека за вчерашниот ...
сите 46 | | | веќе видена

Никола Груевски има специјален третман затоа што бил 10 години премиер на друга држава, вели Балаш Орбан, државен секретар на кабинетот на унгарскиот премиер ...
сите 213 | | | веќе видена

Во бегството на екс премиерот Никола Груевски од државава има сериозна вмешаност на унгaрските разузнавачки сили. Ова е оценката на националниот координатор за ...
сите 55 | | | веќе видена

Мерките во предлог Буџетот обезбедуваат социјална праведност, зголемена социјална помош, над 60.000 деца добиваат детски додаток Реформите во социјалната ...
сите 181 | | | веќе видена

Никола Груевски ќе биде вратен во Македонија, истакна премиерот Зоран Зав во интервју за Алсат-М, посочувајќи на примерот со поранешниот хрватски премиер Иво ...
сите 110 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Свет - Чавез во критична состојба?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: