Незаборавен настап на кларинетистот Најдих во Охрид

Синоќа охридската публика имаше можност да присуствува на уште еден несекојдневен настан кој според реакциите уште долго ќе се памети а името на кларинетистот Чарлс Најдих ќе го одбележи не само 51-вото издание на фестивалот Охридско лето, туку и севкупната фестивалска историја. Света Софија беше исполнета со домашна и странска публика, но најмногубројни беа македонските кларинетисти, професори и студенти, за кои присуството на овој концерт, како што и самите изјавија, е голема чест, празник за душата, но и голема лекција. Чарлс Најдих ја плени публиката со неговата мајсторска изведба, убавината и племенитоста на неговиот тон, како и беспрекорното и бравурозно техничко владеење на инструментот. Посебно инспиративно беше кога маестрото изведе своја композиција посветена на цунамито во Јапонија. Публиката го награди со силни и долги аплаузи, а маестрото, и покрај долгиот програм, подари и бис со прекрасна изведба на Романса од Шуман. Уметникот го искажа своето огромно задоволство од публиката, а особено од ...
| | веќе видена | слични

Охрид - Во изминатиов викенд на фестивалот „Охридско лето“ публиката проследи две интересни претстави - една музичка и една драмска. Вчеравечер, во централниот музички храм, црквата „Света Софија“, настапи Чарлс Најдих моментно еден од најдобрите кларинетисти во светот, додека, пак, во петокот Македонскиот народен театар ја одигра претставата „Свадбата на Фигаро". Чарлс Најдих од критичарите не случајно е наречен мајстор на својот инструмент, но и многу повеќе. Тој е и истакнат музички педагог, диригент и композитор. Постојано е ангажиран како предавач на факултетите и мастер класите ширум светот, вклучително најпознатите школи „Џулијард “, „Менхетн“, „Јел “ и „Квинс Колеџ“ на Универзитетот во Њујорк, Академијата „Сибелиус“, Универзитетот во Мичиген. Во класата на Најдих дипломирале и магистрирале двајца наши македонски кларинетисти, Исмаил Лумановски и Васко Дуковски, кои живеат и успешно делуваат во Њујорк. Чарлс Најдих се вбројува меѓу водечките светски изведувачи на дувачки инструменти. Критичарите го ...
| | веќе видена | слични

Името на Чарлс Најдих ќе го одбележи не само 51-то издание на фестивалот "Охридско лето" туку и севкупната фестивалска историја, вели музичкиот селектор на "Охридско лето", Гордана Јосифова - Неделковска Големиот мајстор на кларинет Чарлс Најдих, во саботата во црквата Св. Софија, во пијано придружба од Кацура Мицумото од Јапонија, одржа незаборавен концерт. Публиката виде атрактивен настап во преубавиот и акустичен црковен простор. Светскиот уметник настапи со современи дела на Вајнберг, Брамс, Најдих, Прокофјев, Сен-Санс, а посебно инспиративна беше изведбата на неговата авторска композиција насловена како "Тхренос" а посветена на катастрофата од цунамито во Јапонија. "Несекојдневен настап кој публиката уште долго ќе го памети, а името на Чарлс Најдих ќе го одбележи не само 51-то издание на фестивалот "Охридско лето" туку и севкупната фестивалска историја. Најдих ја плени публиката со неговата мајсторска изведба, убавината и племенитоста на неговиот тон како и беспрекорното гламурозно владеење на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Актуелната политичка состојба во земјава, затворската казна за поранешниот премиер Никола Груевски и неодамнешната посета на делегацијата на ВМРО-ДПМНЕ во ...
сите 180 | | | веќе видена

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 144 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Каков ќе биде ефектот на даночната реформа, односно прогресивниот данок ќе се види на долг рок. Не мора да значи дека повисоките даноци ќе се одразат добро или ...
сите 60 | | | веќе видена

„Сонувам за хумано утре“ е мотото под кое повеќе здруженија за заштита на животните одржаа протестен марш за да упатат барања да почне примената на хумани ...
сите 64 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Незаборавен настап на кларинетистот Најдих во Охрид

Од:
До кого (е-маил):
Порака: