Луѓето пијат с` помалку алкохол

Луѓето пијат с` помалку алкохол, покажува новиот извештај во кој се следи потрошувачката на глобално ниво, соопшти Би-би-си. Продажбата на пиво продолжи да се намалува минатата година, а оваа година продажбата на јаболковина исто забележуваат пад. Глобалниот пазар за сите алкохолни пијалаци се намали 1,3 отсто во 2016 година поради падот со 1,8 отсто на продажбата на пиво, покажуваат податоците на „Интернешнл вајн енд спиритс рипорт“ (ИВСР). Продажбата на јаболковина падна 1,5 отсто по седум последователни години на раст. Целосниот пад на продажбата на алкохол во светски рамки е многу поголем од просечното намалување од 0,3 отсто во претходните пет години. Извештајот на ИВСР за 2016 година покажа дека глобалната продажба на вино останала релативно непроменета, со пад од 0,1 отсто, а потрошувачката на алкохолни пијалаци се зголеми 0,3 отсто. Продажбата на култниот британски пијалак џин се зголеми 3,7 отсто во светски план. Иако глобалниот БДП се зголеми 3,5 отсто во 2016 година, а економскиот раст обично ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Процентот на затворените продавници во Атина се зголеми за половина процентен поен и стигна до 28 отсто во првите месеци на 2017 година, така трендот на пад, кој преовладуваше во втората половина на 2016 година запре и се врати на нивото од септември 2015 година. Василис Коркидис, претседател на Комората на трговци ESEE, во коментар за австриската телевизија, изјави дека процентот на затворените продавници е речиси непроменет во централните трговски области на Атина. Поконкретно, во трговскиот регион во центарот на Атина, процентот на затворените продавници е 23 отсто, во споредба со 21 отсто во 2016 година, а проследено во регионот Колонаки (нема промена во нивото 25 отсто), следени од реонот Егзархија (35 отсто) и централните патни артерии како Стадиу, Панепистимиу и Акадимиас (33 отсто), што укажува на благо подобрување.
| | веќе видена | слични

Малопродажните цени на цигарите од 1 јули ќе бидат повисоки до 30 центи, а од јануари следната година за дополнителни 50 центи, додека ново зголемување од 50 центи е најавено од јануари 2019 година, поради дополнителното зголемување на акцизите и данокот. Поскапувањето на цигарите во Црна Гора се должи на новата фискална стратегија на Владата, која треба да се реализира до 2020 година. Од зголемувањето на акцизите на цигарите и разликите во ДДВ државата очекува прилив од 41 милион евра во наредните три години. Овие поскапувања се во функција на усогласување на акцизите со оние во Европската Унија. Повисоките цени на цигарите ќе влијаат на порастот на сивата економија, затоа што просечната цена на едно пакување цигари од сегашните две евра ќе достигне до 2,80 евра, и ќе биде двапати повисока во однос на сегашната цена на цигарите на црниот пазар. Соговорниците на „Вијести“ велат дека вртоглавиот пораст на давачките негативно ќе се одрази и на државните приходи по основа на акцизи на цигарите, поради постоење ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Владата на Црна Гора ја дефинираше втората фаза на мерките на фискалната консолидација кои подразбираат поголеми акцизи и поголема стапка на ДДВ на 21 отсто. Како што рече министерот за финансии Дарко Радуновиќ по состанокот со претставниците на Стопанската комора, целта на мерките на фискалната стратегија е јавниот долг од 2019 година да влезе во благ пад и значајно да се намали во 2020 година на 67 отсто, како и намалување на дефицитот, од очекуваниот суфицит од 4,5 отсто од БДП во 2020 година.
| | веќе видена | слични

Останато

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 192 | | | веќе видена

 Но, велат колку професорката од Правниот факултет ќе успее да привлече непартиски гласови на контото на ВМРО ДПМНЕ ќе зависи и од кандидатот што ќе го ...
сите 162 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 256 | | | веќе видена

Во Градската општа болница „8 Септември“ хоспитализирани се 18 пациенти, а тројца од нив се во критична состојба. Останатите 15 пациенти се во стабилна ...
сите 209 | | | веќе видена

Претседателот на македонскиот парламент, Талат Џафери, ќе присуствува на гласањето во Бугарското национално собрание за Протоколот за членство на неговата ...
сите 128 | | | веќе видена

Вршителот на должност министер за одбрана на САД, Патрик Шенахан изјави синоќа дека се уште не утврдил колку финансиски средства од Пентагон ќе пренасочи за ...
сите 116 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Луѓето пијат с` помалку алкохол

Од:
До кого (е-маил):
Порака: