Луѓето пијат с` помалку алкохол

Луѓето пијат с` помалку алкохол, покажува новиот извештај во кој се следи потрошувачката на глобално ниво, соопшти Би-би-си. Продажбата на пиво продолжи да се намалува минатата година, а оваа година продажбата на јаболковина исто забележуваат пад. Глобалниот пазар за сите алкохолни пијалаци се намали 1,3 отсто во 2016 година поради падот со 1,8 отсто на продажбата на пиво, покажуваат податоците на „Интернешнл вајн енд спиритс рипорт“ (ИВСР). Продажбата на јаболковина падна 1,5 отсто по седум последователни години на раст. Целосниот пад на продажбата на алкохол во светски рамки е многу поголем од просечното намалување од 0,3 отсто во претходните пет години. Извештајот на ИВСР за 2016 година покажа дека глобалната продажба на вино останала релативно непроменета, со пад од 0,1 отсто, а потрошувачката на алкохолни пијалаци се зголеми 0,3 отсто. Продажбата на култниот британски пијалак џин се зголеми 3,7 отсто во светски план. Иако глобалниот БДП се зголеми 3,5 отсто во 2016 година, а економскиот раст обично ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Процентот на затворените продавници во Атина се зголеми за половина процентен поен и стигна до 28 отсто во првите месеци на 2017 година, така трендот на пад, кој преовладуваше во втората половина на 2016 година запре и се врати на нивото од септември 2015 година. Василис Коркидис, претседател на Комората на трговци ESEE, во коментар за австриската телевизија, изјави дека процентот на затворените продавници е речиси непроменет во централните трговски области на Атина. Поконкретно, во трговскиот регион во центарот на Атина, процентот на затворените продавници е 23 отсто, во споредба со 21 отсто во 2016 година, а проследено во регионот Колонаки (нема промена во нивото 25 отсто), следени од реонот Егзархија (35 отсто) и централните патни артерии како Стадиу, Панепистимиу и Акадимиас (33 отсто), што укажува на благо подобрување.
| | веќе видена | слични

Малопродажните цени на цигарите од 1 јули ќе бидат повисоки до 30 центи, а од јануари следната година за дополнителни 50 центи, додека ново зголемување од 50 центи е најавено од јануари 2019 година, поради дополнителното зголемување на акцизите и данокот. Поскапувањето на цигарите во Црна Гора се должи на новата фискална стратегија на Владата, која треба да се реализира до 2020 година. Од зголемувањето на акцизите на цигарите и разликите во ДДВ државата очекува прилив од 41 милион евра во наредните три години. Овие поскапувања се во функција на усогласување на акцизите со оние во Европската Унија. Повисоките цени на цигарите ќе влијаат на порастот на сивата економија, затоа што просечната цена на едно пакување цигари од сегашните две евра ќе достигне до 2,80 евра, и ќе биде двапати повисока во однос на сегашната цена на цигарите на црниот пазар. Соговорниците на „Вијести“ велат дека вртоглавиот пораст на давачките негативно ќе се одрази и на државните приходи по основа на акцизи на цигарите, поради постоење ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Владата на Црна Гора ја дефинираше втората фаза на мерките на фискалната консолидација кои подразбираат поголеми акцизи и поголема стапка на ДДВ на 21 отсто. Како што рече министерот за финансии Дарко Радуновиќ по состанокот со претставниците на Стопанската комора, целта на мерките на фискалната стратегија е јавниот долг од 2019 година да влезе во благ пад и значајно да се намали во 2020 година на 67 отсто, како и намалување на дефицитот, од очекуваниот суфицит од 4,5 отсто од БДП во 2020 година.
| | веќе видена | слични

Останато

Уште на 2 јули 2017 Специјалното јавно обвинистелство (СЈО) констатирало дека има опасност од бегство на обвинетите Миле Јанакиески и Кирил Божиновски во ...
сите 269 | | | веќе видена

Претседателот на Франција, Емануел Макрон изјави синоќа дека Франција и САД би требало меѓусебно да се почитуваат, како што им доликува на едни долгогодишни ...
сите 244 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицковски вечерва во Гостивар, коментирајќи ги последните случувања во државата, оцени дека Владата не ја води државата ...
сите 283 | | | веќе видена

Капитал - Груевски бара азил од Унгарија, јавноста бара одговорност за неговото бегство „Груевски бара азил од Унгарија, јавноста бара одговорност за неговото ...
сите 338 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 127 | | | веќе видена

Постои ли белоруска врска во бегството на Груевски, повеќе унгарски медиуми пренесуваат изјава на добро информиран дипломат кој тврди дека според дипломатските ...
сите 195 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Луѓето пијат с` помалку алкохол

Од:
До кого (е-маил):
Порака: